Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał Gdyńskiego Tygodnia Pozarządowego za nami [ZDJĘCIA]

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Blisko 50 organizacji pozarządowych miało w sobotę okazję do zaprezentowania się mieszkańcom Gdyni na Placu Grunwaldzkim. Część z nich czekała na odwiedzających przy specjalnych stoiskach – inne występowały przy muszli koncertowej.

Na uczestników czekały liczne atrakcje. Plac został podzielony na 3 strefy: sportu, kultury oraz twórczości. Dla najmłodszych rozstawiono dmuchane zjeżdżalnie. W trakcie imprezy zbierano środki na specjalistyczne leczenie Nataszy, jednej z wolontariuszek Fundacji DOGTOR. - Trzeci sektor w Gdyni jest bardzo bogato reprezentowany - mówił nam Jakub Ubych, przewodniczący klubu radnych Samorządność. - Każdego dnia działa tutaj co najmniej kilkadziesiąt organizacji. Łącznie mamy ich w Gdyni ponad 800. To jedna z największych liczb w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w Polsce. Gdynia jako prekursor współpracy z trzecim sektorem, co roku wspiera swoje organizacje pozarządowe. Z jednej strony poprzez działania grantowe, które przekładają się na aktywność i działania dla mieszkańców, ale także realizując takie wydarzenia jak dzisiaj. Musimy powiedzieć, że w edukacji, kulturze i pomocy społecznej, każdego dnia dziesiątki pracowników trzeciego sektora zmieniają miasto, aby żyło nam się lepiej. Dzisiaj przyszedł dzień podsumowania.

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych od 23 lat współpracuje z miejskimi inicjatywami pozarządowymi. Centrum działa od 1996 roku dzięki m.in. prezydent Franciszce Cegielskiej. - W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie długofalowy plan, który wskaże nam kierunki rozwoju na następne lata - komentuje Ubych. - To przede wszystkim nowe ośrodki finansowane z funduszy europejskich. Chcemy, żeby gdyński trzeci sektor również w tym zakresie był bardzo aktywny.

Na mieszkańców czekali przedstawiciele m.in. Fundacji NADAKTYWNI, Związku Oficerów Rezerwy RP, Fundacji DOGTOR czy społecznicy z Miasta Wspólnego. - Nasi koledzy, członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP, przynieśli szable, medale oraz mundury z okresu II Wojny Światowej. Mamy też obrazy okrętów podwodnych z lat 60. i 70. Cieszymy się, że możemy zaprezentować się mieszkańcom Gdyni. - mówił w rozmowie z nami Andrzej Blok ze Związku Oficerów Rezerwy RP.

Inni finał wykorzystali do przedstawiania mieszkańcom swoich pomysłów i zasięgania ich opinii. Miasto Wspólne rozdawało specjalnie przygotowane ankiety, w których gdynianie mogli wypowiedzieć się o przyszłości Polanki Redłowskiej. - W tej chwili jesteśmy na etapie procesu zbierania opinii mieszkańców - podkreślał Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego. - Mamy ankiety opracowane przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Gdańskiej, dotyczące przyszłości Polanki Redłowskiej. Do końca czerwca chcemy zebrać ich jak najwięcej. Następnie będziemy je opracowywać, to one będą podstawą do stworzenia propozycji na warsztaty projektowe, które przeprowadzimy 20 lipca na Polance Redłowskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto