Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej w niedzielę, 6 maja 2018. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji

red.
Dzień Otwarty GSF w 2017 roku.
Dzień Otwarty GSF w 2017 roku. Piotr Hukało
Udział w sesji zdjęciowej na czerwonym dywanie, warsztaty dubbingowe do filmu animowanego, lekcje animacji czy spotkanie z Katarzyną Figurą - to tylko niektóre atrakcje przygotowane z okazji Dnia Otwartego Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Już 6 maja każdy chętny będzie mógł się poczuć jak gwiazda i zobaczyć filmowy świat od kuchni.

Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej rozpocznie się 6 maja w samo południe. Prezydent Wojciech Szczurek przekaże studentom gdyńskiej filmówki symboliczny klucz do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wtedy to oni przejmą władanie nad budynkiem i Placem Grunwaldzkim. To właśnie w tych miejscach rozegra się akcja Dnia Otwartego.

Plac Grunwaldzki zamieni się w plener filmowy. Będzie tam można zobaczyć nowoczesny sprzęt filmowy. Zaprezentuje go Arkadiusz Tomiak – operator filmowy, autor zdjęć m.in. do filmów „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa i „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza. Przywiezie on ze sobą nowoczesne kamery, największy w Polsce kran i tor kamerowy oraz specjalistyczne oświetlenie i drony. Wszystko to będzie można obejrzeć z bliska i przyjrzeć się, jak pracuje. A to dlatego, że posłuży on do nagrania prawdziwej filmowej sceny, w której każdy chętny będzie mógł wziąć udział.

– Takiego sprzętu jeszcze w Gdyni nie było. Jeśli warunki pozwolą, nad placem latać będzie dron z podwieszoną pełnowymiarową kamerą, tak jak nad murawą piłkarskiego stadionu. Sprzęt zostanie użyty w inscenizacji krótkiej batalistycznej sceny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Pracą ekipy filmowej pokieruje nasz absolwent, Adrian Apanel, a każdy chętny będzie mógł zostać statystą – zapowiada Jerzy Rados, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Podczas Dnia Otwartego Gdyńskiej Szkoły Filmowej będzie również można poddać filmowej charakteryzacji i wziąć udział w sesji zdjęciowej na czerwonym dywanie. Przygotowano także warsztaty dubbingowe do filmu animowanego, które poprowadzą Paweł Czarzasty i Piotr Pastuszak. A Andrzej Tomczak opowie, na czym polega korekcja barwna w filmie. Najmłodsi mogą też liczyć na udział w lekcjach animacji.

Zobacz także:

Nie zabraknie również spotkań z gwiazdami kina. W sali Warszawa na scenie wystąpi Katarzyna Figura. Będzie bohaterką widowiska pt. „Figura” w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

– Spotkanie z nią to będzie spektakl muzyczno-teatralny. Katarzyna Figura opowie o swojej karierze. Będzie też śpiewać – mówi Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Wieczorem, w sali Goplana, widzowie będą mogli również zobaczyć komedię obyczajową „Pociąg do Hollywood” Radosława Piwowarskiego, film przełomowy w karierze aktorki.

Gościem specjalnym Dnia Otwartego będzie aktor Arkadiusz Jakubik. Spotkaniu z artystą będzie towarzyszyć pokaz filmu w jego reżyserii, pt. „Prosta historia o morderstwie”. W sali Goplana, tego samego dnia, pokazane zostaną filmy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego oraz „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, w których zagrał Arkadiusz Jakubik.

Wieczorną część Dnia Otwartego GSF wypełni spotkanie z Robertem Glińskim, współtwórcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej i autorem jej programu nauczania. Przed rozmową z reżyserem będzie można obejrzeć – przedpremierowo – jego najnowszy film pt. „Czuwaj”, który do kin ma wejść w czerwcu tego roku.

W ramach Dnia Otwartego w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Morskie Oko, będzie można także zobaczyć kilkanaście filmów krótkometrażowych, głównie dyplomów absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Projekcje odbędą sięw kilku blokach. Wyświetlone zostaną:

- „Matka” Łukasza Ostalskiego, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, „Między nami” Macieja Millera oraz „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego.

- „Niedziela” i „Fastfood”, czyli filmy absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Eryka Lenartowicza, który otrzymał nominację do Konkursu Cinéfondation na Festiwalu w Cannes 2018.

- film dokumentalny „Gdynia od świtu do zmierzchu” Adriana Apanela, Miłosza Sakowskiego, Karoliny Zaleszczuk, Macieja Bartosza Kruka, Anny Gnadczyńskiej, Sylwii Galon, Mateusza Żeglińskiego, Eryka Lenartowicza, Małgorzaty Różalskiej, Marcina Koszałki i Łukasza Brodowicza.

- najnowsze filmy dyplomowe absolwentów: „Casting” Katarzyny Iskry, „Nowy Bronx” Filipa Ignatowicza, „Mleko” Urszuli Morgi, „Przyjazd” Justyny Pelc, „Dzieciak” Pawła Podolskiego, „Pola” Edyty Rembały oraz „Nie da się kochać” Piotra Wołodźko.

– Dzień Otwarty będzie promocją tego, co w naszej szkole najlepsze i najbardziej dla niej charakterystyczne. Pokażemy filmy zrealizowane przez studentów, które zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Odsłonimy kulisy warsztatu filmowego i spotkamy się z ciekawymi osobowościami kina. Już tradycyjnie w majową niedzielę zachęcamy gdynian i mieszkańców Trójmiasta do wspólnej filmowej zabawy – zaprasza Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Dzień otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej w 2017 roku:

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto