Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa ''strajki włoskie'' w piątek. Kierowcy ciężarówek będą jeździć wolniej, policja wykonywać swoje zadania zbyt drobiazgowo

Martyna Konieczek
Dwa ''strajki włoskie''. Kierowcy ciężarówek będą jeździć wolniej, policja wykonywać swoje zadnia zbyt drobiazgowo
Dwa ''strajki włoskie''. Kierowcy ciężarówek będą jeździć wolniej, policja wykonywać swoje zadnia zbyt drobiazgowo Grzegorz Olkowski
W piątek czekają nas dwa duże strajki. Policyjni związkowcy rozszerzają swój protest - rozpoczynają strajk włoski. Do tej pory funkcjonariusze ograniczali się do dawania pouczeń zamiast wypisywania mandatów. Nieudane rozmowy z resortem spraw wewnętrznych i administracji sprawiły, że zaostrzają akcję. Policja w ten sposób liczy na osiągnięcie swoich celów. Dodatkowo w piątek (17 sierpnia 2018 roku) kierowcy ciężarówek również przeprowadzą strajk włoski. Jest to odpowiedź na akcję "TIR", w ramach której policjanci prowadzą wzmożone kontrole na autostradach i drogach ekspresowych. Dalsza część artykułu poniżej.

Mija miesiąc, odkąd rozpoczął się protest policjantów. Teraz zbliża się jego drugi etap: strajk włoski. Do tej pory funkcjonariusze ograniczali się do dawania pouczeń zamiast wypisywania mandatów. Jednak niezadowalające rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji skłoniły związkowców do kolejnych działań. Do końca tygodnia w Komendzie Głównej Policji mają zostać ustalone szczegóły protestu z przedstawicielami różnych struktur policji, w tym z dzielnicowymi, konwojentami, kryminalnymi, dyżurnymi i dochodzeniowcami. MSWiA po raz kolejny stwierdziło, że jest otwarte na rozmowy ze związkowcami.

Strajk włoski polega na przesadnie drobiazgowym i skrupulatnym wykonywaniu zadań służbowych i przestrzeganiu wszelkich przepisów, co w konsekwencji opóźni działanie funkcjonariuszy. W przypadku funkcjonariuszy zamysł jest jednak taki, żeby elementy strajku włoskiego policji nie wpłynęły na bezpieczeństwo obywateli. Tym, przeciw czemu zwrócą się policjanci, będzie statystyka.

Pierwszymi postulatami, przedstawionymi jeszcze w marcu, było 650 zł podwyżek, odmrożenie waloryzacji pensji oraz powrót do wcześniejszego systemu emerytalnego. Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, ale zażądał likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55. rok życia.

''Akcja będzie kontynuowana aż do skutku, a naszym celem jest uzyskanie pisemnych gwarancji spełnienia postulatów, a przede wszystkim ich realizacja. Jak dotąd ani Komitetowi Protestacyjnemu Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, ani też Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentującej interesy wszystkich polskich funkcjonariuszy nie udało się osiągnąć żadnego porozumienia z ministerstwem" - napisali policjanci w komunikacie.

Również w najbliższy piątek (17 sierpnia 2018) w godz. 7-20 kierowcy samochodów ciężarowych planują przeprowadzić protest. Będą utrzymywać prędkości o 10 km/h niższe niż maksymalna. W terenie zabudowanym będzie to 40 km/h, poza nim 60 km/h, a na autostradach 69 km/h - stąd nazwa akcji Protest69. Kierowcy nie będą również wyprzedzać na drogach dwujezdniowych, co ma zablokować prawe pasy ruchu. Protest jest odpowiedzią na policyjną akcję "TIR".

W ramach akcji "TIR" od 3 do 8 sierpnia 2018 roku policjanci w całym kraju przeprowadzili około 3880 kontroli samochodów ciężarowych. Ujawniono w ten sposób ponad 600 wykroczeń - w 328 przypadkach kierowcy wyprzedzali mimo zakazu. W pozostałych przypadkach utrudniali i tamowali przejazd na drogach szybkiego ruchu.

Policyjna akcja wzburzyła kierowców ciężarówek, którzy uważają, że to szykany. Patronat nad akcją Protest69 przejęła grupa facebookowa, "Kierowcy Ciężarówek", która zrzesza ponad 17 tys. osób związanych z branżą transportową.

Do piątku (17 sierpnia 2018) w branży kierowców ciężarówek ma trwać intensywna akcja informacyjna, która ma na celu przyłączenia do protestu możliwie jak największą ilość osób. Potencjalni uczestnicy proszeni są o wyróżnienie swoich samochodów. „Kto tylko może, proszony jest o zamieszczenie logo “Protest69” na ciężarówce lub naczepie. Kto natomiast nie ma takiej możliwości, powinien przywiązać najzwyklejszą kamizelkę odblaskową do klamki, czy lusterka”- podaje portal 40ton.net.


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto