Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia i Sopot są przyjazne foce szarej. Warsztaty i spotkanie z Reni Jusis - program imprez

(kp)
Archiwum NM
Zostań przyjacielem foki szarej - pod tym hasłem odbędą się w piątek w Gdyni, a sobotę w Sopocie m.in. warsztaty z różnych dziedzin ekologii oraz występy grupy teatralnej. Organizatorzy - przedstawiciele marki Bosch oraz członkowie fundacji World Wild Fund for Nature chcą zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na temat ochrony foki szarej na Wybrzeżu. Ambasadorką kampanii jest wokalistka Reni Jusis, którą 17 sierpnia będzie można spotkać w Gdyni.

Część wydarzeń związanych z akcją będzie rozgrywać się w piątek od godz. 10.30 na plaży w Śródmieściu, natomiast w godz. 16-19 na Skwerze Kościuszki. Część "plażowa" odbędzie się na sopockiej plaży w sobotę w tych samych godzinach. Po południu akcja przeniesie się na ul. Bohaterów Monte Cassino. Ambasadorka akcji będzie jednak tylko w Gdyni.

- Reni będzie nie tylko rozmawiać z dziećmi o ochronie fok szarych i innych tematach związanych z ekologicznym stylem życia - zapowiada Klaudia Sitek, specjalista ds. public relations spółki BSH. - Z wokalistką będzie można spotkać się na plaży w godz. 11.30-14.30.

Wśród atrakcji - gry i konkursy edukacyjne dla dzieci oraz rodziców na temat oszczędzania energii i ochrony fok szarych, a także malowanie twarzy najmłodszych uczestników. Będą specjalne pokazy teatru ulicznego. - W tym roku do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcać będzie grupa teatralna - kontynuuje Sitek. - Na biorących udział w zabawie czekać będą specjalnie przygotowane na tę okazję monidła, na tle których każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie, a następnie przesłać je przyjaciołom. Gry i zabawy dla dzieci przeplatać się będą z warsztatami na temat życia fok szarych, ze szczególnym uwzględnieniem wzoru zachowania dla turystów, którzy spotkają zwierzę na plaży.

Czytaj także: Foka szara znaleziona w gdyńskiej stoczni

Fundacja WWF od 2009 roku prowadzi program na rzecz ochrony fok szarych. Ekolodzy tworzą m.in. Błękitny Patrol, czyli wyszkoloną grupę wolontariuszy wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, która całą dobę jest gotowa nieść pomoc morskim ssakom, oraz prowadzą obserwację polskiego brzegu Bałtyku.

Zobacz też: Sarbsk. Do fokarium przyjechała trzecia foka szara

- Obecnie najważniejsza jest ochrona fok szarych w ich naturalnym siedlisku, w Bałtyku - podkreśla Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska. - Powinniśmy zapewnić im dostęp do odpowiadających foczym potrzebom siedlisk. Chociaż liczebność fok szarych w porównaniu z sytuacją sprzed 25 lat, kiedy w całym Bałtyku żyło ich zaledwie około czterech tysięcy, wzrosła do 24 tysięcy, to wciąż jest to 1/4 szacowanego stanu liczebnego fok szarych z początku ubiegłego wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto