Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filip z Gdyni pokochał ruch, wysiłek i zdrowe jedzenie. Uczestniczył w programie PoZdro!

Justyna Degórska
Archiwum rodzinne
Jako jeden z 570 młodych gdynian wziął udział w Programie PoZdro! Fundacji Medicover. Poprawił wydolność organizmu, nie grozi mu już otyłość, cukrzyca i inne choroby cywilizacyjne

Te dwa lata, w ciągu których Filip, uczeń gimnazjum nr 11 w Gdyni, uczestniczył w Programie PoZdro!, który Fundacja Medicover prowadziła w Gdyni, jako pierwszym mieście w Polsce, odmieniły zarówno życie chłopaka, jak i jego rodziny.

- Gdy ogłoszono nabór do programu, którego celem było uświadomienie uczniom i rodzicom, jak ważny dla zdrowia jest sposób odżywania i styl życia, pomyśłałam - moich najbliższych ten problem nie dotyczy - przyznaje Małgorzata Siutkowska, mama Filipa.

Chłopak, wówczas czternastoletni, właśnie rozpoczął naukę w gimnazjum. Z powodu licznych obowiązków nie zawsze miał czas na posiłek w domu, od czasu do czasu sięgał więc po fast foody. Nieco się zaokrąglił, miał lekką nadwagę. - Gdy robiłam mu jakieś uwagi na temat sposobu odżywiania czy sposobu spędzania wolnego czasu, uważał, że gderam i puszczał je mimo uszu - śmieje się pani Małgorzata.

Badania kwalifikacyjne do programu wykazały jednak, że pod względem zdrowotnym nie wszystko w jego organizmie jest w najlepszym porządku. Wydolność fizyczną Filipa określono jako dostateczną, miał zbyt dużo tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśni, w ciągu 30 sekund był w stanie zrobić tylko 19 pompek. W ocenie specjalistów - czas najwyższy, by zmienić złe nawyki. - Nie było to wcale takie proste, gdyby nie pomoc wielu specjalistów nie wiem, czy coś by z tego wyszło - wspomina Małgorzata Siutkowska.

Filip został zakwalifikowany do pierwszej edycji naszego programu w roku szkolnym 2013/2014 - informują jego organizatorzy z Fundacji Medicover. Wraz z rodzicami został objęty tzw. zintegrowaną opieką indywidulaną, w ramach której odbył 8 spotkań z profesjonalnym zespołem - lekarzem, psychologiem, specjalistą od aktywności fizycznej oraz dietetykiem.

Podobnie jak Filipa, tak i każdego innego uczestnika programu traktowali oni indywidualnie. Lekarz sprawdzał wyniki badań chłopaka, dietetyk analizował jadłospis rodziny i doradzał, co można zmienić, co czym zastąpić, co jest dobre, a co nie. Specjalista od aktywności fizycznej monitorował zmiany w wydolności i sprawności fizycznej chłopaka. Bardzo ważny okazał się również psycholog - motywował do zmian i pokazywał, że nawet jak się „powinie noga” i nie wszystko idzie zgodnie z planem, to nie można i nie warto się poddawać i że kryzysy są częścią zmiany.

Rodzicom Filipa i innych dzieci pokazywał natomiast, jak ważna jest wspólna praca i że dziecko nie zmieni stylu życia, jeśli nie zrobi tego cała rodzina.

Program trwał w sumie dwa lata. W pierwszym roku rodzina Filipa spotkała sie ze specjalistami 6 razy. W drugim roku już tylko 2 razy i to głównie po to, by skontrolować osiągnięte wcześniej rezultaty oraz wiedzę rodziców na temat zdrowego stylu życia. Zdobywali ją podczas specjalnych warsztatów edukacyjnych. W ich ramach odbywały się ćwiczenia motywacyjne, zajęcia z prawidłowych nawyków żywieniowych, dotyczących aktywności fizycznej itd. Każda rodzina otrzymała też Poradnik Pozdro! - Vademecum zdrowego stylu życia. Filip brał też udział w zajęciach sportowych, organizowanych przez PoZdro!

- Zależy nam, by młodzi ludzie zrozumieli, że sport nie musi być wyczynowy, a może być świetną zabawą (szczególnie jeśli uprawia się go z rodziną i przyjaciółmi) - słyszę w Fundacji.

Uczniowie zakwalifikowani do programu poznawali więc inne, ciekawe formy aktywnego spędzania wolnego czasu: zajęcia na lodowisku, trening unihokeja, koszykówki, piłki halowej, piłki ręcznej czy karate. Gimnazjum Filipa włączyło się też w realizację Lekcji Multimedialnych PoZdro! To bezpłatny pakiet edukacyjny dla szkół gimnazjalnych, który w nowatorski sposób przekazuje wiedzę na temat zdrowego stylu życia. W skład pakietu wchodzi 11 animacji, zeszyty ćwiczeń dla uczniów oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli. Młodzież zdobywa wiedzę m.in. na temat składników odżywczych, produktów, będących źródłem poszczególnych składników pokarmowych w diecie, nazewnictwa substancji używanych przez producentów żywności, czy żywność reklamowana jako zdrowa taka jest - czytania etykiet, tego, że odchudzanie przez niejedzenie powoduje, że organizm zaczyna gromadzić tłuszcz „na zapas”, że trzeba patrzyć na zawartość tkanki mięśniowej versus tłuszczowej, a nie na samą wagę - bo mięśnie ważą więcej niż tłuszcz etc.

- W ciągu tego czasu Filip zmienił się bardzo - wyrósł, zmężniał, ma doskonałe wyniki - cieszy się Małgorzata Siutkowska. - Jego wydolność fizyczna zmieniła się z dostatecznej na dobrą, o 6 kg zbudował tkankę mięśniową, a tkanka tłuszczowa spadła z poziomu 21 proc. do 18 proc., a w ciągu 30 sekund jest już w stanie zrobić 25 pompek. Pokochał jazdę na rowerze, żeglowanie i w ogóle - ruch na świeżym powietrzu. I ten nowy styl życia daje mu olbrzymią satysfakcję.

Niestety, to już koniec Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. W ciągu trzech edycji Programu PoZdro! 3799 (63 proc.) dzieci sprawdziło swój stan zdrowia, a 570 (15 proc. wszystkich przebadanych) zostało zakwalifikowanych do dwuletniej i bezpłatnej specjalistycznej opieki.

- Aby uniknąć nadwagi i otyłości, warto zadbać o profilaktykę - przekonuje prof. Małgorzata Myśliwiec, diabetolog dziecięcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Naukowej Programu PoZdro! - Ważne, by działaniami profilaktycznymi objąć całą rodzinę i środowisko dziecka, a więc również personel pedagogiczny szkół i przedszkoli.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto