Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Historyczne odkrycie na dworcu

Anna Dąbrowska
W miejscu dawnego Rossmanna będzie restauracja
W miejscu dawnego Rossmanna będzie restauracja T. Bołt
Fragmenty przedwojennego dworca kolejowego w Gdyni, na którym powstał obecny gmach, znaleźli pracownicy trwającej tam przebudowy. Miejsce zaskakuje kolejnymi odkryciami. Co jeszcze udało się odnaleźć?

W podziemiach, pod holem przed kasami biletowymi, odkryto pomieszczenia dworca kolejowego sprzed 1939 roku i fragmenty kolumn, na których podparty był dach ówczesnego budynku. W czasie II wojny światowej pomieszczenia te były schronami przeciwlotniczymi. Świadczą o tym choćby odnalezione drzwi pancerne.

- Biuro projektowe złożyło do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku projekt zakładający możliwość wyeksponowania tych pomieszczeń i włączenia ich w funkcjonalną część dworca - informuje Wojciech Stasiak, kierownik budowy. - Dworzec był tak mocno zniszczony, że nie opłacało się odgruzowywać tego miejsca. Wszystko zasypano piachem, zalano betonem i na to położono posadzkę.

Włodzimierz Nocek, kierownik robót instalacyjnych, wspomina, że w latach 60. i 70. na jednej ze ścian ówczesnej restauracji było malowidło przedstawiające kontur Europy z zaznaczonymi większymi miastami.

- Co ciekawe, tam, gdzie była Moskwa, znajdował się głośnik, przez który PKP nadawało komunikaty - opowiada.

Nad główną halą odkryto małe pomieszczenie, które prawdopodobnie służyło do pilnowania porządku na dworcu. A w wyburzanych ściankach działowych dworca odnaleziono wydanie "Dziennika Bałtyckiego" z soboty, 25 czerwca 1966 roku.

- Po wojnie dworzec miał służyć do ewakuacji ludności cywilnej w czasie ewentualnych kolejnych działań wojennych. Niektóre dane mówią, że w jego podziemiach można było zmieścić nawet 20 tys. ludzi. Ewakuowana ludność miała być przeprowadzana kanałami na perony i wywożona do centrum ewakuacji, które podobno zbudowane jest koło Chojnic - opowiada Andrzej Jędrzejczak, kierownik robót elektrycznych i telekomunikacyjnych.

Zamierzenie prowadzących przebudowę dworca jest takie, aby połączyć jego zabytkowy charakter z wymaganiami dzisiejszych podróżnych. - Projekt zakłada dużo szkła, żeby uzyskać przestrzenną lekkość wnętrza - mówi Stasiak.

Dworzec zyska nowy poziom w zaadaptowanych piwnicach.

Pierwsi pasażerowie skorzystają z wyremontowanego dworca w maju 2012 roku. Koszt inwestycji wyniesie 40,7 mln zł. Od soboty działa strona www.gdyniaglowna.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto