Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia kulturalna od samych początków

Agata Grzegorczyk
Kino Morskie Oko uruchomiono w 1928 roku
Kino Morskie Oko uruchomiono w 1928 roku fot. ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni
Niespełna stuletnie miasto trudno nazwać starym, ale Gdynia, która za niecały miesiąc skończy lat 85, rozwijała się tak szybko, że z pewnością zdążyła prześcignąć niejedno chwalące się dłuższymi tradycjami.

- Miasto od samych początków przyciągało ludzi młodych i wykształconych. Przyjeżdżał tu kwiat polskiej inteligencji, który szukał miejsca, by rozwinąć skrzydła - mówi Joanna Grajter, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Nie ma więc co się dziwić, że życie kulturalne w mieście o kilkuletniej tradycji, kwitło bujniej niż w niejednym grodzie, o historii sięgającej dużo dalej wstecz.
W 1927 roku w Gdyni funkcjonowały już dwa kinematografy gromadzące rocznie prawie tysiąc widzów. Po dziesięciu latach filmy oglądało już widzów prawie trzy tysiące w kinematografach 8. Większym powodzeniem jednak cieszyła się sztuka z żywym aktorem na scenie. Jak podaje pierwszy rocznik statystyczny wydany przez Komisariat Rządu w Gdyni w roku 1932 widowiska teatralne, rewiowe i kabaretowe oglądało w Gdyni aż 3 tys. 437 widzów! To jednak i tak niewiele w porównaniu do publiczności cyrkowej. Cyrki bowiem w tym samym roku zgromadziły na swoich przedstawieniach prawie 11 tysięcy widzów.

Do Gdyni szybko trafiały też nowinki techniczne. W 1929 roku w mieście zarejestrowanych było 246 odbiorników radiowych. A ich liczba rosła z każdym rokiem, by w 1937 osiągnąć 8 tys. 367.

Bardzo szybko zaczęto też w Gdyni zakładać pierwsze telefony. W 1927 sieć telefoniczna miała już 648 abonentów, jednak tylko 10 aparatów była w rękach prywatnych. Po 10 latach jednak sieć rozszerzona została już do ponad 4 tysięcy odbiorców.

Gdynianie nie bali się też wsiadać za kółko - w 1932 roku w mieście zarejestrowanych było 330 samochodów. A tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej aut było już prawie dwa razy tyle. Prężnie działały też i firmy, które dziś nazwalibyśmy taksówkarskimi - 89 z zarejestrowanych samochodów figurowało w spisie jako autodorożki.

Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin Gdyni
Jeśli masz ciekawe zdjęcia Gdyni - dawnej i dzisiejszej - lub wspomnienia, którymi chcesz podzielić się z innymi gdynianami, przyślij je do nas. Na fotografie i listy czekamy pod adresami internetowymi [email protected] i [email protected] oraz naszej gdyńskiej redakcji przy ul. Władysława IV 43, 81-395 Gdynia.
Najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto