Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia. W niedzielę w Parku Kolibki finał ekologicznej akcji Dziennika Bałtyckiego

kp
Fot. G. Mehring/ archiwum DB
Gdyńska zbiórka makulatury odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia, od godz. 11 do 15, w parku Kolibki w Orłowie. Data nie jest przypadkowa - tego dnia na całym świecie obchodzony jest bowiem Dzień Ziemi.

Ekologiczna akcja Dziennika Bałtyckiego "Drzewko za makulaturę" odbędzie się już w ten weekend! W ten jeden dzień w roku mieszkańcy Gdyni mogą oddać nam niepotrzebne gazety, papiery i kartony, a w zamian otrzymać sadzonkę młodego drzewka. Ale podczas naszego ekologicznego festynu nie zabraknie dodatkowych atrakcji dla całej rodziny.

W Gdańsku też trwa akcja Drzewko za makulaturę

Gdyńska zbiórka odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia, od godz. 11 do 15, w Parku Kolibki w Orłowie. Data nie jest przypadkowa - tego dnia na całym świecie obchodzony jest bowiem Dzień Ziemi, podczas którego uświadamiamy sobie i innym, że trzeba dbać o środowisko. By się włączyć do tej kampanii, już po raz piąty redakcja organizuje akcję "Drzewko za makulaturę". W tym roku gdyńską odsłonę przedsięwzięcia Dziennik Bałtycki przeprowadzi wspólnie z Urzędem Miasta, spółką Eko Dolina, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku oraz spółką Elektrociepłownie Wybrzeże.

Zobacz naszą akcję: Posprzątajmy Trójmiasto!

Najważniejszą atrakcją, i jednocześnie celem naszej akcji, jest zbiórka makulatury. Na ekologicznym festynie każde 5 kg makulatury oraz kupon z "Dziennika Bałtyckiego" będzie można wymienić na roślinkę. Bony są już drukowane na łamach naszej gazety i zaopatrywać się w nie można codziennie, z niedzielą włącznie. Gdyby ktoś przyniósł więcej makulatury niż kuponów, gazetę z dodatkowymi kuponami będzie mógł kupić w Kolibkach.

W samej Gdyni w ubiegłym roku rozdano m.in. róże, jarzębiny, klony, lipy, świerki, jodły czy kruszyny. Na podobne rośliny będziemy wymieniać makulaturę w tym roku. Pomoże nam w tym 10 juniorów z Rugby Klubu Arka Gdynia.

- Liczymy na dużą frekwencję. Dla tych, którzy przyniosą papier, przygotowaliśmy drzewka z 11 nadleśnictw. Głównie będą to iglaki, ale znajdą się też drzewka liściaste, a także ozdobne - zachęca Jacek Leszewski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, która jest partnerem naszej akcji. - Akcja to też dobry sposób, by się pozbyć zalegającej makulatury.

Trzeba pamiętać, że do recyklingu nie nadają się tapety, kalki, worki po cemencie, lakierowany lub foliowany papier z folderów reklamowych, zatłuszczony papier oraz opakowania z jakąkolwiek zawartością. Odpady z papieru i tektury nie mogą być mokre, bo taka makulatura nie nadaje się do odzysku. Należy również oddzielić od papieru wszystkie niepapierowe dodatki, czyli zszywki, nitki, folie z tworzyw sztucznych.

- Zdecydowana większość papierów, z którymi mamy codziennie kontakt, nadaje się do przetworzenia - mówi Agnieszka Klebba z Eko Doliny. - Zebrana makulatura zostanie przewieziona do sortowni odpadów, gdzie będzie posegregowana. Następnie trafi do recyklingu i otrzyma drugie życie.
Podczas ubiegłorocznej edycji naszej akcji w całym Trójmieście oraz w Suchym Dębie zebraliśmy ponad 39 ton makulatury. Tym sposobem wspólnie uratowaliśmy 557 drzew! Zainteresowanie było ogromne - po sadzonki ustawiały się kolejki, a do gdyńskiego Parku Kolibki przychodziły całe rodziny.

Tradycyjnie, do przyłączenia się do akcji redakcja zaprasza również szkoły. Placówka, której podopieczni zbiorą najwięcej makulatury, zdobędzie nagrodę główną - wycieczkę do drukarni, przy ul. Połęże 3 w Gdańsku, w terminie do uzgodnienia. W ubiegłym roku ostatniemu etapowi powstawania gazety mogli się przyjrzeć uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gdyni. Przez dwa tygodnie zbierali m.in. stare gazety i kartony. Uzbierali w sumie aż 300 kg makulatury. Na terenie szkoły posadzili 12 drzewek liściastych i iglastych, a kilka kolejnych roślin dzieci zabrały, by posadzić je w przydomowych ogródkach.

Atrakcje, które towarzyszą gdyńskiej akcji

Na gości ekologicznej imprezy czeka moc atrakcji. Wstęp na festyn jest bezpłatny. Redakcyjni partnerzy oraz zaproszeni goście przygotują specjalne stoiska z atrakcjami, a będzie ich niemało. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wytopić świece z wosku pszczelego i dowiedzieć się, jak wygląda praca w ulu. Specjalną ofertę przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich z Tuchomia.

Odbędą się konkursy na najlepsze ciacho, chleb ze smalcem i ogórki. Podczas festynu zapłonie ognisko, a zaopatrzyć się będzie można przy stoisku gastronomicznym. Będą też warsztaty z elektryczności oraz wielkie bańki mydlane.

Nad uczestnikami bezpłatnych przejażdżek konnych czuwać będą członkowie Fundacji AnimalPro. Dzieci zagrają w piłkarzyki oraz posłuchają kaszubskich bajek opowiadanych przez Borową Ciotkę. Na festynie będzie również można skorzystać z atrakcji przygotowanych przez PIT-STOP lub zrelaksować się z Mana Day Spa. Wreszcie - będzie można kupić płyty z odgłosami ptaków.

Gdański finał akcji potrwa dwa dni, 20 i 21 kwietnia, od godz. 10 do 18, na parkingu przy Galerii Przymorze w Gdańsku. Wśród atrakcji będą m.in. bezpłatny serwis rowerowy oraz rowerowe miasteczko, a także występy zespołów młodzieżowych i karaoke.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto