Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradary na Pomorzu. Przyłapią, gdy jedziesz za szybko albo przejedziesz na czerwonym świetle

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska/Radosław Konczyński/Maciej Krajewski/google maps/polskapress
Fotoradary na Pomorzu sieją postrach wśród kierowców, ale nie wśród wszystkich. Rekordzistów „z ciężką nogą” nie brakuje. Nie pomaga fakt, że w 2023 roku w wielu miejscach na Pomorzu wymieniono stare urządzenia na nowe, bardziej precyzyjne.

Nowe, precyzyjne fotoradary

Wysłużone fotoradary przeszły już do historii, przez co zdecydowanie trudniej jest się ustrzec przed mandatem. W województwie pomorskim wszystkie fotoradary oraz jeden odcinkowy pomiar prędkości zarejestrowały w sumie 25,7 tys. naruszeń kierowców. Najwięcej fotoradar zlokalizowany w Cisach w powiecie malborskim. Tam kierowcy przekraczali prędkość 4650 razy.

- Jedyny pracujący jeszcze dziś odcinkowy pomiar prędkości na terenie województwa, zlokalizowany w Redzie, zarejestrował 479 naruszeń - informuje Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Najwyższe przekroczenie prędkości „zapisane” przez fotoradar dotyczy przypadku z końca stycznia 2023 r. Urządzenie pracujące w Wejherowie przy ul. I Brygady Pancernej WP 1 zarejestrowało pojazd marki Mazda, którego kierujący, przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jechał z prędkością 166 km/h. Ponad sto kilometrów za szybko!

Natomiast odcinkowy pomiar prędkości w Redzie (powiat wejherowski), zarejestrował najwyższe przekroczenie prędkości w połowie stycznia 2023 r. Kierujący pojazdem marki Audi przy ograniczeniu prędkości do 60 km/h jechał 117 km/h.

W powiecie słupskim w ubiegłym roku wymieniono urządzenie w Domaradzu na nowy fotoradar Mesta Fusion RN. W tej lokalizacji w ub. roku zarejestrowano 243 naruszenia przekroczenia dozwolonej prędkości.

Największym zarejestrowanym wykroczeniem w ubiegłym roku w Domaradzu było przekroczenie dozwolonej prędkości o 34 km/h. Nowością ubiegłego roku był system Red Light. To kamery, które rejestrują kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Takie urządzenie zostało uruchomione w Słupsku w listopadzie 2023 roku.

Nowe urządzenia lepiej pracują też w trudnych warunkach oświetleniowych, po zmroku i w czasie złej pogody, która ogranicza widoczność. Co więcej, mogą wychwycić: jazdę „na zderzaku”, z prędkością utrudniającą ruch, pod prąd, po chodniku, przekraczanie linii czy wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

Zdania kierowców na temat fotoradarów są podzielone.

- Mam mieszane uczucia - mówi Karol, kierowca z Kościerzyny. - Z jednej strony rozumiem, że są one wprowadzane w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i zniechęcania kierowców do łamania przepisów. Z drugiej jednak mam wrażenie, że czasami stają się one bardziej narzędziem do generowania dochodów. Są ustawiane w miejscach, w których kierowcy naturalnie są skłonni przyspieszyć

.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że fotoradary przy drogach są potrzebne?

Kluczową kwestią jest umiejętne wybieranie lokalizacji tych urządzeń, np. tam, gdzie dochodzi do dużej liczby wypadków.

W ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, na terenie Pomorza wymienionych zostało 19 starych fotoradarów na 10 urządzeń: 1 MultaRadar CD i 9 Mesta Fusion RN. W miejscowości Bojano (pow. wejherowski), będącej nową lokalizacją, posadowiono fotoradar Mesta Fusion RN.

W województwie pomorskim zainstalowano również nowe odcinkowe pomiary prędkości w pow. kartuskim: Borcz - Babi Dół oraz w Borowie.

- Wskazane powyżej odcinkowe pomiary prędkości są przygotowane przez CANARD do uruchomienia, jednak termin przełączenia urządzeń w tryb rejestracji naruszeń jest uzależniony od doprowadzenia zasilania przez zakłady energetyczne, które te czynności prowadzą niezależnie od Inspekcji Transportu Drogowego - informuje Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Systemy przeszły proces legalizacji, nastąpiło również tzw. wzorcowanie odcinka drogi, który będzie kontrolowany. Pozytywnie przeszły również odbiory.

CANARD GITD prowadzi prace związane z dalszą rozbudową systemu fotoradarowego.

- Na tym etapie prac jest jeszcze za wcześnie, aby wskazywać konkretne lokalizacje na terenie kraju - dodaje Monika Niżniak.

Pierwszy nowoczesny fotoradar na Pomorzu został oddany do użytku w kwietniu 2023 roku w Egiertowie, przy drodze krajowej nr 20.

Urządzenia Mesta Fusion RN zamontowano w miejscowościach:

  • Cisy (pow. malborski),
  • Godętowo (pow. wejherowski),
  • Mała Karczma (pow. tczewski),
  • Półczno (pow. bytowski),
  • Zblewo (pow. starogardzki).

- Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu - podkreślają pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień.

Mandat i punkty na czerwonym

Tymczasem w Słupsku na kierowców czeka jeszcze inna niespodzianka. Nowe fotoradary pojawiły się na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Gdańskiej. Te kamery nie rejestrują przekroczeń prędkości. To system RedLight, który składa się z kilkunastu kamer, monitorujących różne aspekty ruchu pojazdów na tym ruchliwym skrzyżowaniu. Kamery rejestrują m.in. zmiany sygnalizacji świetlnej, wjazdy pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz inne wykroczenia. Od momentu wprowadzenia system RedLight zarejestrował przez trzy miesiące aż 833 przypadki niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Kierowcy, którzy łamią przepisy i wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle, muszą się liczyć z mandatami w wysokości 500 zł oraz 15 punktami karnymi. Główny Inspektorat Transportu Drogowego podkreśla, że celem systemu jest egzekwowanie przestrzegania przepisów i poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Cały system, w zależności od skrzyżowania, składa się z kilku do kilkunastu kamer, z których część nadzoruje przód samochodu i linię warunkowego zatrzymania, kolejne rejestrują cały cykl zmiany sygnalizacji i wjazd samochodu na skrzyżowanie. Kamery śledzą tor poruszania się pojazdu oraz dokumentują popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, czas i miejsce popełnienia wykroczenia oraz czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto