Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia na dużym ekranie: Miasto w starych filmach! [FILMY]

Dominika Dankowska, Patsz
28 lutego odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Gdynia na dużym ekranie" w gdyńskim klubie Tea-tralna. Była to nie lada gratka dla fascynatów Gdyni i starego kina. Zaprezentowano między innymi materiały filmowe o Gdyni z lat 30., gdzie można było zobaczyć wybory Miss Wybrzeża na polskim wybrzeżu. Nie zabrakło także ciekawostek filmowych np. o "Titanicu" kręconym w gdyńskim akwenie podczas wojny. Każdy film opatrzony został komentarzem filmoznawców z Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Marcina Borchardta (pomysłodawcy cyklu) oraz dr Krzysztofa Kornackiego.

- Przed wojną Gdynia pokazywana była w filmach idyllicznie. Od powstania Gdyni do II wojny światowej powstało około 180 filmów, a w co 10 była wzmianka o Gdyni - opowiadał na spotkaniu dr Krzysztof Kornacki, filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Na spotkaniu zostały zaprezentowane fragmenty filmów tj.: "Szlakiem Mew" (nakręcony na początku lat 30.), "Rapsodia Bałtyku" z 1935 roku, "Sygnały” Józefa Lejtesa z 1938 r. czy film w języku jidysz „Judeł gra na skrzypcach” Józefa Greena i Jana Nowiny-Przybylskiego z 1936 r, a także "Mały Marynarz" (film, który nie przetrwał w całości do XXI wieku). Nie zabrakło także kultowego już serialu "Czterej Pancerni i Pies" oraz filmu "Wraki" z udziałem młodego Romana Polańskiego.

Zobacz także: Gdynia: Historyczne zdjęcia miasta od 1926 roku. Unikalne czarnobiałe fotosy. Jakie zmiany zaszły?

- Gdynia nadal jest atrakcyjna filmowa, bo jest pięknym miastem i fajnie jest tutaj kręcić filmy - mówi dr Krzysztof Kornacki. - Na pewno była atrakcyjna przed wojną. Po wojnie różnie z tym bywało.

Ciekawostką była historia filmu "Titanic", który został nakręcony w gdyńskim porcie w 1942 roku. Premiera odbyła się w Norwegii w 1943, gdyż Joseph Goebbels stwierdził, że "Titanic" jest zbyt depresyjny, aby mogli oglądać go Niemcy. Była to najdroższa produkcja filmowa zrealizowana w III Rzeszy. Później film przeszedł w ręce Związku Radzieckiego jako forma łupu wojennego. Został wyemitowany w radzieckich kinach.


Warto zobaczyć: 86 urodziny Gdyni

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto