Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia gotowa do programu 500+

Justyna Degórska
123rf
Wraz z pierwszym dniem kwietnia w całej Polsce rozpocznie się przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia wychowawczego w ramach rządowego programu "Rodzina 500+". Gdyńscy urzędnicy już teraz zapewniają, że miasto jest dobrze przygotowane do realizacji nowych przepisów.

W Gdyni obsługą wniosków programu 500+ zajmować będzie się Urząd Miasta. Gdyński magistrat szacuje, że uprawnionych do świadczenia rodzin, będzie w mieście ok. 18 tys. Z kolei liczba dzieci, która daje podstawę do jego pobrania może wynieść do 40 tys.

- Nie ulega wątpliwości, że obsłużenie takiej liczby wniosków jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym, ale też od wielu lat jesteśmy w naszym urzędzie wyjątkowo dobrze zorganizowani - mówi Katarzyna Gruszecka - Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - W związku z wejściem w życie nowych przepisów, podjęliśmy więc pewne szczególne starania, które polegały przede wszystkim na zatrudnieniu sporej grupy nowych urzędników, bardzo intensywnym ich szkoleniu oraz przygotowaniu nowych stanowisk pracy - wyjaśnia.

Aby cała procedura składania dokumentów przebiegała szybko i sprawnie, od 1 kwietnia br. wydrukowane wnioski będzie można pobrać w kilkunastu punktach na terenie miasta, w tym m. in. w Urzędzie Miasta Gdyni, Infoboxie, Miejskiej Informacji Turystycznej, Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, przedszkolach i żłobkach samorządowych, biurach obsługi ZKM, a także w centrum handlowym Riwiera.

Warto podkreślić, że wszystkie osoby, które mają dostęp do internetu już teraz mogą pobrać wniosek w wersji elektronicznej ze strony internetowej

www.gdynia.pl

, Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co ważne, wypełnione wnioski od 1 kwietnia należy składać w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. W Gdyni formularze w formie papierowej będzie można złożyć w dwóch lokalizacjach: w gmachu głównym Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marszałka J. Piłsudskiego 52/54 oraz w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24. Łącznie uruchomionych zostanie sześć stanowisk. Ponadto, w obu miejscach wprowadzony zostanie system biletowy, w niewielkim stopniu limitujący liczbę osób, które w danym dniu będą mogły zostać obsłużone.

Dodatkowo, wnioski do programu 500 + przyjmowane będą również drogą elektroniczną, m. in. przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych – PUE, czyli systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i poprzez bankowość on - line, a także za pośrednictwem Platformy Informacyjno - Usługowej CSIZS Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Trzeba zaznaczyć, że wyłącznie to drugie rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie całego postępowania administracyjnego drogą elektroniczną.

- Szacujemy, że nawet gdyby wszyscy uprawnieni szturmowali urząd od pierwszych dni, to przed końcem kwietnia jesteśmy w stanie ich obsłużyć. Ważną informacją jest również to, że ustawodawca przyjął rozwiązanie, że każdy wniosek przyjęty od pierwszego kwietnia do pierwszego lipca włącznie, będzie wypłacany z wyrównaniem niezależnie od daty jego złożenia. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony po pierwszym lipca 2016 roku - świadczenie zostanie naliczone za bieżący miesiąc, czyli lipiec, bez wyrównania od kwietnia - podkreśla Katarzyna Gruszecka - Spychała.

Każdy wniosek złożony w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca musi zostać rozpatrzony w terminie do trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Gdyński magistrat szacuje jednak, że praca będzie przebiegać szybciej.

- Przyjęliśmy formułę, w której nowo zatrudnieni pracownicy będą wnioski przyjmować, natomiast ci bardziej doświadczeni będą zajmować się sprawdzaniem dokumentów i ich dalszym procedowaniem - tłumaczy Gruszecka – Spychała. - Zakładamy, że znacząco usprawni to całą procedurę. Niemniej można jeszcze bardziej ułatwić pracę urzędnikom, dołączając do wniosku akt urodzenia dziecka. Jest to absolutnie nieobowiązkowe działanie, które może jednak przyczynić się do szybszego otrzymania wypłaty świadczenia - dodaje wiceprezydent.

Warto zaznaczyć, że pierwszy okres wypłacania świadczenia wychowawczego będzie trwał od kwietnia br. aż do końca września przyszłego roku.

Nowe przepisy 500 + sprawiły, że gdyński magistrat zatrudnił 12 dodatkowych urzędników na pełne etaty – dziesięciu do Wydziału Spraw Społecznych i dwóch do Wydziału Księgowości Urzędu. W sumie na obsługę programu „Rodzina 500+” Gdynia otrzymała 235 tys. zł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: **

www.gdynia.pl

**

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto