Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj ostatni dzień na składanie projektów do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Do dzisiaj mamy czas na złożenie projektu do BO.
Do dzisiaj mamy czas na złożenie projektu do BO. Laboratorium Innowacji Społecznych
Dzisiaj kończy się etap składania wniosków w 11. edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji do rozdysponowania jest prawie 13 milionów złotych. - Spodziewamy się, że łącznie wpłynie około 300 projektów - prognozuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Dzisiaj ostatni dzień na składanie projektów do BO

W tym roku do rozdysponowania mieszkańcy mają kilkanaście milionów złotych. Nowością jest możliwość składania wniosków ogólnomiejskich dotyczących długofalowych działań, procesów o charakterze miękkim, popularyzujących historię miasta lub wspierających budowanie lokalnej wspólnoty. To Jubileuszowy Budżet Obywatelski, czyli specjalny zakres tematyczny z pulą środków 1 000 000 zł, na realizację inicjatyw związanych z setnymi urodzinami Gdyni.

- 29 lutego to ostatni dzień, w którym można składać projekty, do tej pory złożono 104 projekty, natomiast aż 174 są w wersjach roboczych, doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że bardzo wielu wnioskodawców doszlifowuje i składa projekt w ciągu ostatniej doby - podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Spodziewamy się, że łącznie około 300 projektów powinno wpłynąć. Do podziału jest kwota blisko 13 milionów złotych z czego 3 miliony przeznaczone zostanie na projekty miejskie, projekty klimatyczne i Jubileuszowy Budżet Obywatelski. Ponieważ chcemy, aby już dzisiaj gdynianie składali projekty dotyczące tego, w jaki sposób będziemy się jako wspólnota przygotowywać do obchodów stulecia miasta. Tradycyjnie, przeznaczyliśmy 10 milionów złotych na projekty dzielnicowe.

Klimatyczny Budżet Obywatelski to natomiast możliwość realizacji inicjatyw, które sprawią, że Gdynia będzie bardziej zielona. Możliwości są szerokie także na poziomie projektów dzielnicowych – te pomysły mogą dotyczyć m.in. komunikacja i organizacja ruchu, sportu i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, a także zieleń – to wszystko w ramach projektów dzielnicowych.

Pomysły do Budżetu Obywatelskiego mogą składać wszystkie osoby zamieszkujące w Gdyni – bez względu na wiek oraz obywatelstwo. Co więcej, można złożyć ich nieograniczoną liczbę dla dowolnej dzielnicy. Wszystkie projekty powinny spełniać wymóg ogólnodostępności oraz wpisywać się w zadania własne gminy i powiatu.

Czy ostatniego dnia zdążymy złożyć projekt do BO?

- Wszystko zależy od tego, na ile ktoś ma myślowo ten projekt poskładany - uważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Jeżeli miałby to być projekt inwestycyjny na gruncie gminnym to oczywiście jest łatwiej. Na pewno łatwiej jest z projektami miękkimi, bo tam ta procedura jest prostsza. Wiem, że są tacy doświadczeni w Budżecie Obywatelskim mieszkańcy, którzy potrafią w ciągu doby przygotować dobry projekt.

Gotowe projekty można składać m.in. za pośrednictwem strony internetowej Budżetu Obywatelskiego, a także w Wymiennikowni, centrach sąsiedzkich Przystań oraz Laboratorium Innowacji Społecznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzisiaj ostatni dzień na składanie projektów do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto