Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia - Gdańsk: Zjazd Solidarności na 30-lecie

Artur S. Górski
Do delegatów przemówi prezydent B. Komorowski.
Do delegatów przemówi prezydent B. Komorowski.
Podziały biorą górę - Wałęsa nieobecny. Ks. Popiełuszko patronem Solidarności.

Solidarność ma 30 lat. Spotkanie trzech najważniejszych polityków polskiej sceny politycznej oraz działaczy związkowych z lat 1980-2010, uchwała o patronie Solidarności oraz list do uczestników zjazdu Baracka Obamy, prezydenta USA, to główne wątki dzisiejszego XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność.

Nie udało się przezwyciężyć podziałów. Na zjeździe nie pojawi się Lech Wałęsa. Postanowił świętować powstanie związku indywidualnie. Były prezydent już wcześniej zapowiedział, że nie zamierza pojawić się na zjeździe. Postanowił więc oddać hołd dawnej Solidarności, składając w niedzielę wieczorem kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Dołączył do niego premier Tusk. Być może premier zechce namówić byłego prezydenta do udziału w zjeździe "S". Tym razem w deszczu witała ich wczoraj tylko garstka mieszkańców. Gdyby nie drużyna BOR i gromada fotoreporterów, dziennikarzy i kamerzystów uroczystość wypadłaby nader skromnie. O wiele skromniej niż dzisiejszy rocznicowy zjazd Solidarności w sali widowiskowo-sportowej w Gdyni.

Do końca nie jest znana ostateczna lista obecności. Informację o przybyciu prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta w piątek wieczorem. Wczoraj nadeszło też potwierdzenie udziału w zjeździe premiera Donalda Tuska. Będzie też akcent mocarstwowy - ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein przeczyta list do gości zjazdu od prezydenta Baracka Obamy.

Janusz Śniadek, przewodniczący "S", poinformował nas, że oprócz niego, w czasie zjazdu do delegatów zwrócą się prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Przewodniczący Śniadek ma też nadzieję, że Lech Wałęsa zmieni zdanie i przybędzie na zjazd. W sobotę rano rozmawiał z nim telefonicznie. Wałęsa miał powiedzieć, że na 99 procent nie pojawi się na zjeździe.

- Jest zatem jeden procent szansy, że Lech Wałęsa będzie na naszym zjeździe - mówi Śniadek.
Wczoraj jednak Wałęsa stwierdził, że "nie ma do tego zdrowia".

Wśród zaproszonych na zjazd ponad 2,5 tys. gości są: sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, byli i obecni członkowie władz związku, delegaci na Krajowy Zjazd Delegatów. Zaproszenia na uroczysty XXIV Krajowy Zjazd Delegatów otrzymali również przedstawiciele Episkopatu Polski i kapelani oraz duszpasterze ludzi pracy. Podczas dzisiejszego zgromadzenia uczestnicy przyjmą specjalną uchwałę "O godność, o solidarność, o Polskę" oraz za pośrednictwem Episkopatu Polski wystąpią do Stolicy Apostolskiej o oficjalne ustanowienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ Solidarność. W związku z tą ostatnią inicjatywą na zjazd zaproszono Mariannę Popiełuszko i rodzeństwo kapelana Solidarności.

Zjazd będzie okazją do przegrupowania związkowych sił przed wyborami do Komisji Krajowej. Do władz związkowych garną się bowiem "młode wilki". Związek musi się też zastanowić nad ratowaniem struktur i zjednaniem nowych członków oraz znaleźć swoje miejsce w krajobrazie politycznym.

Oprócz Wałęsy, na zjeździe zabraknie m.in. Andrzeja i Joanny Gwiazdów oraz Kornela Morawieckiego, szefa Solidarności Walczącej. W czasie zjazdu zostaną za to uhonorowani członkowie władz NSZZ Solidarność z najdłuższym stażem.

