Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Eksperci, ekonomiści, przedsiębiorcy, ale też politycy dyskutują o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska

Wideo

Forum Wizja Rozwoju rozpoczęło się w czwartek, 26.08.2021 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i potrwa do piątku, 27.08.2021 r. Eksperci, ekonomiści, przedsiębiorcy, ale też politycy dyskutują o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych. Jednym z omawianych tematów była rola Centralnego Portu Komunikacyjnego w rozwoju polskiej gospodarki.

Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Rola Centralnego Portu Komunikacyjnego w rozwoju polskiej gospodarki

Koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada zintegrowanie ze sobą węzła lotniczego i kolejowego, które będą spójne z układem sieci drogowej. Inwestycja ma być zlokalizowana pomiędzy Warszawą a Łodzią.

– Powstanie CPK oznacza znaczącą poprawę warunków życia w kraju, to będzie skok, jakiego wcześniej w Polsce nie było. I właśnie ten fakt jest gwarancją tego, że ten projekt będzie kontynuowany. Dlatego powinniśmy odłożyć retorykę polityczną. Wielkim sukcesem będzie to, jeśli my wszyscy spojrzymy na to, że projekt jest realizowany, a nie na to, kto go realizuje – stwierdził Michał Szaniawski, dyrektor biura strategii i analiz programu w CPK.

Planowanym terminem uruchomienia CPK jest połowa 2027 r., obecnie trwają prace przygotowawcze – to etap budowania m.in. kompetencji, partnerstw i zespołów.

– Liczymy na to, że te pierwsze przysłowiowe łopaty uda się wbić w 2023 r. Ktoś powie, że teraz nic się nie dzieje. Trwają jednak prace przygotowawcze i one są niezwykle trudne. CPK jest projektem pokoleniowym, co powoduje pewną trudność w jego prowadzeniu. Jest to też projekt międzynarodowy. Takie jest założenie, że w tych obszarach, w których brakuje nam kompetencji, będziemy przyciągać światowej klasy partnerów, którzy mają doświadczenia – mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

CPK, zdaniem ekspertów, spowoduje zwiększenie mobilności pasażerskiej o 10 proc. A to oznacza zwiększenie aktywności gospodarczej, wyższe PKB kraju, a w konsekwencji wzrost wszystkich parametrów gospodarczych Polski.

– CPK oznacza jakościową zmianę, jeśli chodzi o podróżowanie. Dziś mamy 20 sztuk pendolino, w planach jest zakup kolejnych 23 sztuk. CPK będzie wymagał 120-140 sztuk nowych, szybkich pociągów. Kolej dużych prędkości stanie się więc faktem. Już teraz każde nasze działanie jest skorelowane z tym dużym projektem, jakim jest CPK – uważa Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP.

Polska – jak można było usłyszeć podczas konferencji – dzięki CPK, stanie się ważnym hubem transportowym w Europie, ale i na świecie. Stanie się atrakcyjnym węzłem dla pasażerów i przewoźników ze wschodniej Europy, m.in. Ukrainy.

CPK oznacza podpięcie do światowego systemu transportowego. Dziś w naszym regionie atrakcyjnym hubem transportowym jest np. niemiecki Frankfurt. Czas, aby Polska pod względem transportowym nie była marginalizowana. Liczymy na to, że nasz hub będzie zbierał pasażerów i przewoźników z państw, które są najbliżej, np. z Ukrainy, ale może też w przyszłości z Białorusi. CPK będzie też miał ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego kraju – mówił wiceminister Marcin Horała.

Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Eksperci rozmawiają o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych
Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Eksperci rozmawiają o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych Karolina Misztal

Uczestnicy panelu wskazywali również, że nie należy bać się tego, że Centralny Port Komunikacyjny będzie zagrożeniem dla portów regionalnych. Ostatecznie, jak mówili eksperci, one tylko skorzystają.

– To tak, jakby wprowadzić do drużyny Roberta Lewandowskiego. Inni piłkarze może i będą strzelać mniej bramek, ale ostatecznie drużyna, a więc wszyscy piłkarze, skorzystają. Poza tym, liczymy też na to, że nasi konkurenci ostatecznie staną się naszymi partnerami – wyjaśniał Michał Szaniawski, dyrektor biura strategii i analiz programu w CPK.


Zdaniem uczestników dyskusji, również samorządy popierają ideę CPK.

– Nie widzę zagrożeń w samorządach. Spotkań z samorządowcami, i to bez względu na reprezentowaną przez nich opcję polityczną, odbywa się bardzo dużo. Jest zgodność, by centralny system komunikacyjny powstał. Pociągi dużych prędkości, które pojawią się w kraju, oznaczają przecież skokowy awans do światowej ekstraklasy. Szybki transport spowoduje, że kolej będą wybierać ci pasażerowie, którzy teraz jeżdżą samochodem. To przecież szansa, że szybciej dotrzemy do pracy i szansa na rozwój wielu sektorów gospodarki. Największym zagrożeniem byłoby niewybudowanie CPK – stwierdził PKrzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP.


[polecane]21941123[/polecane]

Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Eksperci rozmawiają o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznychPrzypomnijmy, że w tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju plan paneli dyskusyjnych oparty został o zagadnienia z obszarów gospodarczych istotnych zarówno dla regionu, jak i całej Polski. W trakcie wydarzenia nie zabraknie dyskusji poświęconych nowym technologiom, geopolityce, wpływowi pandemii COVID-19 na gospodarkę, rozwiązaniom transportowym oraz gospodarce morskiej.

Dodatkowo tradycją Forum Wizja Rozwoju w Gdyni jest uwzględnienie w agendzie polityki senioralnej. Na stronie www.wizjarozwoju.pl zapoznać można się z pełnym programem wydarzenia oraz listą prelegentów. Udział w forum jest bezpłatny. Za pośrednictwem strony www.wizjarozwoju.pl przebieg debat będzie można obserwować także online.

Partnerem Generalnym IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni jest PKN Orlen. Partnerzy strategiczni to Bank Gospodarstwa Krajowego, Węglokoks i KGHM Polska Miedź. Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wspierają ponadto m.in. Totalizator Sportowy, Energa Grupa Orlen, Grupa Lotos, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

[polecane]21940783[/polecane]

[polecane]20957641,20836739,20598791,20971429;1; POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:[/polecane]

Materiał oryginalny: Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Eksperci, ekonomiści, przedsiębiorcy, ale też politycy dyskutują o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie