Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczna Gdynia. Jak dokarmiać ptaki zimą? [ZDJĘCIA]

opr.gp
Tomasz Holod/archiwum PP
Ptaki, które zdecydują się zimę spędzić w mieście, powinniśmy dokarmiać. Pamiętajmy jednak - ostrzegają ornitolodzy - że różne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Gdynia podpowiada czym je karmić.

Drobne ptaki (np. sikory, kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach.
Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży.
Zawsze jednak pamiętajmy o tym - przestrzegają ornitolodzy z Gdyni - żeby pokarm był świeży i wykładany w takich ilościach, aby był zjedzony w czasie jednego karmienia.

Na pomoc ptakom zimą w Gdyni wyruszają Eko-Patrole.

Ptakami wędrownymi, które coraz chętniej spędzają zimę na gdyńskich plażach są łabędzie. W Trójmieście nie zatrzymywałyby się tak licznie, gdyby nie były dokarmiane przez cały rok. Ptaki tracą instynkt migracji. Zimę powinny spędzać na niezamarzniętych wodach obfitujących w pożywienie, bowiem naturalnym pokarmem tych ptaków są rośliny porastające dno płytkich wód podobnie jak kaczek, których również nie brakuje w mieście.

Łabędzie karmione wyłącznie chlebem przez kilka miesięcy chorują na choroby układu pokarmowego, są osłabione, a w konsekwencji są mniej odporne.

Łabędzie należy dokarmiać przede wszystkim ziarnami zbóż, kukurydzą, warzywami (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą (nie może być wyschnięty ani spleśniały).

Karmę należy wykładać w ilości którą ptaki zjedzą natychmiast, aby nie psuła się i nie zamarzała. Najważniejsze, by pokarm, który im podajemy, nie zawierał soli. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić do śmierci ptaka. Nie należy wrzucać pokarmu do wody, lepiej rzucić go na suchy brzeg.

Zdrowy, dorosły łabędź jest przystosowany do znoszenia warunków zimowych. Może przetrwać bez pożywienia nawet kilka tygodni. Siedzący nieruchomo na lodzie wydaje się być przymarznięty, a on w ten sposób oszczędza energię zgromadzoną w postaci grubej warstwy tłuszczu. Niestety niewłaściwie karmione, osłabione i chore ptaki zimą giną.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto