Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Wojewódzki konserwator zabytków zajmie się rzeźbą na rekonstruowanej willi

Agata Grzegorczyk
Tak wyglądała rzeźba gryfa w 1930 roku, a tak wygląda jej rekonstrukcja.
Tak wyglądała rzeźba gryfa w 1930 roku, a tak wygląda jej rekonstrukcja.
Willa Gryf, jeden z najpiękniejszych budynków gdyńskiego Orłowa, spalona podczas wojny, wreszcie doczekała się rekonstrukcji. Prace są już mocno zaawansowane, jednak zamiast charakterystycznego gryfa, który wieńczył fasadę budynku, pojawił się tam stwór, który nawet w ogólnym zarysie nie przypomina pierwowzoru. Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wystąpiło do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku o natychmiastową interwencję w tej sprawie.

- Na zwieńczeniu fasady zamiast rzeźby pięknego mitycznego gryfa umieszczono jakąś wystraszoną wronę - mówi Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. - To przecież karygodne, to budynek wpisany do rejestru zabytków! Wszystkie prace powinny być dokładnie uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. O czym, jak sądzę, firma wykonująca prace doskonale wie, bo na swojej stronie reklamuje się jako specjalizująca się właśnie w rekonstrukcjach takich zabytków. Z drugiej jednak strony wymienia ona w opisie willi nazwisko znanego malarza Leona Wyczółkowskiego, projektanta kolumn budynku, pisząc nazwisko z "u"...

Gdynia. Sprawa zwrotu działek na Pogórzu ciągnie się latami

Żeby znaleźć różnice pomiędzy rzeźbą a jej "rekonstrukcją", nie trzeba eksperta. Pomijając już indywidualne gusta i estetyczne szczegóły, które dla patrzącego z dołu obserwatora mogą nie być zbyt dobrze widoczne, w oczy rzucają się skrzydła, które gryf miał skierowane wzdłuż grzbietu lekko w dół, a jego następca, nazywany przez Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wroną, ma je uniesione do góry.

TPO w swoim piśmie do wojewódzkiego konserwatora zabytków jednak przytacza także wypowiedź eksperta - dr hab. inż. arch. Marii Jolanty Sołtysik, autorki wielu publikacji na temat gdyńskiej architektury. Dr Maria Sołtysik podkreśla w niej, iż "element ten, który trudno nazwać rzeźbą, jest wręcz karykaturalny", a można go było odtworzyć na podstawie starych fotografii, gdyż jest tam bardzo dobrze widoczny.

- Nie jest to, niestety, jedyny błąd, jaki został popełniony przy prowadzonych pracach konserwatorskich - pisze dalej dr Sołtysik. - Niezgodnie z zabytkową formą architektoniczną zrealizowano całe zwieńczenie szczytu fasady.

Naukowiec zwraca też uwagę na fakt, iż nie odtworzono widniejącego w latach międzywojennych nad górnym oknem fasady napisu "Willa Gryf".
Piotr Dziabas, prezes spółki Hadge Development, która rewitalizuje willę, twierdzi, iż wszystkie prace prowadzone są zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Być może rzeźba faktycznie nie jest dokładnym odwzorowaniem pierwowzoru. Ale najdokładniejszym, jaki mogliśmy wykonać na podstawie fotografii, jakimi dysponujemy, otrzymanymi od spadkobierców willi - twierdzi Piotr Dziabas. - Jeśli TPO ma lepsze, to dlaczego jego przedstawiciele nie zgłosili się do mnie wcześniej? Numer telefonu i wizualizacja od miesięcy wiszą na płocie budowy. Jestem otwarty na wszelkie uwagi.

Infobox - nowoczesne centrum informacji w Gdyni

Z pismem TPO zapoznał się już wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.
- Wszystkie uwagi pani dr Sołtysik są jak najbardziej słuszne. Będziemy sprawdzać zgodność wykonania prac z przedstawionym nam wcześniej projektem. Kontrolę na samej budowie już zresztą przeprowadziliśmy i niestety, najprawdopodobniej rzeźba gryfa będzie musiała zostać poprawiona - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto