Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskusja o szkolnictwie wyższym w Uniwersytecie Morskim w Gdyni [22.10.2021]

red
Krzysztof Kapica/Polska Press
W budynku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni trwa Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich KRASP. Obrady potrwają do jutra, soboty 23 października.

Uczestnicy konferencji rozmawiają na temat rozwiązań mających przyczynić się do usprawnienia szkolnictwa wyższego w Polsce.

- Dyskutowaliśmy o wielu problemach - mówi prof. dr hab. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący KRASP. -Jutro dalszy ciąg. Dyskutować będziemy m.in. o ewaluacji, o środkach finansowych, przeznaczanych na naukę i przede wszystkim o tym, co nas najbardziej w tej chwili bezpośrednio dotyka, czyli o wzrastającej liczbie zakażeń i metodach zwalczania skutków epidemii w szkołach wyższych. Dziś dużo rozmawialiśmy na temat ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przedstawiliśmy propozycje modyfikacji jej zapisów. Mogą one usprawnić funkcjonowanie szkół wyższych. Odnosiliśmy się do możliwości uznawania efektów uczenia, uzyskiwanych poza systemem. Studenci, którzy pracują zawodowo i realizują swoją działalność w studenckich kołach naukowych, powinni mieć możliwość, aby efekty, które tam uzyskają, można było zaliczyć im do toku studiów. Kolejna, ważna sprawa, dotyczy uczestnictwa szkół wyższych w sieciach uczelni europejskich i pewnych rozwiązań prawnych, dotyczących wydawania dyplomów, również na kierunkach wspólnych, prowadzenia wspólnych szkół doktorskich.

Prof. Arkadiusz Mężyk zaznaczył, że przedstawiciele KRASP starają się wypracować wspólnie z ministerstwem edukacji i nauki taki model, aby system szkolnictwa wyższego mógł jak najsprawniej funkcjonować. Jak podkreślali reprezentanci KRASP, jednym z głównych tematów do dyskusji z MEiN jest podwyższenie minimalnej pensji profesorów. Od niej bowiem zależy wysokość wynagrodzeń innych pracowników uczelni wyższych. Według KRASP konieczne jest podniesienie nakładów na naukę.

- Wciąż jesteśmy w tym względzie daleko w tyle za średnią europejską, w tym także w porównaniu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Czech - podkreślali rektorzy. - Kolejny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę, to nakłady na przeciętnego studenta. Jesteśmy w tym względzie obecnie na poziomie dziewięciu tysięcy dolarów. Średnia w Unii Europejskiej wynosi 16 tysięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dyskusja o szkolnictwie wyższym w Uniwersytecie Morskim w Gdyni [22.10.2021] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto