Dzielna postawa gdynianek w Stambule. Galatasaray - Lotos 77:71

Piotr Wiśniewski, Patryk Kurkowski
Tomasz Bołt
Przed meczem mało kto dawał gdyniankom szansę na zwycięstwo na gorącym terenie w Turcji. Wszak Galatasaray wysoko pokonał we własnej hali mocny UMMC Jekaterynburg, a w grupie prowadził z kompletem zwycięstw. Tymczasem podopieczne Javiera Forta rozegrały bardzo dobry mecz i omal nie sprawiły sensacji. Gospodynie jeszcze na kilka minut przed końcową syreną prowadziły różnicą tylko dwóch punktów. Wygranej Turczynek nie byłoby gdyby nie fenomenalna Diana Taurasi, która zdobyła 21 punktów. Udany powrót na turecką ziemię zanotowała Jolene Anderson. Zawodniczka Lotosu w poprzednim sezonie najskuteczniejszą zawodniczką tamtejszej ligi.

Od samego początku kroczyły po zwycięstwo koszykarki Ceyhuna Yildizoglu. Gospodynie grały skutecznie oraz wymuszały błędy na gdyniankach, które przez ponad dwie minuty nie potrafiły zdobyć punkty. Zanim udało im się tego dokonać, przegrywały wyraźnie.

O pościgu nie było mowy, bo Galatasaray systematycznie powiększał swój dorobek. Znakomicie w tureckim zespole spisywała się gwiazda światowego formatu Diana Taurasi. Amerykanka w pojedynkę uniemożliwiała biało-żółto-niebieskim redukcję strat.

Chociaż w drugiej kwarcie Jolene Anderson dwukrotnie trafiła z dystansu, a skuteczna była też Adrijanna Knezević, to Lotos ani przez chwilę nie zagroził gospodyniom. Co więcej, zespół Yildizoglu zdołał nawet nieco powiększyć przewagę nad trójmiejską ekipą.

Podopieczne Javiera Forta Puente były bowiem gorsze właściwie we wszystkich kluczowych elementach - przegrywały walkę o zbiórki, popełniały więcej strat, miały gorszą efektywność, wreszcie grały bardziej indywidualnie.

Po przerwie jeszcze mocniej na gdyńską defensywę naciskała Taurasi. Odpowiedzią Lotosu była aktywniejsza gra Aneiki Henry oraz nadal całkiem wydajna Anderson. To w dużej mierze dzięki temu duetowi prowadzenie tureckiego teamu spadło do siedmiu punktów.

Niestety, Galatasaray otrząsnął się szybko i zanotował serię sześciu punktów, ponownie odskakując biało-żółto-niebieskim. Długo wydawało się, że gospodynie kontrolują przebieg wydarzeń na parkiecie, ale w czwartej kwarcie nastąpił niespodziewany zwrot akcji.

Koszykarki ze Stambułu stanęły w miejscu. Przez kilka minut nie mogły przełamać swojej indolencji strzeleckiej, co wykorzystał Lotos na cztery minuty przed końcem zbliżając się na dwa punkty. Fantastycznie grała Anderson, która nie dawała za wygraną, mimo, że dwa mocne ciosy zadała Taurasi. Ale gospodynie nie dały sobie wyszarpać korzystnego rezultatu, w efekcie gdynianki przegrały czwarty mecz w Eurolidze.

Galatasaray Stambuł - Lotos Gdynia 77:71 (24:16, 17:14, 18:17, 18:24)

Galatasaray: Diana Taurasi 21, Tina Charles 16, Epiphanny Prince 12, Alba Torrens 10, Bahar Caglar 9, Ivanka Matic 7, Ayse Cora 2, Isil Alben 0, Saziye Ivegin 0, Durdane Gumusay 0.

Lotos: Jolene Anderson 20, Adrijana Knezevic 17, Aneika Henry 15 (17 zb), Geraldine Robert 8, Ines Ajanovic 6, Ivana Jalcova 5, Magdalena Ziętara 2, Justyna Żurowska 0.