W zjeździe uczestniczyć będą przedstawiciele organizacji związkowych, m.in. Austrii, Albanii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Kanady, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Japonii, Włoch, Litwy, Luksemburga, Norwegii, Rumunii, Rosji, Serbii, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy, USA, Portugalii. Wśród zagranicznych gości będą działacze związkowi szczególnie zaangażowani w pomoc NSZZ Solidarność w czasie stanu wojennego: Giacomina Cassina (delegatka na I Krajowy Zjazd Delegatów w 1981 roku), Shigeru Nakajima (gościł Lecha Wałęsę w Japonii), Joanna Pilarska (biuro zagraniczne NSZZ "S" w Brukseli), Tom Lewandowski, Robert Fielding (AFL-CIO), Mike Waske (Solidarity Center), Emilio Gabaglio (były sekretarz generalny EKZZ).

Koncert pt. "Solidarność to jeden i drugi", który zamknie gdyńskie uroczystości, nawiązuje do słów Jana Paweła II z wizyty w 1987 roku w Gdańsku: "Solidarność to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu". Przypomnijmy, że I Krajowy Zjazd Delegatów odbył się we wrześniu 1981 roku w hali Olivia w Gdańsku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został wówczas Lech Wałęsa. Zjazd przyjął uchwały o samorządzie pracowniczym, samorządnej Rzeczypospolitej i wystosował "Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej".

Uroczystości 30 i 31 sierpnia w Gdyni i Gdańsku - zjazd, msza, koncert, widowisko
- 30 sierpnia
Gdynia, hala widowiskowo-sportowa,
godz. 16
Uroczysty XXIV Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność, zorganizowany przez Komisję Krajową NSZZ Solidarność. Zaplanowane są wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, Jaapa Wienena, przedstawiciela Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Jarosława Kaczyńskiego, lidera PiS, i Janusza Śniadka, przewodniczącego NSZZ Solidarność.
Zjazd poprowadzą wszyscy dotychczasowi przewodniczący prezydium Krajowego Zjazdu Delegatów, czyli Tadeusz Syryjczyk, Jerzy Buzek, Janusz Orkisz, Janusz Śniadek, Bożena Borys-Szopa i Stanisław Szwed. Zabraknie na zjeździe dawnych liderów związku - Lecha Wałęsy, Andrzeja i Joanny Gwiazdów, Kornela Morawieckiego. Komisja Krajowa "S" zdecydowała więc o uhonorowaniu członków władz NSZZ Solidarność z najdłuższym stażem. Będą to: Waldemar Bartosz (delegat od I zjazdu i szef regionu świętokrzyskiego od 1990 roku), Tomasz Wójcik (delegat od I KZD), Jan Mosiński, przewodniczący regionu Wielkopolska południowa od 1990 roku.

Godz. 20.00
Koncert "Solidarność to jeden i drugi", transmisja w TVP 1.
Wśród wykonawców: Sebastian Karpiel-Bułecka, Stanisław Soyka, Antonina Krzysztoń, Stanisława Celińska, Renata Przemyk, Mariusz Lubomski, Bracia, Kayah, Robert Gawliński, Andrzej Dziubek, Mezo, Leszek Żurek, Grzegorz Turnau, Andrzej Grabowski, Andrzej Sikorowski.

31 sierpnia
Gdańsk, godz. 12
Msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Godz. 21
Wielkie widowisko plenerowe Roberta Wilsona "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię", zorganizowane przez Europejskie Centrum Solidarności.

Rocznicowe obchody. Kierowco! Sprawdź, którędy nie przejedziesz
Wtorkowe obchody 30-lecia Solidarności spowodują utrudnienia w ruchu drogowym w Gdańsku.
Już dziś (30 sierpnia) o 17 zamknięty zostanie parking przy placu Solidarności, jednak największe zakłócenia pojawią się jutro rano (31 sierpnia), o godz. 8.
Wtedy wyłączone zostaną z ruchu ulice: Gazownicza, Lisia Grobla i Rybaki Górne. Pół godziny później zamknięte będą Wały Piastowskie, ul. Jana z Kolna, ul. Marynarki Polskiej (od węzła Kliniczna) oraz Łagiewniki (od skrzyżowania z ul. Wałową). Wszystkie autobusy dojeżdżające do ul. Wałowej lub pętli Jana z Kolna będą kończyć kurs na przystanku Dworzec Główny.

Kierowcy samochodów będą musieli uważać szczególnie podczas przejazdu przez Błędnik, skrzyżowanie ul. 3 Maja z al. Zwycięstwa oraz skrzyżowanie ul. Klinicznej z al. Hallera, gdzie postawione zostaną nowe oznaczenia.
Przed południem zmienią się także trasy tramwajów. O godz. 11 linie 7 i 8 oraz wszystkie inne, które jeżdżą przez Nowy Port, zamiast przez przez ul. Jana z Kolna kursować będą przez al. Zwycięstwa. W samo południe niemożliwy stanie się także wyjazd samochodów na wprost z ul. Kupieckiej.

Na większości ulic stała organizacja ruchu zostanie przywrócona po zakończeniu uroczystości na placu Solidarności, czyli przed godziną 16.

Dlatego na mszę, która odbędzie się o godz. 12, najszybciej można będzie dotrzeć komunikacją miejską, a później - pieszo. Tramwaje i autobusy będą kończyć kursy w okolicach dworca PKP i węzła Kliniczna. Stamtąd na plac Solidarności trzeba będzie przejść Wałami Piastowskimi, ul. Jana z Kolana oraz ul. Wałową i Łagiewniki. Wyjątek stanowią autokary z przepustkami, które będą mogły zatrzymać się na specjalnym przystanku przy budynku Solidarności. Później te, które przyjadą na mszę, parkować będą przy ul. Jana z Kolna, a te, które zostaną do końca koncertu - na placu Zebrań Ludowych.

Na wieczorne widowisko "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię" wchodzić będzie można przez trzy bramy. Do Sektoru Gold i Sektoru A - bramą historyczną, do Sektoru B - wejściem od ulicy Gazowniczej, a do Sektoru C - wejściem nr 1, od ul. Wałowej przez ul. Rybaki Górne.

Koncert rozpocznie się o godz. 21, ale teren stoczni będzie otwarty dwie godziny wcześniej. Bilety wstępu na imprezę będą też umożliwiać darmowy dojazd do stoczni autobusami i tramwajami.

O godz. 23.00, gdy zakończy się widowisko, uruchomiona zostanie dodatkowa komunikacja miejska. Tramwaje linii nr 3 pojadą tak jak zawsze - do Stogów Pasanilu oraz przez Brzeźno do Nowego Portu, linia nr 11 - w kierunku Chełmu i nr 12 - w kierunku Jelitkowa. Na przystanku tramwajowym Mickiewicza we Wrzeszczu pojawią się też autobusy linii T2, które będą odwoziły pasażerów do ul. Pomorskiej na Żabiance. Pod Dworzec Główny PKP podstawione zostaną za to autobusy nocne, które będą jeździć na stałych trasach. N1 do Oruni Górnej, N3 do Wrzeszcza PKP, N4 do Jaworzniaków, N5 do Pruszcza Gdańskiego i N6 do Niedźwiednika.

Z powodu sporych utrudnień na drogach władze miasta zalecają raczej korzystanie z komunikacji miejskiej i chodzenie pieszo. Wszyscy, którzy jednak zdecydują się na przyjazd samochodem, będą mogli go zostawić m.in. na jednym z 14 całodobowych parkingów, nie dalej niż 3 km od stoczni.

Natomiast Gdynia, w której także odbędą się obchody 30-lecia Solidarności (dziś, 30 sierpnia), w przeciwieństwie do Gdańska - nie przewiduje drastycznych zmian w ruchu na ulicach. Kierowcy nie muszą więc obawiać się zamkniętych ulic ani objazdów. Jeżeli jakiekolwiek utrudnienia będą, to tylko chwilowe.
Anna Werońska

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto