Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia testuje odnawialne źródła energii. Mieszkańcy mają prąd z wiatru i słońca

Kazimierz Netka
Na dachu domu Ireny Spałek, uczestniczącej w programie ELL, zamontowano cztery panele fotowoltaiczne
Na dachu domu Ireny Spałek, uczestniczącej w programie ELL, zamontowano cztery panele fotowoltaiczne T.Bołt
300 mieszkańców Gdyni zgodziło się na projekt ELL. Do końca września 2016 roku przetestują odnawialne źródła energii.

Energa Living Lab czyli żywe laboratorium Energi to projekt testowany w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w Gdyni. Ma odpowiedzieć na pytanie jakie są sposoby najefektywniejszego oszczędzania prądu, a także jego produkowania we własnych domach.

Użytkownicy energii mogą zostać prosumentami - czyli nie tylko konsumować energię elektryczną i płacić za to, ale również produkować prąd i na jego sprzedaży zarabiać. Na testowanie programu Energi - projektu ELL - zgodziło się około 300 mieszkańców kilku dzielnic Gdyni.

- W ramach projektu Energa Living Lab 30 gdynian sprawdza, jak tworzyć energię i zarządzać nią w domu. Zainstalowano u nich odnawialne źródła energii (OZE). 22 gospodarstwa testują panele fotowoltaiczne, a pozostałe mikro elektrownie wiatrowe - mówi Katarzyna Grzejszczak, dyrektor w Departamencie Realizacji Projektów spółki Enspirion, odpowiedzialnej za realizację projektu Energa Living Lab.

W przypadku paneli fotowoltaicznych wszyscy uczestnicy korzystają z jednego standardowego typu konfiguracji, składającego się z czterech paneli o mocy 250 W i inwertera. Panele montowane są na dachach w różnych układach, w zależności od możliwości i rodzaju zadaszenia. Występują również instalacje umiejscowione na specjalnie przygotowanych stelażach na posesjach i w ogrodach. Moc microźródeł instalowanych w ramach projektu wynosi 1 kW.

W panelach fotowoltaicznych energia promieniowania słonecznego zamieniana jest w energię elektryczną. Panele wytwarzają napięcie stałe, które następnie jest zamieniane na napięcie zmienne w inwerterze. Wytworzony w ten sposób prąd wykorzystywany jest domu na zaspokajanie potrzeb energetycznych użytkownika, natomiast nadwyżka prądu przesyłana jest do sieci elektroenergetycznej. Wszystkie instalacje podłączone są do systemu zdalnego monitorowania.

- W tej chwili pracujemy na narzędziem, które pozwoli uczestnikom sprawdzać na bieżąco, jaka jest efektywność ich źródła zielonej energii - wyjaśnia Katarzyna Grzejszczak. - Dane te pozwolą ocenić uczestnikom, jaki wpływ będzie miało zainstalowane microźródło na ich bilans poboru prądu, a w konsekwencji na budżet domowy - dodaje Grzejszczak.

Testowanie odnawialnych źródeł energii potrwa do końca września 2016 roku. Po tym czasie, uczestnicy będą mogli nieodpłatnie otrzymać testowane urządzenia. Wyposażeni w instalację oraz w wiedzę umożliwiającą efektywne zarządzanie zużyciem energii staną się świadomymi użytkownikami energii elektrycznej, dołączając do grona prosumentów.

- Ciekawość, jak to będzie wyglądało, skłoniła nas do udziału w projekcie Energa Living Lab - mówi Irena Spałek, mieszkanka Gdyni. - Jesteśmy proekologiczni. Poza tym, oferta była korzystna. Zdecydowaliśmy się na fotowoltaikę po przeczytaniu informacji w „Ratuszu”. I znaleźliśmy się w gronie osób, którym przyznano dofinansowanie. Na razie trudno powiedzieć, jakie mogą być z tego korzyści. Zobaczymy, jak będzie zimą, gdy energii ze słońca jest mniej niż latem.
- Nie było kłopotów z instalacją urządzeń. Wszystko trwało kilka dni. Fachowcy pracowali sprawnie, zależało im jedynie na tym, by podczas montażu był ktoś w domu. Na dachu są 4 panele fotowoltaiczne i urządzenia w garażu - dodaje p. Irena.

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+. Jego całkowity budżet wynosi 1 361 102 euro.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto