Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia otwiera w sobotę bramy stoczni. Czeka: 7 tras, strefy piknikowe i 3 punkty widokowe

red.
W sobotę 3 września 2016 r. w godz. 10.00 - 18.00 miłośnicy morskich historii będą mogli legalnie wejść na tereny stoczni, na co dzień zamkniętej dla zwiedzających. Zwiedzanie rozpocznie się przy ul. Czechosłowackiej 3.

W najbliższą sobotę wyjątkowa okazja do poznania z bliska bijącego serca Gdyni - tzw. terenów stoczniowych. 3 września bramy działających tam zakładów i firm staną otworem przed gośćmi, na których czeka 7 tras tematycznych, strefy piknikowe i 3 punkty widokowe. Będzie to jedno z największych wydarzeń w ramach trwających cały rok obchodów 90 urodzin Gdyni.

Jak powiedziała na konferencji prasowej wiceprezydent miasta ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała: - Chcemy pochwalić się tym, co mamy w Gdyni najlepszego i zachęcamy mieszkańców, aby zaprzyjaźnili się z tym, co jest duchem i esencją naszego miasta. Chcemy pokazać jak żywa, innowacyjna i doskonale się mająca jest gospodarka morska - ta najważniejsza dla naszego miasta branża.

Na 100 ha terenu uwolnionego po rozwiązaniu spółki akcyjnej Stocznia Gdynia działalność prowadzi obecnie kilkadziesiąt firm. Zajmują się one głównie przemysłem związanym z branżą morską, budową i remontem statków, konstrukcji stalowych, off-shorem, transportem, recyklingiem i wieloma innymi. Funkcjonują pod egidą Bałtyckiego Portu Nowych Technologii. Jest to nowatorski projekt biznesowy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który wspiera inwestorów m.in. we wdrażaniu i transferze nowych technologii.
To właśnie ten nowoczesny, stoczniowy przemysł będą mogli z bliska podglądać goście dnia otwartego.

Przez 8 godzin, od 10.00 do 18.00, wspólnie z przewodnikami zobaczą miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Podczas rodzinnej imprezy będzie także czas i miejsce na piknikowanie, gry i zabawy oraz odpoczynek w niecodziennej, stoczniowej scenerii.

Zwiedzanie rozpocznie się przy ul. Czechosłowackiej 3. Do wyboru będzie siedem tras, które poprowadzą przez najciekawsze miejsca stoczni. 6 z nich będzie wiodło przez zakłady przemysłowe. Między innymi pod największą w Europie suwnicę, do prototypowni, gdzie testowane są kosmiczne technologie, do historycznego budynku Akwarium, który dziś wygląda zupełnie inaczej niż za czasów Stoczni Komuny Paryskiej, czy do Parku Konstruktorów. Każdy chętny otrzyma pamiątkową kartę zegarową stoczniowca, na której będzie można ostemplować przejście każdą z siedmiu tras (na rekordzistów czekają nagrody).

- Podczas zwiedzania Stoczni Remontowej Nauta będzie można zobaczyć nowo wybudowany ośrodek przydokowy wraz z czterema dokami pływającymi - mówi Roman Drywa, członek rady nadzorczej spółki. Zaproponujemy też przejście pirsami i obejrzenie statków w budowie, które stoją przy kejach. Trasa umożliwi zbliżenie się do wieży wiertniczej firmy Lotos, znajdującej się obecnie w naszej stoczni. I duża gratka - będzie można wejść na pływający dźwig - dodaje.

Po terenie Stoczni Crist będzie oprowadzał Zdzisław Bahyrycz, członek zarządu firmy. Jak mówi: Cała wycieczka ma dać wyobrażenie o wielkości takich firm jak Stocznia Crist. Chcemy zadać kłam nieprawdziwym twierdzeniom, że przemysłu okrętowego nie ma. Wręcz przeciwnie, rozwija się on z każdym rokiem, zatrudniając ludzi i przynosząc konkretne profity nie tylko firmom, ale także miastu.

Ostatnia z przygotowanych z okazji dnia otwartego tras będzie miała charakter historyczny. Według słów Grażyny Pilarczyk, koordynator wydarzenia z ramienia Urzędu Miasta w Gdyni: Pozwoli ona zagłębić się w zakamarki związane z historią Stoczni. Rozpocznie się wystawą często niepublikowanych wcześniej zdjęć z dziejów Stoczni i Gdyni, ale także tragicznych wypadków Grudnia '70, strajków sierpniowych i wizyty Jana Pawła II w Gdyni. Zaprosimy również na zwiedzanie stoczniowych schronów. A na końcu trasy, na 10 piętrze budynku Akwarium, które na tę okazję zamieni się w salę kinową, zaprosimy do obejrzenia montażu materiałów archiwalnych.

Ze względu na brak odpowiedniej ilości miejsca do parkowania, dojazd prywatnymi samochodami na teren imprezy nie będzie możliwy.

Organizatorzy przygotowali więc specjalną komunikację. 3 września, według specjalnego rozkładu, kursować będą trolejbusy linii 23, 24 i 25, którymi będzie można dojechać na tereny stoczniowe. Pomimo, że jest to sobota, będą odjeżdżać co 5 minut spod dworca.

Obowiązywać będą także zmiany w organizacji ruchu. W godzinach od 6.00 do 20.00 dla ruchu kołowego zamknięta zostanie al. Solidarności oraz ul. Czechosłowacka. Tymi ulicami kursować będą tylko trolejbusy nr 23, 24 i 25. Z ulicy Indyjskiej nie będzie możliwości wjazdu na al. Solidarności. W kierunku centrum oraz Trasy Kwiatkowskiego wyjazd odbywać się będzie objazdem ul. Rotterdamską i Celną. Osoby przyjeżdżające własnym transportem będą mogły zaparkować pojazdy na parkingu zlokalizowanym za pomnikiem „Ofiar Grudnia 1970", wjazd od al. Solidarności.

TUTAJ znajdziesz opis poszczególnych tras zwiedzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto