Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia poinformuje lepiej dzięki Systemowi Identyfikacji Miejskiej

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Stare tablice są wysłużone, padają też ofiarą wandali.
Stare tablice są wysłużone, padają też ofiarą wandali. fot. Tomasz Bołt
Będą pylony i piętnaście tablic informacyjnych. Zabytki zostaną dokładniej oznakowane.

Już we wrześniu spodziewać można się pierwszych efektów wdrażania Systemu Identyfikacji Miejskiej Śródmieścia Gdyni. Miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę tej inwestycji, wygrała go wrocławska firma Wimed. Tylko w tym roku na zamontowanie nowego oznakowania na gdyńskich ulicach przeznaczona zostanie kwota 150 tys. zł. Prace kontynuowane będą w przyszłym roku.

- Została opracowana i przyjęta kompletna dokumentacja dotycząca Śródmieścia, część tych elementów będzie także stosowana w innych dzielnicach - informuje Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni.

Wdrażaniem SIM zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Jak dowiedzieliśmy się od Jana Gawina z ZDiZ, tylko w centrum miasta stanąć ma 19 tablic, tzw. pylonów, które pokierują turystów do największych atrakcji turystycznych w mieście. Napisy nawiązywać będą do zabytkowego charakteru Śródmieścia, na pylonach znajdą się stylizowane, ceglastego koloru litery na białym tle. Informacje na nowych tablicach zamieszczone zostaną nie tylko w języku polskim, lecz także angielskim.

- Na pylonach znajdą się kierunkowskazy m.in. do takich miejsc, jak Teatr Muzyczny, Kamienna Góra, Skwer Kościuszki, dworzec kolejowy, punkty informacji turystycznej, Muzeum Miasta Gdyni, plaża Śródmieście, Muzeum Marynarki Wojennej, Urząd Miasta czy pogotowie ratunkowe - mówi Jan Gawin. - Będą ponadto informacje, jak dojść do hoteli i restauracji. Podane zostaną też dokładne odległości do tych obiektów.

Znane są już także lokalizacje nowych tablic drogowskazowych. Postawione zostaną one m.in. na skrzyżowaniu ul. 10 Lutego i ul. Dworcowej oraz ul. Świętojańskiej i Armii Krajowej. Oprócz tego zostanie zamontowanych 15 tablic informacyjnych innego typu, ze zmiennymi gablotami. Znajdą się w nich m.in. mapy Gdyni i informacje o największych atrakcjach turystycznych miasta, takich jak żaglowiec Dar Młodzieży, okręt muzeum ORP Błyskawica, planetarium czy Akwarium Gdyńskie.
Dokładniej niż dotychczas oznakowane zostaną także najcenniejsze zabytki w centrum. Na takich budynkach, jak gmach Sądu Rejonowego czy budynek dawnych Polskich Linii Oceanicznych, pojawią się tabliczki z rozbudowaną informacją na temat historii i walorów architektonicznych tych obiektów. SIM ułatwi ponadto poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym. Stanie się tak za sprawą piktogramów na słupkach z informacjami w alfabecie Braille'a, służącymi niewidomym i niedowidzącym.
Zaprojektowany system pod względem kolorystyki i kształtu liter nawiązuje do istniejącej dawniej informacji ulicznej w powojennej Gdyni.

Miasto uznało, iż inwestycja w SIM to konieczność, bowiem stare i nieliczne tablice informacyjne, znajdujące się w centrum Gdyni, nierzadko są już wysłużone, część z nich została zdemolowana, zamalowana sprayem.

W przyszłych latach system informacji ulicznej będzie sukcesywnie rozbudowywany także na inne dzielnice miasta, nie tylko Śródmieście. W niektórych częściach Gdyni, jak Orłowo, gdzie również turyści mogą oglądać sporo zabytków, wygląd pylonów będzie stylizowany, podobnie, jak w centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto