18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia stawia pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji (galeria, wideo)

Dorota Abramowicz
Trudno znaleźć w Polsce rodziny, które nie dotknęła emigracja. Poza granicami kraju nawet 17 milionów ludzi przyznaje się do polskich korzeni. To właśnie tym, którzy wyjechali, i tym, którzy rozdzieleni z bliskimi pozostali, Gdynia dedykuje wyjątkowy, ogólnonarodowy projekt - Muzeum Emigracji. W czwartek list intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prezes zarządu Portu Gdynia Janusz Jarosiński.

- Ma być to placówka o szerokim programie naukowym i edukacyjnym - twierdzi Wojciech Szczurek. - Wykorzystując najnowsze tendencje i metody badania i prezentowania historii, stanie się ona prawdziwym centrum narodowej pamięci o milionach rodaków, którzy podjęli trudną decyzję opuszczenia miejsca swego urodzenia. Zamierzamy korzystać z zasobów i wiedzy instytucji oraz ludzi zajmujących się polskim wychodźstwem w kraju i poza jego granicami, tworzyć je w kontakcie i konsultacji także z polską diasporą.

Na razie wiadomo jedynie, że siedzibą przyszłego muzeum ma być wybudowany w 1932 r. budynek Dworca Morskiego przy noszącej symboliczną nazwę ul. Polskiej 1. Wybór nie jest przypadkowy - w tym miejscu zbiegały się przez lata szlaki polskich emigrantów. Stąd odpływały polskie transatlantyki - m/s Sobieski, m/s Polonia, m/s Pułaski, m/s Piłsudski, m/s Batory, Stefan Batory. To właśnie przez Gdynię Polskę opuścił w 1939 roku Witold Gombrowicz, tu ojczyznę żegnali Kaszubi i górale. Do 1918 roku głównie do USA, krajów europejskich oraz Brazylii i Argentyny mogły wyjechać nawet ponad cztery miliony Polaków. W okresie międzywojennym głównie ze względów ekonomicznych Polskę opuściło około miliona osób. Ocenia się, że między 1945 r. a końcem lat 80. XX w. wyjechało z kraju ok. 350 tys. emigrantów.

O tym, jak bardzo potrzebna jest tego typu placówka w Polsce, świadczy ogromny sukces amerykańskiego muzeum na Ellis Island - głównego miejsca odprawy imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Również w Europie wrażenie robi jedno z najczęściej odwiedzanych w Niemczech muzeum na terenie byłego miasteczka dla emigrantów Ballinstadt w Hamburgu. Powstała przed pięcioma laty placówka oprócz ciekawej ekspozycji dysponuje dokumentami pozwalającymi prześledzić losy co najmniej 5 milionów emigrantów. Do dyspozycji gości oddano tam programy komputerowe, pomagające w szukaniu korzeni.

- Wspaniały pomysł - tak o gdyńskiej idei powołania Muzeum Emigracji mówi pani Jolanta, Polka od 40 lat żyjąca poza ojczyzną, mieszkająca obecnie w USA. - Wiele razy - zarówno w Stanach, jak i w Kanadzie - spotkałam się z ludźmi, którzy deklarowali chęć szukania polskich korzeni. W ubiegłym roku, podczas pobytu w Polsce, gościłam znajomego, którego pradziadkowie jeszcze przed pierwszą wojną światową wyemigrowali do Ameryki. Próbował znaleźć informacje o przodkach, niestety, bezskutecznie. Dla tysięcy takich jak on warto podjąć próbę stworzenia nowej placówki.

Muzealnicy zamierzają także odkryć kulisy finansowe emigracyjnego biznesu. Pokazać tych, którzy dorobili się na przerzutach ludzi za ocean, przedstawić szlaki transportowe i porty. W tym także polskie porty Gdańsk z polskim etapem (obozem) emigracyjnym i Gdynię, skąd od 1923 roku wiodły szlaki emigracyjne, a na Grabówku zbudowano istniejący do dziś Obóz Emigracyjny, połączony z Dworcem Morskim bocznicą kolejową.

Inwestycja ma być początkowo finansowana z budżetu miasta, ale prowadzone są już rozmowy mające na celu znalezienie sponsorów. Jeszcze jesienią ma być rozpisany konkurs na operatora, który zajmie się tworzeniem koncepcji Muzeum Emigracji. Władze Gdyni mają nadzieję, że powstała najpóźniej w 2014 r. placówka stanie się najbardziej znanym na świecie adresem miasta. Wiąże się to także z "przesunięciem" reprezentacyjnej części Gdyni na dotychczas przemysłowe obszary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto