Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Gdyńskie Centrum Onkologii w Szpitalu Morskim im. PCK wzbogaci się o nowy sprzęt

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Tomasz Bołt
Niestosowaną do tej pory w Polsce północnej metodę przygotowania chorego do przeszczepu szpiku wprowadziło w ubiegłym tygodniu Gdyńskie Centrum Onkologii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie. To oznacza, że będą mogli być leczeni na miejscu, zamiast wyjeżdżać np. do Poznania.

Metoda nazywa się TBI (z ang. Total Body Iradiation) i oznacza napromienienie całego ciała. Ma ona za zadanie zniszczyć resztki komórek rakowych, które nie poddały się chemioterapii, czyli leczeniu cytostatykami. Służyć będzie lekarzom i chorym z Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jedynego ośrodka na Pomorzu, w którym przeprowadza się przeszczepy szpiku.
Do jej stosowania redłowski szpital przygotowywał się od kilku lat.

Zobacz również: Gdynianka po operacji walczy z developerem

- Do przyspieszacza liniowego, który na co dzień wykorzystywany jest w radioterapii chorych na raka, dokupiliśmy osprzęt, w tym zestaw do dozymetrii oraz specjalny stół terapeutyczny - tłumaczy dr Elżbieta Kruszewska, dyrektor Gdyńskiego Centrum Onkologii. Potem lekarze uczyli się tej nowej metody w ośrodku w Poznaniu przez dwa lata. W ubiegłym tygodniu terapii TBI poddano pierwszego pacjenta z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

- Wpierw wykonano choremu tomografię komputerową całego ciała, by fizycy medyczni mogli obliczyć dokładnie dawki promieniowania. Następnie przez trzy dni po dwa razy dziennie był on naświetlany. W pomieszczeniu, w którym on przebywa obowiązuje reżim jak na oddziale transplantacji szpiku - lekarze wchodzą tam w ubrani w specjalne fartuchy i maseczki - tłumaczy dr Dorota Filarska, ordynator oddziału radioterapii.

**Czytaj też:

Lech Wałęsa nie ma nowotworu

**

- Metoda TBI stosowana jest rutynowo w leczeniu białaczek układu limfatycznego - wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Hellmann, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantologii GUMed. TBI jest w takich przypadkach stosowane łącznie z cytostatykami w tzw. leczeniu mieloablacyjnym. Zwiększa szansę chorego na powrót do zdrowia po leczeniu zakończonym transplantacją szpiku.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto