Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal R@port 2018 w Gdyni. Zobaczymy spektakle teatralne, które miały premierę w 2017 roku [program]

Grażyna Antoniewicz
Podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port 2018 zobaczymy spektakle teatralne, które miały premiery w 2017 roku, a które w swojej treści bazowały na polskiej literaturze współczesnej
Podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port 2018 zobaczymy spektakle teatralne, które miały premiery w 2017 roku, a które w swojej treści bazowały na polskiej literaturze współczesnej festiwalraport.pl
- Przed nami majowy tydzień poświęcony współczesnej polskiej dramaturgii - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor programowy Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port Jacek Sieradzki.

Ideą festiwalu R@Port jest prezentacja spektakli teatralnych, które miały swoje premiery w minionym roku, a które w swojej treści bazowały na polskiej literaturze współczesnej.

- Dzień powszedni festiwalu, od poniedziałku do piątku, ułoży się w stały schemat: najpierw o 16.45 czytanie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, potem spektakl - mówi dyrektor programowy festiwalu R@Port Jacek Sieradzki. - Po przedstawieniach rozmowy z autorami i reżyserami prowadzone przez Łukasza Drewniaka, a w piątek nawet dwa spektakle konkursowe. Gdyby mi kazano scharakteryzować zestaw konkursowych propozycji w dwóch słowach - ale dokładnie w dwóch - powiedziałbym po prostu „każda inna”.

Mamy więc realizacje dramatów napisanych dla teatru (Magda Fertacz, Paweł Huelle), ale i adaptację świetnej prozy (Jerzy Pilch), i sceniczną wersję obsypanego nagrodami reportażu (Mariusz Szczygieł), i teatr autorski (Paweł Demirski, Agata Duda - Gracz), a nawet tekst napisany przez poetkę dla choreografa (Aldona Kopkiewicz). Za każdym razem literatura i teatr splatają się ze sobą w inne, by tak rzec, pozycje miłosne.

Mamy inscenizatorów dawno na festiwalu niewidzianych (Mikołaj Grabowski, Krzysztof Babicki), ramię w ramię ze stałymi bywalcami, którzy nierzadko zaskoczą nowym tonem (Piotr Ratajczak, Monika Strzępka, Agata Duda - Gracz), i zupełnie nowych (Cezary Tomaszewski, Jędrzej Piaskowski). Mamy wszystkie pokolenia reżyserów i (niemal) wszystkie pokolenia pisarzy.

- Zapraszamy na czytania piątki finałowych tekstów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, codziennie od poniedziałku do piątku o 16.45 - dodaje Jacek Sieradzki. - Ponieważ opiekunką czytań (i jurorką R@Portu) jest w tym roku Iwona Kempa, dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Sztuki Teatralnej w Krakowie, lektury sceniczne przygotują jej podopieczni - studenci V i IV roku. Będziemy mieli okazję wcześnie poznać talenty artystów, którzy już za parę lat kształtować będą oblicze młodego polskiego teatru, otwartego - trzeba mieć nadzieję - na młodą dramaturgię.

Festiwal zacznie się w tonie serio. Pozakonkursowym pokazem „Ślubu” Witolda Gombrowicza. Po po wręczeniu wszystkich nagród, zakończy buffo. Pożarem w Burdelu.

- Którego specjalnie przedstawiać nie trzeba, ale może warto pamiętać, że współautor i reżyser jego programów, Michał Walczak jest dramatopisarzem, autorem jednej z najczęściej granych w ostatnich dekadach sztuki „Piaskownica” i wielu innych wziętych tytułów mówi Jacek Sieradzki. - Łatwo wyczuć, że chciałby, iżby jego dzisiejsze przedsięwzięcie traktować nie jak kabaret, nie jak satyryczną rewię, ale po prostu jak regularny komediowy teatr. Którego tak nam mało na co dzień.

Festiwal R@port 2018 w Gdyni. Repertuar

13 maja 2018, - godz. 18.15
Inauguracja festiwalu R@Port i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Witold Gombrowicz "Ślub", reż. Anna Augustynowicz - godz.19.00.
Teatr Współczesny w Szczecinie/ Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

14 maja - godz. 19.30
Piotr Rowicki wg Mariusza Szczygła "Český díplom" reż. Piotr Ratajczak Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

15 maja - godz. 19.00
Paweł Demirski "Ciemności" reż. Monika Strzępka
Teatr IMKA w Warszawie/Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach

16 maja - godz. 19.30

Magda Fertacz "Puppenhaus. Kuracja" reż. Jędrzej Piaskowski TR Warszawa

17 maja - godz. 19.00
Jerzy Pilch "Wiele demonów" - reż. Andrzej Grabowski
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi /Teatr IMKA w Warszawie

18 maja 2018, piątek | godz. 19.00
Aldona Kopkiewicz "Gdyby Pina nie paliła, to by żyła" reż. Cezary Tomaszewski Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

18 maja 2018, piątek | godz. 21.15

Paweł Huelle "Kursk" reż. Krzysztof BabickiTeatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni

19 maja - godz. 18.00
Agata Duda-Gracz "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk", reż. Agata Duda-Gracz Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu

20 maja -godz. 18.00
Gala finałowa 13. Festiwalu R@port oraz 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz 5. Konkursu im. A. Żurowskiego

20 maja - godz. 19.30
Maciej Łubieński, Michał Walczak "Śmierć wrogiem ojczyzny" reż. Michał Walczak Teatr Pożar w Burdelu w Warszawie (poza konkursem)

W ramach finału 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zobaczymy czytania sztuk: „Wierna wataha” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK), reżyseria: Radosław Maciąg; „Wracaj” Przemysława Pilarskiego, reżyseria: Natalia Orkisz; „Tożsamość Wila” Amanity Muskarii, reżyseria: Rafał Szumski; „Metro Afganistan” Łukasza Pawłowskiego, reżyseria: Jakub Skrzywanek; „Widok z mojego balkonu” Moniki Siary, reżyseria: Anna Popiel.

Zobacz też: Najważniejsze wydarzenia kulturalne 2017 roku na Pomorzu

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto