Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Konferencja "Chroń Morze" w Hotelu Nadmorskim. Dyskusja z udziałem ekspertów i internautów [31.08.2021]

red
W Hotelu Nadmorskim w Gdyni zakończyła się 31.08.2021 r. po południu konferencja "Chroń morze", zorganizowana w ramach prac nad aktualizacją programu ochrony wód morskich. W dyskusji brali udział specjaliści z ministerstwa infrastruktury, Państwowego Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz organizacji ekologicznych. Dzięki transmisji online internauci mieli możliwość zadawania im pytań na czacie.

Przemysław Gruszecki, dyrektor departamentu zarządzania środowiskiem wodnym Wód Polskich, zaznaczył, że Morze Bałtyckie jest niezwykle wrażliwe na efekty działalności człowieka. Jak mówił, gdyby nie sporadyczne, coraz rzadsze wlewy wód przez Cieśniny Duńskie z Morza Północnego, Bałtyk stałby się akwenem wód słodkich. Dlatego działania związane z ochroną morza są jego zdaniem niezwykle ważne.

Podczas dzisiejszej konferencji poinformowano, że prowadzonych jest obecnie aż sześćdziesiąt różnych inicjatyw, które mają przyczynić się do poprawy czystości wody w Morzu Bałtyckim. Wraz z aktualizacją programu ochrony wód morskich proponowane są też nowe działania. Tematem dzisiejszej dyskusji była m.in. bioróżnorodność, integralność dna morskiego, hałas podwodny, substancje zanieczyszczające, eutrofizacja, które wpływają na ekosystem Morza Bałtyckiego.

- Działania dotyczące ochrony Morza Bałtyckiego podejmowane są zarówno na poziomie światowym, Unii Europejskiej, jak i regionalnym - mówi Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora departamentu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej w ministerstwie infrastruktury. - Duży nacisk kładziemy, aby zmniejszyć eutrofizację. Przez państwa leżące w zlewisku Morza Bałtyckiego prowadzonych jest wiele działań, aby w okresie letnim nie było problemów z wykwitami sinic.

Jak poinformowała Małgorzata Bogucka-Szymalska na poziomie europejskim pojawiły się niedawno strategie, jak dla przykładu "Zielony Ład", które znacznie podnoszą wyznaczone do osiągnięcia cele środowiskowe.

- Działania te nakierowane są głównie na rolnictwo, tak, aby ograniczyć ilość związków azotu i fosforu, czy też antybiotyków i pestycydów, które dostają się do wody - mówi Małgorzata Bogucka-Szymalska. - Znajduje to też swoje odzwierciedlenie w unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności do 2030 roku. W przyszłym roku ma ukazać się plan zintegrowanej gospodarki biogenami, który jasno i kompleksowo wskaże konkretne działania, mające na celu ograniczenie przedostawania się do morza substancji biogennych. Są to kluczowe strategie, na które Komisja Europejska kładzie bardzo duży nacisk.

Za pośrednictwem witryny chronmorze.eu zapoznać można się z pełnymi zapisami projektu programu ochrony wód morskich i zgłosić do niego uwagi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto