Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fab Lab Trójmiasto w Gdyni. W parku Kolibki powstało miejsce przyjazne nie tylko artystom

Martyna Misiewicz
Fab Lab Trójmiasto.Po dwugodzinnych warsztatach można wyjść z zajęć z własnoręcznie wykonanym meblem
Fab Lab Trójmiasto.Po dwugodzinnych warsztatach można wyjść z zajęć z własnoręcznie wykonanym meblem materiały prasowe
Niegdyś w parku Kolibki zobaczyć można było konie, bowiem funkcjonowała tam stajnia oraz ośrodek hipoterapii. Z pomysłem zagospodarowania tej przestrzeni, gdy stadninę przeniesiono do Orłowa, wyszli artyści, którzy postanowili stworzyć tam miejsce, gdzie łączyć się będzie ze sobą ekologia, technologia i architektura.

Przede wszystkim jednak ma być ono dostępne dla mieszkańców, którzy będą mogli realizować tam różnorodne projekty.

Budynek zajmuje obecnie kilka organizacji - Stowarzyszenie Traffic Design, Biuro Kreacja, Fab Lab Trójmiasto i Fundacja Architektura Plus.

Zobacz też: Parapetówka w zabytkowym dworku. Artyści zaprosili mieszkańców [ZDJĘCIA, FILM]

Jednym z pierwszych lokatorów dawnego budynku jest Fundacja Fab Lab Trójmiasto, której siedziba dotychczas mieściła się na Dolnym Mieście.

- Nasz warsztat otwarty jest dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta, a naszym celem jest możliwość udostępnienia zarówno miejsca, jak i narzędzi potrzebnych do poznawania nowych technologii. Jest to m.in. drukarka 3D, która służy do budowania rzeczy, których sami nie mielibyśmy możliwości wykonać - mówi Grzegorz Łużecki z Fundacji Fab Lab Trójmiasto. - Oprócz warsztatów istnieje możliwość odwiedzenia nas i wspólnego zbudowania - przykładowo jakiegoś nieskomplikowanego mebla. Jest to okazja dla osób, które nie mają warsztatu lub zwyczajnie nigdy tego nie robiły, a my chętnie pomożemy.

Fab Lab Trójmiasto został zainicjowany podczas warsztatów "Zrób to sam 2.0", realizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. "Zrób to sam 2.0" to projekt skierowany do twórców, konstruktorów, artystów, projektantów i wszelkich innych osób zainteresowanych projektowaniem i wytwarzaniem szeroko pojętych rzeczy w oparciu o technologie open source.

Czytaj również: Targi zdrowej żywności w Gdyni. Eko-targi w wozowni w Parku Kolibki [ZDJĘCIA]

Uczestnicy warsztatów pomagali między innymi przy remoncie starego budynku w parku Kolibki. Technik budowlanych nauczyli się właśnie na warsztatach budowania ścianek ze słomianych bali oraz tynkowania ścian za pomocą gliny.

- Obecnie podczas naszych spotkań, które odbywają się w weekendy, można uczestniczyć w zajęciach "Słoneczny kolektor grzewczy". Uczestnicy poznają na nich różne typy takich urządzeń i wykonują swój własny kolektor, który będzie pobierał energię z 200 puszek po piwie - wyjaśnia Grzegorz Łużecki. - Dodatkowo spotykamy się w każdy wtorek i planujemy nasze kolejne działania, na które oczywiście zapraszamy wszystkich mieszkańców - dodaje.
Niebawem odbędą się m.in. zajęcia z tworzenia mebli z palet przemysłowych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto