Final Four juniorek w Kwidzynie. MTS nie obonił tytułu. Ruch mistrzem, brązowy Vistal

Rafał Cybulski
Karolina Wójcicka/Andrzej Wietecha
Juniorki MTS Kwidzyn nie obroniły tytułu mistrzyń Polski. Po dramatycznym finale podopieczne Edyty Majdzińskiej musiały uznać wyższość Ruchu Chorzów, przegrały 26:28 (10:13). Brązowy medal wywalczył GTPR Vistal Gdynia, który po równie zaciętym meczu pokonał Varsovię Warszawa 21:20. Medalistów po raz pierwszy w historii wyłoniono w formule Final Four.

Wielki finał oba zespoły zaczęły dość nerwowo, ale pierwsze emocje opanowały kwidzynianki, które w 6 min. prowadziły 4:2. W tych pierwszych akcjach "szalała" głównie Adrianna Górna, ale trener Ruchu Adam Wodarski szybko przydzielił jej opiekunkę, a gdy 2-3 bramkowa przewaga MTS utrzymywała się 2-3-bramkowa przewaga MTS, "plastra" przydzielił też Justynie Świerczek. Wtedy kwidzynianki zaczęły się mylić w ataku, a do tego zaczęły też mieć problemy w obronie. Niezbyt rosłe, ale szybkie chorzowianki co chwilę rozrywały defensywę MTS i z łatwością zdobywały gole z pierwszej linii.

Po mniej więcej kwadransie MTS prowadził jeszcze 8:6, ale potem stanął. Kwidzynianki seryjnie marnowały sytuacje z pierwszej linii, myliły się też z karnych. Zaporą nie do przebycia była Natalia Krupa, bramkarka Ruchu i najjaśniejsza chyba gwiazda tych mistrzostw (na taką zawodniczkę czekał chyba Kim Rasmussen). Na przerwę kwidzynianki schodziły przegrywając 10:13, ale mogły więcej, gdyby nie dobra postawa naszej bramkarki, Natalii Warywody (wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, "Wary").

W przerwie nastroje na trybunach nie były już takie bojowe, ale początek drugiej połowy był obiecujący, bo kwidzynianki, szybko zniwelowały stratę do jednej bramki. Dobre chwile przeżywała wtedy Klaudia Loba, a swoje robiła Ada Górna, gdy tylko rywalki na chwilę o niej zapomniały. Ruch szybko jednak odzyskał inicjatywę i przewaga chorzowianek znów zaczęła rosnąć. Na 10 minut przed końcem sięgnęła już 5 goli , było 19:24. Wydawało się, że dla gospodyń mecz już jest przegrany, ale czerwona kartka dla obrotowej Ruchu, Marii Beczek, sprawiła, że kwidzynianki zaczęły z łatwością dogrywać do obrotowych (bramki Natalii Koper i Dominiki Pakalskiej), a gdy Ruch zagęścił środek, z lewego skrzydła zaczęła trafiać Malwina Hartman.

Z każdą kolejną akcją coraz bardziej żyły też trybuny, a w 57 min,. ponad 1000 widzów obserwujących ten juniorski finał (w większości jednak miejscowych) eksplodowało radością, bo MTS doprowadził do remisu 25:25. Chorzowianki zachowały jednak zimną krew (oboje trenerów wykorzystało już wszystkie czasy) i w końcówce pokazały klasę. Szybko trafiły dwoma golami i w końcówce nie dały sobie wydrzeć mistrzostwa.

- To był mecz godny finału, a w końcówce wszyscy chyba mieli stan przedzawałowy. Cieszę się bo po 20 latach Ruch znów jest mistrzem Polski - podsumował szczęśliwy Klaudiusz Sevkovic, prezes KPR Ruch Chorzów, znany też z...pierwszej edycji Big Brothera.

Po meczu kwidzynianki długo roniły łzy, ale dziewczyny, trzymajcie się. Rok temu było złoto, teraz jest srebro - taki jest sport.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: MMTS Kwidzyn-Zagłębie Lubin 33:26 (16:11). Spory łyk optymizmu

Brąz też dla Pomorza
W meczu o brąz poziom był o wiele niższy, ale emocji nie brakowało. W 47 min. był remis 19:19, a w ostatnich 13 minutach wyczerpane ciężkimi bojami drużyny zdobyły łącznie 3 gole, z czego tylko jednego z akcji. O jedną bramkę lepsze okazały się gdynianki, ale warto pamiętać, że w składzie GTPR pierwsze skrzypce grały dziewczyny z Ryjewa.

W niedzielę wieczorem na portalu kwidzyn.naszemiasto.pl znajdziecie kolejną porcję zdjęć oraz krótki film z finału i tego co działo się po nim.