Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Mina morska z II wojny światowej zostanie zneutralizowana. Będą ograniczenia w żegludze, zakaz kąpieli, zamknięte ulice

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Przemysław Świderski
Mina morska w Gdyni. We wtorek, 16 czerwca o godz. 8:00 rozpoczęło się wydobycie i neutralizacja obiektu. Urząd Morski w Gdyni poinformował, że mina znajduje się między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim. Operację tę wykonuje Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W tym czasie obowiązują ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli. Zamknięte zostały także m.in. gdyńska marina i skwer Kościuszki. Operacja ma zakończyć się ok. godz. 15:00.

Mina morska w Gdyni. Trwa neutralizacja. 16.06.2020 r.

AKTUALIZACJA, 16.06.2020 r., godz. 10:00

– Wszystko przebiega zgodnie z planem. Mina jest holowana na miejsce neutralizacji w głąb Zatoki Gdańskiej – poinformował kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

AKTUALIZACJA, 16.06.2020 r., godz. 8:00

Rozpoczęła się faza bojowa operacji neutralizacji blisko 1 000 kg miny morskiej typu GC znalezionej w pobliżu Portu w Gdyni. Mina stanowi pozostałość po II wojnie światowej – poinformował kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Dodał, że operację przeprowadzają marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogi niszczycieli min ORP Kormoran i ORP Flaming oraz przede wszystkim specjalistów od podwodnych zadań Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców.

W poniedziałek, 15 czerwca po południu okoliczni mieszkańcy otrzymali Alert RCB o treści:

Uwaga! 16.06 od 8:00 do 15:00 neutralizacja niewybuchu miny morskiej. Nie zbliżaj się do plaż na odcinku Rewa - Gdańsk Westerplatte. Śledź komunikaty.

Neutralizacja miny jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Mina morska w Gdyni. Kiedy neutralizacja?

– Operacja wydobycia i neutralizacji miny morskiej odbędzie się we wtorek, 16 czerwca, od godz. 8:00 – poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Mina morska w Gdyni. Gdzie jest?

Według informacji gdyńskiego Urzędu Morskiego, mina znajduje się w akwenie podejściowym do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. W marcu tego roku zlokalizowali ją pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni podczas wykonywania pomiarów hydrograficznych tego obszaru.

Mina morska w Gdyni. Jakie utrudnienia?

We wtorek, 16 czerwca w związku z wydobyciem i neutralizacją miny morskiej obowiązywały będą ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli. Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, z uwagi na moc ładunku wybuchowego, wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu 10 750 m, licząc od punktu niszczenia miny. Obejmuje on linie brzegową na odcinku Rewa-Gdańsk Westerplatte (włącznie).

– Zamknięta będą m.in. gdyńska marina i skwer Kościuszki od Okrętu-Muzeum „Błyskawica”. Osoby, które znajdują się w budynkach w tej okolicy, proszone są, aby z nich nie wychodziły i stosowały do poleceń służb – podała Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Mina morska. Strefy bezpieczeństwa

Na czas wydobycia i neutralizacji miny Marynarka Wojenna wyznaczyła specjalne strefy. To:

  • strefa zagrożenia dla ludzi zanurzonych w wodzie: 10 730 m
    Obejmuje całą długość brzegu morskiego na terenie Gdyni, obowiązuje zakaz kąpieli,
  • strefa rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny: 500 m

    Obejmuje:

    • Plażę Śródmieście,

    • Basen Żeglarski,

    • część terenu przyległego do Al. Jana Pawła II (rejon Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego).

      W tej strefie obowiązuje zakaz przemieszczania się ludzi w terenie otwartym.

      COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[1233106]},"component":"selected"}

      COMPONENT {"params":{"text":"Mina morska w Gdyni. Jakie zakazy?","id":"mina-morska-w-gdyni-jakie-zakazy"},"component":"subheading"}

      Urząd Miasta Gdyni na czas wydobycia i neutralizacji miny morskiej wprowadził specjalne zakazy:

    • zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej w Gdyni,

    • zakaz przebywania w terenie otwartym w strefie zagrożenia rażenia odłamkami miny: w rejonie Basenu Żeglarskiego i części Al. Jana Pawła II,

    • zakaz opuszczania budynków znajdujących się w strefie rażenia odłamkami oraz podchodzenia do okien,

    • zakaz wychodzenia w morze jachtów, a także przebywania osób na jednostkach zacumowanych w gdyńskiej marinie.

      Zakazy obowiązują od wtorku, 16 czerwca od godz. 8:00 do odwołania. Operacja potrwa ok. 7 godzin. Jeżeli warunki pogodowe będą niesprzyjające, kolejny planowany termin, to środa, 17 czerwca, godz. 8:00.

      COMPONENT {"params":{"text":"Mina morska w Gdyni. Co to za obiekt?","id":"mina-morska-w-gdyni-co-to-za-obiekt"},"component":"subheading"}

      Mina morska, której neutralizację zaplanowano na 16 czerwca, pochodzi z okresu II wojny światowej. Jak podaje Urząd Morski w Gdyni, to niemiecka niekontaktowa mina morska. Długość zasadniczego korpusu obiektu to ok. 180 cm, średnica to 66 cm. Mina waży 987 kg.

      > Według specjalistów z Marynarki Wojennej, zlokalizowana przez Urząd Morski w Gdyni mina morska posiada materiał wybuchowy o sile około 1 000 TNT (ekwiwalent trotylżeowy) – czytamy w komunikacie Urzędu Morskiego w Gdyni.

      Operację w zakresie działań na morzu koordynuje Urząd Morski w Gdyni, a w zakresie działań w strefie brzegowej – Pomorski Urząd Wojewódzki. Za detonację miny odpowiada wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto