Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia w Gdyni przygotowuje się do wymiany kotłów. Będzie znacznie ekologicznej

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Do 2050 roku Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna
Do 2050 roku Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna Łukasz Kamasz
PGE w Gdyni rozpoczyna proces odchodzenia od węgla i przejścia na gaz. W miejscu najstarszego budynku produkcyjnego elektrociepłowni, w którym pracowały kotły mazutowe z lat siedemdziesiątych, powstaje nowoczesna Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 z trzema kotłami wodnymi – olejowo-gazowymi, o mocy 30 MW każdy.

PGE inwestuje w Gdynię setki milionów złotych. Podpisano deklarację ekologiczną

Jak podkreślali przedstawiciele spółki, to kolejny krok w modernizacji polskiego ciepłownictwa. Transformacja źródeł wytwórczych w Elektrociepłowni w Gdyni, pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o ponad 40 proc. Docelowo, inwestycja ta nie tylko zapewni to ciepło odbiorcom, ale również pozwoli na ograniczanie wpływu na środowisko i pozytywnie wpłynie na poprawę powietrza w regionie. Na uroczystej konferencji prasowej wmurowany został akt erekcyjny pod budowę nowej kotłowni, podpisano również deklarację ekologiczną.

- Sukcesywnie realizujemy program dekarbonizacji w gdyńskiej elektrociepłowni - podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE (Polskiej Grupy Energetycznej) S.A. - PGE zobowiązało się do tego programu, w 2050 roku będziemy całkowicie zeroemisyjni. Dzisiaj wmurowaliśmy kamień węgielny pod budowę nowych kotłów zasilanych gazem, przez co możliwe będzie odstawienie kotła węglowego. Dzięki tej inwestycji w Gdyni powietrze będzie lepszej jakości. Dla porównania, po odłączeniu kotła węglowego i podłączeniu kotłów gazowych, ograniczymy emisję CO2 tak, jakby przez 20 dni w ciągu roku w Gdyni nie jeździł w ogóle transport samochodowy. Powietrze w pięknej Gdyni i tak jest lepsze niż w innych miejscach w Polsce, bo mamy tutaj czyste powietrze z morza, ale poprzez naszą działalność i wielkie inwestycje PGE, warte setki milionów złotych, ta jakość powietrza będzie jeszcze lepsza. Kotły zasilane gazem pozwolą na odłączenie kotła węglowego. Planowane uruchomienie kotłów to koniec 2023 roku.

Do 2050 roku Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna
Do 2050 roku Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna Łukasz Kamasz

Nowa Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 zastąpi największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który przepracował od końca lat siedemdziesiątych ok. 100 tys. godzin. Jego trwałe wycofanie z eksploatacji przyniesie wymierne efekty ekologiczne: emisja tlenków siarki obniży się ponad 40-krotnie, tlenków azotu 10-krotnie, a pyłów 20-krotnie. Zużycie paliwa węglowego zmniejszy się o 20 tys. ton rocznie, w wyniku czego do Gdyni nie będzie już wjeżdżać 330 wagonów z węglem. Docelowe dla tej inwestycji paliwo gazowe przewidziane jest w Elektrociepłowni Gdyńskiej w 2026 roku. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.

- PGE Energia Ciepła jest największym producentem ciepła w Polsce - mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Tylko te trzy kotły będą miały łącznie moc 90 megawatów, zapewnią moc dla 80 tysięcy mieszkańców Gdyni. Uruchomione zostaną jeszcze przed sezonem grzewczym w tym roku. Naszym priorytetem jest realizowanie inwestycji, które przybliżą Grupę PGE do osiągniecia zeroemisyjności do 2050 roku. I to się już dzieje. Budowa nowych źródeł wytwórczych i wycofanie z eksploatacji najstarszego ciepłowniczego kotła węglowego w Gdyni rozpoczyna dekarbonizację w tej elektrociepłowni, ale takie inwestycje prowadzimy także w innych miastach, m.in. w Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim.

Pracownicy Elektrociepłowni Gdyńskiej oraz Dyrekcja i Zarząd PGE Energia Ciepła podpisali deklarację ekologiczną - zobowiązanie wobec samorządów i społeczności lokalnej, że inwestycją w budowę nowych źródeł wytwórczych rozpoczyna realizację Planu Dekarbonizacji dla Elektrociepłowni Gdyńskiej.

- Poprzednie pokolenie ciepłowników ukształtowało dzisiejsze aktywa wytwórcze w Gdyni w latach 70-90. XX wieku i przez ten czas, modernizując i inwestując w pracujące urządzenia, czerpaliśmy z tego korzyści jako mieszkańcy i jako region. Dzisiaj realizujemy już nowe wyzwania, dla kolejnych pokoleń mieszkańców Gdyni i okolic. Dzięki zastosowaniu w perspektywie 2030 roku miksu paliwowego: biomasy, gazu, oleju lekkiego i węgla oraz dywersyfikacji kierunków dostaw paliwa, zapewnimy mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne - podkreśla Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

Jednocześnie w Elektrociepłowni Gdyńskiej w Kotłowni Rezerwowo-Szczytowej nr 1 trwa montaż nowego kotła parowego o mocy 27 MW. Będzie on rezerwowym źródłem pary dla odbiorców zewnętrznych i na potrzeby własne elektrociepłowni. Będzie on także źródłem szczytowym w razie dużego zapotrzebowania na ciepło dostarczane mieszkańcom Gdyni, Rumi, Redy i Kosakowa. Paliwem dla nowego kotła będzie olej lekki. Wartość tej inwestycji to ok. 20 mln zł.

Plan Dekarbonizacji w Elektrociepłowni Gdyńskiej zakłada, że do 2030 roku, 70 proc. produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do roku 2050 Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elektrociepłownia w Gdyni przygotowuje się do wymiany kotłów. Będzie znacznie ekologicznej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto