MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Trwają obchody rocznicy strajków w sierpniu 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych. Kolejne akcenty już dziś i jutro

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
fot. Karol Stańczak/www.gdynia.pl
Trwają w Gdyni obchody 40. rocznicy zakończenia strajków robotników w sierpniu 1980 roku, w tym w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych.

Wczoraj, w sobotę 29 sierpnia przed południem w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyła się konferencja „Geneza protestów robotniczych na Wybrzeżu. Strajki w gdyńskich zakładach pracy w sierpniu 1980 roku”. Uroczystości kontynuowano po południu. O godz. 14:30 pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 nieopodal stacji SKM Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski złożono wieńce i kwiaty. Pojawili się uczestnicy pamiętnych wydarzeń, w tym Andrzej Kołodziej, lider strajku robotników w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w sierpniu 1980 roku. Nie zabrakło obecnych pracowników gdyńskich zakładów przemysłowych i pocztów sztandarowych. Cześć bohaterom, walczącym z komunistycznym reżimem, oddali także samorządowcy z przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joanną Zielińską i prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem na czele.

Po złożeniu kwiatów uczestnicy obchodów wrócili do sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia. W tym miejscu podczas gali prezydent Wojciech Szczurek wręczył odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”. W tym roku otrzymało je 58 osób. Galę uświetnił występ Krystyny Prońko. Podczas uroczystości zaprezentowano kolejny album autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej ze wspomnieniami uczestników strajków z cyklu „Ludzie Sierpnia '80 w Gdyni”. Wieczór zakończył się koncertem Jana Pietrzaka i Andrzeja Rosiewicza.

Uroczystości kontynuowane będą dziś, w niedzielę 30 sierpnia. O godz. 11 rozpocznie się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 msza święta w intencji bohaterów Sierpnia '80. Z kolei w poniedziałek 31 sierpnia złożone zostaną wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 niedaleko Urzędu Miasta Gdyni przy alei Piłsudskiego.

Nadal koło Bazyliki Morskiej przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Świętojańskiej odwiedzać można też dwie wystawy, poświęcone wydarzeniom Sierpnia '80 i stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. 68 plansz ustawiono w tym miejscu 16 sierpnia, w rocznicę pierwszej mszy w strajkującym zakładzie pracy w Polsce, w Stoczni im. Komuny Paryskiej, odprawionej przez śp. księdza prałata Hilarego Jastaka, późniejszego kapelana gdyńskiej Solidarności.

Od 1 września do 8 listopada w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 oglądać będzie można natomiast moduł zmienny wystawy "Gdynia - dzieło otwarte", poświęcony wydarzeniom Sierpnia '80. Eksponowane będą fotografie, przedmioty i dokumenty, związane ze strajkami, w tym przypinki, których noszenie na odzieży było symbolem wsparcia walki robotników z komunistycznymi władzami. Przypomnijmy, że obchody rocznicowe rozpoczęły się w tym roku w Gdyni już 14 sierpnia. Wówczas to pierwszy raz złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski.

Wydarzenia z sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu i robotniczy bunt powszechnie uznawane są dziś za jeden z kamieni milowych do odzyskania przez Polskę wolności w 1989 roku po dziesięcioleciach panowania komunistycznego reżimu. Protest rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Dzień później dołączyły do niego Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni oraz pracownicy komunikacji miejskiej w Gdańsku. Robotnicy mieli świadomość, że sprzeciwiając się zbrodniczemu systemowi narażają się na represje, ryzykują zdrowie i życie. Wielu z nich pamiętało, w jak brutalny sposób spacyfikowano protesty na Wybrzeżu dziesięć lat wcześniej, w grudniu 1970 roku, kiedy polała się krew.

Tym razem jednak strajki na Wybrzeżu i w innych częściach Polski zakończyły się podpisaniem czterech Porozumień Sierpniowych, w tym jednego w sali BHP Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 1980 roku. Wydarzenia te stały się też podwalinami pod narodzenie się robotniczego i społecznego ruchu NSZZ "Solidarność"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nietypowe rzeczy zakazane w różnych krajach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto