Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia walczy z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Problem dotyka co piątego ucznia

Piotr  Kallalas
Piotr Kallalas
Piotr Jasiczek
Gdyńskie Centrum Zdrowia prowadzi walkę z otyłością wśród młodych gdynian. Obecnie są realizowane trzy projekty, które skupiają się na wczesnej profilaktyce, edukacji, a w dalszej perspektywie na opiece medycznej. Jak wygląda kondycja gdyńskich uczniów?’

 Ze względu na swoją powszechność otyłość jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Niestety liczba Polek i Polaków, którzy mają problemy z nadmierną masą ciała stale rośnie, a z analiz wynika, że w naszym kraju żyje więcej osób z nadwagą w porównaniu ze średnią europejską. Bagatelizowanie problemu prowadzi z kolei do dalszych powikłań i wzmaga czynniki ryzyka poważnych chorób. Człowiek, który jest otyły, o wiele bardziej obciąża cały swój organizm, co powoduje powstawanie zmian patologicznych między innymi w układzie krwionośnym, moczowym czy endokrynnym. Niestety coraz częściej otyłość dotyka ludzi młodych, a także dzieci.

- Zdaniem ekspertów obecnie jednym z głównych problemów zdrowotnych dzieci w krajach rozwiniętych jest otyłość – szacuje się, że u co 5 dziecka występuje nadmierna masa ciała, co również potwierdzają prowadzone wśród dzieci z klas III i VII gdyńskich szkół podstawowych badania w zakresie analizy składu ciała – powiedziała Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia i dodała - W odpowiedzi na te potrzeby Gdynia realizuje program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości dedykowany dzieciom i młodzieży. Chcemy, nie tylko kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe wśród uczniów i ich rodziców,  ale również zaproponować skuteczną pomoc tym dzieciom, które chorują na otyłość.

W ubiegłym roku Gdyńskie Centrum Zdrowia wdrożyło projekt Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej (ESEMES), którego zadaniem było przeanalizowanie kondycji fizycznej dzieci uczęszczających do klas III i VII. W ramach tego innowacyjnego programu przeszkolone pielęgniarki wyposażone w odpowiedni sprzęt prowadzą badania i sprawdzają między innymi współczynnik BMI, ciśnienie tętnicze czy wydolność młodych gdynian.

Do tej pory, a liczba ta ciągle się zmienia, udało się przebadać 750 uczniów z 14 szkół. Wyniki analizy pokrywają się z europejskimi danymi. Okazało się, że u około 21% uczniów stwierdzono otyłość lub nadwagę. Dodatkowo 31% młodzieży miało słabą wydolność fizyczną, a 18% badanych podwyższone ciśnienie tętnicze.

Badanie ma zostać zakończone za kilka miesięcy i wtedy poznamy ostateczny raport. Będzie to też okazja do wdrożenia kolejnego projektu. Dzieci, które zostaną wytypowane przez ESMES, następnie mają zostać zakwalifikowane do konsultacji medycznych i kompleksowych badań. Oprócz pomocy lekarskiej, młodzież ma być również pod opieką dietetyka i psychologa.

Ostatnim na ten moment elementem walki z otyłością wśród najmłodszych jest program tzw. „Koalicji ds. żywienia zbiorowego”, którego wyniki poznamy już jesienią. Projekt zakładał przeprowadzenie analizy sytuacji żywieniowej w gdyńskich szkołach. Eksperci sprawdzają zarówno, co jest podawane w stołówkach, jak i w jakim czasie. Rezultat audytu ma przyczynić się potem do wprowadzenia konkretnych zmian w 30 gdyńskich szkołach i wdrożenia całościowej strategii.

Efekty programów walki z otyłością poznamy w perspektywie długofalowej, jednak jasne jest, że bez radykalnych kroków liczba osób cierpiących na nadwagę będzie stale rosła. Dzieci, które już teraz mają problemy z masą ciała, w przyszłości będą borykać się z o wiele większymi trudnościami ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Dlatego tak istotne jest odwrócenie negatywnych trendów właśnie w wieku młodzieńczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto