Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia dofinansuje ogrody deszczowe. Nawet 10 tys. złotych dotacji mogą dostać mieszkańcy

Justyna Degórska
Na gdyńskim InfoBoksie znajduje się wzorcowy przykład przydomowego ogrodu deszczowego.
Na gdyńskim InfoBoksie znajduje się wzorcowy przykład przydomowego ogrodu deszczowego. Piotr Kallalas
Nawet dziesięć tysięcy złotych dotacji mogą otrzymać mieszkańcy Gdyni na założenie ogrodu deszczowego. Miasto uruchamia program, który ma odciążyć miejską sieć kanalizacji deszczowej.

W środę na sesji Rady Miasta Gdyni radni podjęli uchwałę o uruchomieniu dofinansowań na zakładanie przydomowych ogrodów deszczowych. O środki w kwocie nawet 10 tysięcy złotych na stworzenie takiej konstrukcji starać się mogą zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i całe wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele firm. Jedynym warunkiem jest, aby instalacja, na którą przyznano dofinansowanie, funkcjonowała przynajmniej przez pięć lat.

- Miasto jest coraz bardziej zabudowywane i zagospodarowywane, coraz więcej przestrzeni jest utwardzonej co sprawia, że systematycznie zwiększa się ilość „deszczówki” odprowadzanej do sieci kanalizacji deszczowej. A to, biorąc pod uwagę coraz częstsze, ulewne deszcze, stanowi problem. Tymczasem ogrody deszczowe to ekologiczne, estetyczne rozwiązanie, które może ten proces wyhamować - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Środki na dotację pochodzić będą z opłat środowiskowych. Czyli tego samego źródła, z którego miasto dofinansowuje mieszkańcom termomodernizację i wymianę systemów ogrzewania.

- Zobaczymy, jakim zainteresowaniem gdynian będzie się cieszyć nasz program dofinansowania tworzenia ogrodów deszczowych. Jeśli dużym, to znajdziemy dodatkowe źródło finansowania. Pamiętajmy jednak, że wykonanie takiej konstrukcji nie wiąże się z wyjątkowo dużymi kosztami - dodaje wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Ogród deszczowy to rodzaj budowli hydrotechnicznej zbierającej wodę deszczową i stopniowo oddającą ją do ekosystemu.

W Gdyni powstał Ogród Deszczowy promujący ekologiczne rozwiązania [zdjęcia]

Mogą być budowane w różnej wielkości pojemnikach, a także bezpośrednio w gruncie. Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny.

Pierwsza taka budowla w Gdyni powstała wiosną tego roku przy ul. Śliwkowej na osiedlu Meksyk. Konstrukcja, która jednocześnie pełni funkcję mini - parku dla mieszkańców, obsadzona została brzozami, wierzbami, świdośliwami różami oraz powojnikami.

- Rozwiązanie się świetnie sprawdziło. Widać było to już po pierwszych większych opadach deszczu. Wcześniej za każdym razem brodziliśmy po naszych drogach po kostki w wodzie i błocie, teraz „deszczówka” sprawnie spływa ulicami do ogrodu i kałuże praktycznie się już nie tworzą - zachwala konstrukcję pani Marlena, mieszkanka osiedla Meksyk.

Ogród na Meksyku to dość spora konstrukcja, która odprowadza „deszczówkę” z kilku sąsiednich ulic. Typowo przydomowy, wzorcowy ogród deszczowy funkcjonuje natomiast przy InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej.

ZOBACZ Peryskop

.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto