Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Efekt morza: co to jest? Wpływ Bałtyku na pogodę zimą

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Park Oruński i jego okolice w zimowej szacie. Opady śniegu przyniósł nad Pomorze tzw. efekt morza.
Park Oruński i jego okolice w zimowej szacie. Opady śniegu przyniósł nad Pomorze tzw. efekt morza. Przemysław Świderski
Nadmorski pas województwa pomorskiego bywa jednym z najbardziej naśnieżonych miejsc w Polsce. Grubsza warstwa śniegu często znajduje się tylko na tatrzańskich i karkonoskich szczytach. Za piękną, zimową aurę w ostatnich dniach odpowiedzialne jest zjawisko tzw. efektu morza.

Śnieg na Pomorzu 2022

Hel - 1 cm, Milejewo niedaleko Elbląga - 1 cm, Lesko - 2 cm, Śnieżka – 6, Kasprowy Wierch – 11 cm – taką grubość pokrywy śnieżnej podawały w środę 20 listopada oficjalne punkty pomiarowe. Nie są to wysokie wyniki, jednak niedługo może się to zmienić.

Za piękną, zimową aurę, obfite opady śniegu, ale też za poważne utrudnienia w ruchu drogowym może spowodować zjawisko zwane efektem morza (a także efektem jeziora). Można je głównie obserwować w Ameryce Północnej.

Efekt morza - co to jest?

Trwający wciąż efekt morza, który przyniósł nam śnieg, wyraźnie widoczny jest na zdjęciach radarowych w postaci niemal idealnego klina, który wbija się od północy nad Zatokę Gdańską.

Jak tłumaczą meteorolodzy portalu Dobrapogoda24.pl, efekt morza powstaje, gdy nad cieplejsze wody nadciągają zimne masy powietrza (w przypadku naszego regionu Europy, nadciągają one z Arktyki lub znad obszarów Rosji). Dochodzi wówczas do silnego parowania ponad akwenami wodnymi, co skutkuje powstawaniem zasobnych w wilgoć chmur.

Napływając nad ląd, oddają one ową wilgoć w postaci opadów. Co ciekawe, zdarza się, że zimowemu efektowi morza towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Na Pomorzu, w czasie śnieżyc grzmiało m.in. w roku 2004, pod koniec listopada

Morze Bałtyckie zimą

- Bałtycki „efekt morza” dość rzadko daje o sobie znać w sezonie letnim. Znacznie częściej występuje w sezonie zimowym, kiedy miejscami w głębi lądu za linią brzegową powoduje intensywne opady śniegu. Nierzadko się wówczas zdarza, że w pobliżu morza zalega większa warstwa śniegu niż w rejonach podgórskich - informował portal Dobrapogoda24.pl.

Niemniej warto dodać, że w sierpniu 2017 r. "efekt morza" w swojej letniej odmianie spowodował intensywne ulewy przetaczające się nad Pomorzem, skutkujące podtopieniami i zagrożeniem powodziowym w kilku gminach.

Piotr Kowalkowski z pogodowego portalu Info Meteo Elbląg (na Facebooku), w ubiegłym roku (2021) monitorował warunki pogodowe. Tak sytuacja wyglądała tuż przed świętami.

- Niż Neo znad Rosji podrzuci nad Bałtyk zimowe krajobrazy. Nocą, z niedzieli na poniedziałek, nad wody Morza Bałtyckiego dotrze chłodna, wilgotna i chwiejna masa powietrza, która pod wpływem unoszenia się spowoduje rozwój opadów pochodzenia konwekcyjnego. Zacznie padać najpierw deszcz, później deszcz ze śniegiem, aż w końcu sam śnieg – pisał 19 grudnia 2021 roku Kowalkowski.

Prognoza na zimę na Pomorzu Święta Bożego Narodzenia

Prognoza pogody przed rokiem wskazywała na to, że możemy spodziewać się białych świąt. Odpowiadać za to miał właśnie "efekt morza". Czy w tym roku czeka nas śnieg w Boże Narodzenie? Synoptycy przewidują, że tegoroczny grudzień nie będzie mroźny. Temperatura będzie wynosić od -3 do 3 °C.

CZYTAJ: To będzie zimowy weekend na Pomorzu. Przymrozki, a nawet pierwszy śnieg! Prognoza pogody na weekend 18-20.11.2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Efekt morza: co to jest? Wpływ Bałtyku na pogodę zimą - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto