Niedziela Palmowa 2023. Skąd się wzięła?
Jej tradycja nawiązuje do przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Wraz z poświęceniem palm rozpoczyna się też Wielki Tydzień i duchowe przygotowanie do przeżywania Wielkanocy, najważniejszego w całym roku święta dla wiernych kościoła katolickiego.
Pierwsze wzmianki na temat Niedzieli Palmowej znalazły się już w IV wieku w dzienniku pątniczki Egerii. Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali też wszyscy ewangeliści.
Niedziela Palmowa 2023. Od kiedy w Polsce?
W naszym kraju to święto obchodzone jest od średniowiecza. Zgodnie z tradycją wierni przynoszą do kościołów palemki jako symbol odradzającego się życia.
Ich wykonywanie także ma bogatą tradycję. Święcone są już od VII wieku. Zwyczaj ten zapoczątkowany został w kościołach we Francji.
Ze sporządzonymi własnoręcznie palmami wiąże się też sporo przesądów. Nie wolno było trzymać ich do góry nogami.
Dawniej wierzono, że połknięcie bazi z nich, już po poświęceniu, zapobiec może bólom głowy i chorób gardła, a także zwiększyć płodność.
Palemki zatykano w domach za obrazami z postaciami kultu religijnego. Zimą palono je, by uzyskanego w ten sposób popiołu użyć podczas Środy Popielcowej.
Z elementów poświęconych palm układano też krzyże na polach, co miało chronić przyszłe zbiory przed suszą, innymi klęskami żywiołowymi i szkodnikami.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?