Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewiąty Pomorski Sejmik Krajoznawczy odbędzie się w Gdyni

JD
Hasło tegorocznego Sejmiku to "Mijające krajobrazy Polski".
Hasło tegorocznego Sejmiku to "Mijające krajobrazy Polski". archiwum
Pomorski Sejmik Krajoznawczy to wydarzenie, które na dobre wpisało się już w lokalne kalendarium. Tegoroczna, 9. edycja spotkania odbędzie się pod hasłem „Mijające krajobrazy Polski”. Będzie to edycja wyjątkowa, głównie ze względu na przypadające w tym roku 90-lecie powstania OM PTTK w Gdyni.

Wydarzenie rozpocznie się w najbliższą sobotę 29 września o godz. 9, w auli budynku Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Piłsudskiego 46.

- Do udziału w Sejmiku zapraszamy osoby związane z krajoznawstwem, ale też wszystkich mieszkańców naszego regionu, których interesuje temat Metropolii Trójmiejskiej - mówi Ryszard Wrzosek, jeden z organizatorów imprezy, prezes gdyńskiego oddziału PTTK w latach 1992-2006. - Chcemy rozmawiać o Metropolii i zarazem promować walory Pomorza, szerzyć edukację ekologiczną oraz integrować naukowców, krajoznawców i władze samorządowe - dodaje.

W programie spotkania znalazły się wystąpienia 12 prelegentów, które poprzedzi występ Zespołu Pieśni i Tańca “Gdynia”. W gronie osób, które zabiorą głos w czasie wydarzenia są m.in. pomysłodawca Instytutu Metropolitalnego dr UG Jakub Szlachetko, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” Mariusz Szmidka oraz historyk Tadeusz Stegner. Moderatorem sesji będzie prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, dyrektor Instytutu Geografii UG.

Na spotkaniu zostanie omówione całe spektrum tematów związanych z Metropolią Trójmiejską: od budowania współpracy z gminami i powiatami na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, przez wpływ budżetu obywatelskiego na przestrzeń Gdyni, po przydrożne miejsca pamięci w Trójmieście. Nie zabraknie też prezentacji m.in. o mijających krajobrazach Polski i zabytkach Gdyni.

- Druga część sesji poświęcona zostanie jubileuszowi gdyńskiego oddziału - zapowiada Ryszard Wrzosek.

- Chcemy podziękować wszystkim tym, którzy nas wspierają. W sobotę wyróżnimy nagrodami osoby szczególnie zasłużone. Z kolei w niedzielę 30 września odbędzie się sesja w plenerze. O godz. 10 wyruszymy z Arkiem Brzęczkiem spod Instytutu Oceanografii UG na specjalny spacer śladami gdyńskiego modernizmu. Na to wydarzenie obowiązują jednak zapisy - zastrzega Wrzosek.

Historia powstania OM PTTK w Gdyni sięga 1928 roku. Już od samego początku myślą przewodnią oddziału była dewiza „Tylko poznawszy swój kraj, można go gorąco ukochać i owocnie dla niego pracować”. Towarzystwo od zawsze propaguje aktywny wypoczynek, organizuje wycieczki, rajdy, złazy i zloty dla wszystkich gdynian i osób przyjezdnych. W PTTK można uprawiać turystykę pieszą, górską i nizinną, ale też kolarstwo, czy żeglarstwo.

Szczegóły wydarzenia na stronie internetowej www.oig.ug.edu.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto