Indeks Zdrowych Miast w Polsce. Jak powstał?
Eksperci wzięli pod lupę 66 największych miast w Polsce na prawach powiatu. Grupa robocza, składająca się ze specjalistów SGH w Warszawie i organizacji pozarządowych, przeanalizowała szczegółowe dane w ośmiu różnych obszarach:
- zdrowia,
- ludności,
- usług komunalnych i społecznych,
- edukacji,
- mieszkalnictwa,
- środowiska,
- infrastruktury,
- przestrzeni.
Autorzy zestawienia wskazali, co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich w Polsce są najlepszymi miejscami do życia.
Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych, czy jakość powietrza.
Ostatecznie czołówka rankingu przedstawia się następująco:
- Warszawa,
- Opole,
- Chorzów,
- Gdańsk,
- Rzeszów,
- Koszalin,
- Białystok,
- Gdynia,
- Sopot,
- Poznań.
Indeks Zdrowych Miast w Polsce. Ilu mieszkańców dotyczy?
Jak podkreślają naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, obecnie około 60 procent populacji naszego kraju mieszka w miastach. Proces urbanizacji stale też postępuje.
Statystyki wskazują że u mieszkańców miast częściej w porównaniu z Polakami z terenów wiejskich diagnozuje się choroby układu krążenia i oddechowego, w tym dolegliwości astmatyczne.
W miejscowościach, w których długotrwale utrzymuje się stężenie pyłów w powietrzu, ryzyko wystąpienia alergii wziewnych u dzieci zwiększa się dwukrotnie, a astmy czterokrotnie.

Akcja czad / DZ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?