Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperyment Poza sieci@. Czy gdyńska młodzież jest uzależniona od komórki?

opr.gp
Zdjęcia z oficjalnego podsumowania eksperymentu w PPNT Gdynia
Zdjęcia z oficjalnego podsumowania eksperymentu w PPNT Gdynia Agnieszka Wołowicz
Mówi się o nich „pokolenie pochylonych głów”. Wiecznie przygarbieni nad smartfonami i tabletami, cały czas przeglądają zdjęcia, lajkują posty i piszą SMS-y. Już ponad połowa polskich nastolatków nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez telefonu komórkowego. Czy możliwe jest więc, by przetrwali bez zdobyczy współczesnej technologii aż trzy doby? Fundacja „Dbam o mój z@sięg” znalazła nastolatków, którzy zgodzili się na trzydniowy „detoks” od internetu.

Potrzebę pilnej diagnozy tego stanu rzeczy zauważyło środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego. Praca nad projektem o tej tematyce trwa już ponad rok. Jednym z jego etapów był eksperyment, podczas którego młodzież na kilka dni wyłączyła swoje telefony.
- W ramach projektu młodzież, która zgłosiła się do udziału miała za zadanie na 72 godziny odciąć się od telefonów, internetu, telewizji, tabletów, komputerów. Ponadto uczestnicy mieli prowadzić dziennik „Poza siecią" oraz zrealizować trzy przygotowane przez nas zadania. Wstępnie zakładaliśmy, że udział w eksperymencie weźmie 60 osób jednak zgłosiło się ponad 130. W ostateczności pozostało ponad 100 śmiałków - tłumaczy dr Maciej Dębski, koordynator projektu.

Esperyment poza siec@. Gdynia szukała nastolatków.

Zbadano jak młodzi ludzie radzą sobie z byciem „offline", sprawdzono także jaką rolę pełni internet w ich życiu i do czego jest im potrzebny.

Uczestnicy eksperymentu mówili o uczuciu niepokoju, rozdrażnienia czy pogorszenia samopoczucia związanego z brakiem dostępu do Internetu. Pojawiał się lęk związany ze znalezieniem się poza głównym nurtem informacji, a niekiedy nawet epizody agresji.
Codzienne, wielokrotne korzystanie z internetu oraz z telefonu komórkowego powoduje, że u wielu młodych osób uwidaczniają się określone symptomy uzależnienia siecioholizmu i fonnoholizmu - czytamy w raporcie.- Należą do nich. m.in. ciągłe nierozstawanie się z telefonem, zmęczenie fizyczne, zaniedbywanie obowiązków, izolacja towarzyska itp.

- Temat poruszony przez dr Macieja Dębskiego okazał się niezwykle ważnym ale również zbieżnym z tym, czym zajmujemy się w Gdyni od jakiegoś już czasu. Byliśmy głównie skoncentrowani na cyberprzemocy, problemach związanych z walką z tym zjawiskiem i z bezpieczeństwem w szkole, natomiast Pan doktor przyszedł z ciekawą inicjatywą dotyczącą fonoholizmu. Okazało się, że wiele elementów tych tematów jest wspólnych i doszliśmy do wniosku, że warto wykorzystać bazę szkół i dotrzeć do uczniów tak, aby skoncentrować się na tym zagadnieniu - tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest fundacja DBAM O MÓJ Z@SIĘG. . Eksperyment edukacyjno-badawczy POZA SIECIĄ to element projektu pt. „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych przez młodzież szkolną w Polsce. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto