Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Taras widokowy na górze Donas dostępny dla mieszkańców już od 16 lat. To najwyższe wzniesienie w Gdyni i całym Trójmieście ZDJĘCIA

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Od szesnastu już lat mieszkańcy Gdyni i turyści delektować mogą się zachwycającym widokiem, rozciągającym się z tarasu na wieży telekomunikacyjnej na górze Donas (205,7 m n. p. m.). Z najwyższego wzniesienia w całym Trójmieście w słoneczne dni dokładnie widać morze, wiele dzielnic Gdyni, niektóre Gdańska i pobliskie Chwaszczyno.

Niepowtarzalny widok sprawia, że góra Donas i taras na jej szczycie stanowią jedną z największych atrakcji w Gdyni. Planując spacery po mieście zdecydowanie warto jest wybrać się w to miejsce.

- W słoneczne dni taras widokowy odwiedzany jest nawet przez kilkaset osób - mówi pan Marek, mieszkaniec pobliskiej dzielnicy Dąbrowa, który często spaceruje w okolicach góry Donas. - To jednak nic dziwnego, bo widok z jej szczytu zapiera oddech w piersiach.

Góra Donas. Jak na nią trafić?

Na górę Donas dojść można z kliku miejsc na Dąbrowie, Wiczlinie, Wielkim Kacku, czy Chwarznie, a także z Chwaszczyna, zarówno leśnymi drogami, jak i szlakami, wytyczonymi na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Najbardziej dogodne opcje to:

  • czarny i żółty szlak z pętli trolejbusowej na ul. Miętowej na Dąbrowie. Dojazd trolejbusem linii 24. Odległość 1 kilometr, czas dojścia ok. 20 minut
  • żółty szlak z ul. Chwaszczyńskiej, przystanku na wysokości ul. Starochwaszczyńskiej koło osiedla Kacze Buki. Dojazd licznymi autobusami i trolejbusami, w tym R, 181, 171, 27, 23. Odległość 2,5 kilometra, czas dojścia około 45 minut
  • żółty szlak z ul. Wiczlińskiej z przystanku na żądanie Wiczlino Las. Dojazd autobusami 147, 172 i 121. Odległość 2 km, czas dojścia ok. 40 minut
  • żółty szlak z ul. Rdestowej z okolic przystanku przy dawnej giełdzie warzywnej. Dojazd licznymi liniami, jak R, 181, 171, 27, 23. Odległość 2 km, czas dojścia ok. 40 minut.

Góra Donas. Na co zwrócić uwagę, wybierając się w to miejsce?

Osoby odpowiednio przygotowane kondycyjnie bez problemu dojadą też na górę Donas rowerem. Jeśli nie znamy dobrze terenu, aby nie pogubić się, najlepiej jest trzymać się wyznaczonych szlaków. Należy pamiętać, że choć wniesienie i wieża telekomunikacyjna na górze Donas górują nad całą okolicą, to charakterystycznej konstrukcji z wielu fragmentów dróg dojścia do niej nie widać. Zasłaniają ją gęsto rosnące drzewa.

Góra Donas. Jakie są zasady bezpieczeństwa?

Taras widokowy na górze Donas dostępny jest dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października, tylko podczas dnia, gdy jest jasno. Obowiązuje zakaz wprowadzania psów, co warto uwzględnić, planując spacer. Zabronione jest wchodzenie przy ujemnych temperaturach i niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Warto stosować się do tych zasad bezpieczeństwa, gdyż przebywanie na tarasie podczas burzy grozi śmiercią. Tak samo nie należy pojawiać się w okolicy wieży telekomunikacyjnej na górze Donas, gdy temperatura spada poniżej zera i wieje silny wiatr. Narażamy się wówczas na trafienie kawałkami lodu, obrywanymi przez podmuchy z metalowej konstrukcji.

Góra Donas. Jakie, dodatkowe atrakcje?

W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia na taras widokowy na górze Donas ustawione są ławki i stoły. Można na nich odpocząć i posilić się po forsownym marszu. Blisko wzniesienia i wyznaczonych szlaków znajdują się dwa oczka wodne. Niedaleko w lesie jest też cmentarz z grobami żołnierzy poległych podczas walk w tej okolicy w trakcie II wojny światowej. Przez lata był zaniedbany. To się jednak zmieniło, od kiedy opiekować się tym miejscem rozpoczęła młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Dąbrowie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto