Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia najbardziej przyjaznym miastem w Polsce

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Gdynia zwyciężyła, a Gdańsk zajął trzecie miejskie w rankingu miast przyjaznych obywatelowi opracowanym przez tygodnik "Przekrój".

W rankingu można poznać wyniki 26 polskich miast w takich kategoriach jak poziom bezrobocia, ceny wody czy czystość powietrza.

Najlepszy możliwy wynik Gdynia uzyskała w trzech kategoriach: liczbie kilometrów dróg na 1 km2 powierzchni, liczbie miejsc w szpitalach na 10 tys. mieszkańców oraz długości ścieżek rowerowych w metrach na tysiąc mieszkańców. Szczególnie ta ostatnia kategoria może dziwić. Utarło się bowiem myśleć, że to Gdańsk przoduje w Polsce pod względem ilości ścieżek rowerowych. Gdynia posiada jednak około 70 km leśnych ścieżek rowerowych, co w połączeniu z blisko 30 km ścieżek komunikacyjnych pozwoliło jej zająć pierwsze miejsce w tej kategorii. Źle wypadła natomiast w kategorii żłobek. Gdynia powiada tylko jeden żłobek należący do miasta, przez co w tej kategorii wypadła najgorzej w Polsce i nie otrzymała żadnych punktów. Ilość dzieci przypadających na jedno miejsce to blisko 73.

Gdańsk w rankingu również wypadł bardzo dobrze. Zajął trzecie miejsce tuż za Gdynią i Katowicami. Wygrał w dwóch kategoriach: drogi oraz ginekolog (liczony na podstawie czasu oczekiwania na wizytę). Poza tym maksymalny wynik miał także w kategorii szpital. Blado wypadł natomiast w kwestii przedszkoli uzyskując najgorszy wynik w Polsce, zdecydowanie przegrywając z większością polskich miast.

O opinię na temat wyników rankingu oraz o żłobki zapytaliśmy rzecznik prasową Urzędu Miasta Gdyni, Joannę Grejter:

To fantastycznie miła wiadomość. Trudno powiedzieć, że zaskakująca, bo my gdynianie jesteśmy przecież przekonani od dawna o tym, że nasze miasto jest znakomite pod każdym względem. Ale kiedy ten fakt doceniają zewnętrzni recenzenci, jest to bardzo budujące. Jeśli zaś chodzi o żłobki to uwaga zanim odpowiem. To przecież nieprawda, że każde urodzone dziecko ma trafić do żłobka. Ten postulat dotyczy przedszkoli i szkół. Prosta statystka polegająca na obliczaniu liczby miejsc w żłobkach przypadających na liczbę wszystkich malców w wieku od 0 do 3 lat, nie może być wskazówką dla samorządu, że aż tyle miejsc w żłobkach trzeba zorganizować.
W Gdyni mamy 140 miejsc w żłobku Niezapominajka i jego filii utworzonej we wrześniu br. przy ul. Demptowskiej w budynku dawnego Domu Dziecka. Brakuje jeszcze ok. 100 miejsc. Gdyński samorząd ma tego świadomość i podejmuje starania o ich utworzenie. To przecież od 1 września przybyło owych 40 miejsc na Demptowskiej. A dla maluchów w wieku starszo-żłobkowym, czyli 2,5 latków, znalazły się miejsca w przedszkolach. Tych zaś dzieci nie obejmuje statystyka "żłobkowa", co za tym idzie ranking "Przekroju".
Czekamy tez już od trzech lat na zapowiadane zmiany ustawodawstwa. Przypomnę, że chodzi m.in. o obniżenie wieku dzieci przyjmowanych do przedszkoli od 2 roku życia, a także o możliwość tworzenia przy przedszkolach oddziałów żłobkowych. Kiedy będą już owe ustawy, z pewnością sytuacja się znacznie poprawi. Zresztą nie tylko w Gdyni.

Wypowiedzi udzielił nam także rzecznik Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Antoni Pawlak:
Przegraliśmy z Gdynią i Katowicami? Nie, zdobyliśmy bardzo dobre trzecie miejsce. I tak na to patrzymy. Bardzo się cieszymy. Mamy też nadzieję w przyszłym rankingu awansować.

Przedszkola usamodzielnione otrzymują dotację na każde dziecko od miasta w wysokości 387 zł miesięcznie. Miasto daje im także inne udogodnienia: dotacja od dnia rozpoczęcia działalności, wprowadzenie ulg w opłatach najmu lokali na przedszkola, zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Resztę oczywiście płacą rodzice, jak w przypadku każdego przedszkola (publicznego i niepublicznego). Ich ceny są zróżnicowane, bo dużo zależy od oferty konkretnej placówki: czy jest język obcy, dodatkowe zajęcia z rytmiki itp. Przedszkola znajdują się pod nadzorem Wydziału Edukacji i realizują podstawę programową ustaloną przez MEN.
Tak więc takie przedszkola radzą sobie całkiem nieźle i dużo zależy od umiejętności menedżerskich nowej dyrekcji.

Czytaj codziennie: MMTrojmiasto.pl/Wiadomości

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Wybory w Trójmieście | Wygraj 500 zł | Piłkarska Ekstraklasa | Praca TrójmiastoDrogowe Miasto | Koncerty w Trójmieście | Pisz bloga | Matura 2011

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto