Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzikie zwierzęta wbiegają pod koła samochodów

Patryk Szczerba
Uwaga na sarny zimą
Uwaga na sarny zimą Tomasz Bołt
Sroga zima zmusza zwierzęta do poszukiwania pokarmu poza lasem. Coraz częściej znienacka pojawiają się na drodze, stwarzając zagrożenie dla kierowców.

- Ostatnio coraz częściej zwierzęta przebiegają przez ul. Chwarznieńską. W ciągu tygodnia widziałam na tym odcinku dwie martwe sarny na jezdni inne podchodzą coraz bliżej ulicy - alarmuje nas pani Marta, mieszkanka osiedla Chwarzno-Sokółka.

W ostatnich dziesięciu latach na polskich drogach doszło do ponad 125 tysięcy wypadków z udziałem zwierząt, w których zginęło 48 osób, a ponad półtora tysiąca zostało rannych. Wiele wypadków nie jest zgłaszanych, ponieważ ginie lub są ranne jedynie zwierzęta. Siatki, które zapobiegają migracjom zwierząt, są instalowane jedynie na drogach ekspresowych i autostradach. Na pewno nie będzie ich na ul. Chwarznieńskiej, której modernizacja właśnie się rozpoczęła.

- Odnotowujemy ok. 50 przypadków potrąceń zwierząt przez samochody rocznie w całym nadleśnictwie.Często ulicę traktują jako szlak migracyjny, ponieważ zaśnieżony las nie sprzyja wędrówkom w poszukiwaniu pożywienia. Zdarzają się też przypadki, kiedy osłabione zwierzęta padają na jezdnię - mówi Witold Ciechanowicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

O tym, że sytuacja jest pod kontrolą zapewniają strażnicy miejscy w Gdyni.

- Rozmawiałem dziś z naszym eko-patrolem, który zajmuje się opieką nad zwierzętami w czasie zimy. Powiedzieli, że sytuacja nie wygląda gorzej niż w poprzednich latach, potrąceń na pewno nie jest więcej. Jednak jak w każdym roku zdarzają się takie przypadki. Ofiarami najczęściej padają dziki, sarny, ale też np. jeże - mówi Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

Również w Gdańsku policja nie odnotowała przypadków, w których przez sroga zimę więcej dzikich zwierząt migrujących ginie pod kołami samochodów.

- W tym roku było 30 kolizji, związanych ze zwierzętami, ale także np. z kamieniami czy głazami pojawiającym się na drodze. W stosunku do lat ubiegłych ta liczba nie zmieniła się. Najczęściej takie sytuacje zdarzają się na ul. Słowackiego i Obwodnicy Trójmiejskiej - mówi st. sierż. Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Do troski o zwierzęta na drodze od jakiegoś czasu zachęca WWF Polska w ramach akcji "Zwolnij! Zwierzę na drodze." Ekolodzy uruchomili specjalny serwis - www.zwolnij.wwf.pl, na którym anonimowo można zgłaszać przypadki wypadków, w których ucierpiały leśne zwierzęta. Potem dane mają być przesłane do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, by z czasem na trasach pojawiły się specjalne płoty uniemożliwiające migracje zwierząt przez ulice. Dzięki temu projektanci mają mieć ułatwioną pracę w momencie budowania nowych dróg.

Akcja będzie trwała do końca września 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto