Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Chylonia ma nowy zabytek. Domek przy ul. Mikołaja 9 zyskał status zabytku

Agata Grzegorczyk/(Patsz)
Budynek mieszkalny z 1914 r. przy ul. św. Mikołaja 9
Budynek mieszkalny z 1914 r. przy ul. św. Mikołaja 9 Władysław Kucz
Domek wiejski z 1914 roku, mieszczący się przy ul. św. Mikołaja 9 w Gdyni, jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Pomorzu. Właśnie zyskał status zabytku.

Wraz z kościołem św. Mikołaja budynek mieszkalny, od początku swojego istnienia należący do rodziny Bieszków, tworzy niewielką, aczkolwiek bardzo wartościową zabytkową enklawę dzielnicy Chylonia.

- Jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu w Gdyni, a powiedziałbym, że nawet na całym Pomorzu- mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni. - Stanowi z pobliskim kościołem św. Mikołaja bardzo ładny zespół, będący reliktem dawnej wsi Chylonia, odnoszący się aż do średniowiecznych tradycji tego miejsca.

Czytaj również: W Gdyni turyście nie mają gdzie spać?

Jest to budynek parterowy z poddaszem, wzniesiony z cegły o charakterystycznym dla regionu odcieniu.

- Warto podkreślić, że właściciele zdołali go zachować w praktycznie niezmienionym stanie. Mamy tam stuletnią stolarkę okienną, co rzadko się zdarza. Właściciele najczęściej dla wygody wymieniają okna na plastikowe - dodaje Robert Hirsch.

To właśnie dzięki staraniom właścicieli obiekt został wpisany do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku.

- My zaopiniowaliśmy wniosek jak najbardziej pozytywnie, a wojewódzki konserwator przychylił się do naszej oceny - mówi Robert Hirsch. - Dzięki wpisaniu do rejestru zabytków właściciele będą się mogli ubiegać o dotacje na remont budynku.

Z podobnej możliwości z powodzeniem korzysta pobliska parafia św. Mikołaja. W kościele wpisanym do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków w 2008 roku właśnie zakończył się remont dębowych drzwi głównego wejścia do świątyni, kolejny już wykonany dzięki dotacji. A m.in. w ubiegłym roku remontowany był dach zabytkowego kościoła, wcześniej zaś ołtarz i drewniana Pieta.

Zobacz koniecznie: Ruszyło się w sprawie budowy lotniska w Gdyni

Kościół pw. św. Mikołaja pochodzi z połowy XIV wieku. Z tego czasu zachowało się gotyckie, murowane prezbiterium z ozdobnymi ornamentami ceglanymi. Pod koniec XIX wieku w miejsce starej drewnianej nawy zbudowano neogotycką, ceglaną - z wieżyczką i kruchtą wejściową. Z końca XIX wieku pochodzi też wyposażenie kościoła, m.in. neogotyckie ołtarze, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej. Najcenniejsza jest jednak znajdująca się we wnętrzu kościoła Pieta. To najstarszy ruchomy zabytek Gdyni. Jego pochodzenie i historia wciąż owiane są tajemnicą.

Wiadomo tylko, że rzeźba powstała w pierwszej połowie XV wieku i jest wzorowana na analogicznej Piecie zachowanej w Magdeburgu w Niemczech oraz że była niegdyś elementem większej kompozycji, przypuszczalnie ołtarza.

Obecnie do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku wpisanych jest 68 gdyńskich obiektów. Na Chyloni znajdują się cztery z nich - ostatnio wpisany domek wiejski stojący przy ul. św. Mikołaja 9, wspomniany wyżej kościół parafialny oraz dworek ze stajnią, mieszczący się przy ul. Chylońskiej 112 a, i dawna szkoła elementarna przy ul. Lubawskiej 4, w której dziś funkcjonuje SP nr 10.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto