Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Nowoczesny projektor gwiazdozbiorów w planetarium

Agata Grzegorczyk
- Ten projektor to cud techniki - mówi Adam Weintrit.
- Ten projektor to cud techniki - mówi Adam Weintrit. Grzegorz Mehring
Akademia Morska w Gdyni ma najnowocześniejsze planetarium w Polsce. Inwestycja warta prawie 1,8 miliona złotych, choć uroczyste otwarcie zaplanowano dopiero na koniec miesiąca, jest już praktycznie zakończona.

- Projektor, którym teraz dysponujemy, to zupełnie nowa jakość, poprzedni wyprzedza o co najmniej jedną epokę - mówi Robert Fabiański, zastępca kanclerza ds. inwestycyjnych Akademii Morskiej w Gdyni. - Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to obecnie najlepszy tego typu sprzęt w Polsce. Przewyższa jakością nawet ten z warszawskiego Centrum Kopernik, ponieważ nasz to dzieło Zeissa, najbardziej renomowanej firmy zajmującej się optyką na świecie, a w kopernikowskim zdecydowano się na tańsze, chińskie podzespoły.

Planetarium mają do dyspozycji kadeci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Co potrafi nowy projektor?
- Wszystko - śmieje się Adam Weintrit, dziekan Wydziału Nawigacyjnego AM w Gdyni, do którego należy planetarium. - Mamy tu rzuty wszelkich galaktyk, mgławic, w oddaleniu, przybliżeniu, ruchu, statycznie, z każdego miejsca na Ziemi i czasu. Możemy np. zobaczyć niebo nad Australią, tak jak wyglądało tysiąc lat temu i jak będzie wyglądać za dwa tysiące lat. Wszystko w kolorze i jakości , jasności, kontraście o jakich nawet nie marzyliśmy. Są też programy do lekcji o mitologii. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Czy możemy puścić sobie na kopule "Harry'ego Pottera" w 3D? Możemy, ale nie planujemy.

By jeszcze podnieść jakość obrazu w planetarium, jego kopuła została wymalowana specjalną antyrefleksową farbą, która jest biała, ale światła nie odbija, tylko pochłania.

Słońce na wyciągnięcie ręki w Centrum Hewelianum w Gdańsku

W planetarium studenci Wydziału Nawigacyjnego uczyć się będą astronawigacji. Akademia chce, by mogli z niego korzystać także uczniowie gdyńskich liceów i gimnazjów.

- Inwestycja została zrealizowana przy wykorzystaniu unijnych funduszy, a to nakłada na nas pewne ograniczenia. Ale szukamy formuły, która pozwoli nam udostępniać planetarium uczniom, spośród których przecież werbują się nasi studenci - tłumaczy Adam Weintrit. - Szukamy też sposobu, który pozwalałby korzystać z planetarium także nieuczącym się mieszkańcom Gdyni i turystom. Wiemy, że zainteresowanie jest ogromne. Podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów ludzie stali w czterogodzinnych kolejkach, by wejść.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto