Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień detonacji min w gdyńskim porcie. Zniesiono zakaz kąpieli [ZDJĘCIA, WIDEO]

Szymon Szadurski
W piątek kontynuowano detonację min, które odnaleziono w gdyńskim porcie. Akcja już się zakończyła. Zniesiono zakaz kąpieli.

Aktualizacja 20.03, godz. 17
Druga mina została zniszczona około godziny 16.30. Zakaz kąpieli został zniesiony.

Aktualizacja 20.03 godz. 16

Przed godziną 16 wszystkie ładunki zostały uzbrojone. Detonacja jest przewidziana po godzinie 16.

Aktualizacja 20.03, godz. 12.25
Przed godziną 11 ORP Flaming rozpoczął holowanie miny. Okręt pojawił się w docelowym miejscu przed godziną 12. Rozpoczęło się opuszczanie miny na dno.

Aktualizacja, 20.03, godz. 9.30
O godzinie 8.30 rozpoczął się drugi dzień detonacji min w gdyńskim porcie. Wciąż obowiązuje zakaz kąpieli od Kosakowa do Brzeźna. W akcji na wodzie bierze udział 60 marynarzy z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców.

Po godzinie 9 nurkowie zeszli pod wodę i zaczynają przygotowania do podniesienia miny. Chwilę później ORP Mamry rozpoczął odstraszanie ryb i ssaków morskich.

Wczoraj relacjonowaliśmy...

Aktualizacja 19.03, godz.16
Saperzy zdetonowali na Zatoce Gdańskiej ważącą tonę minę, przetransportowaną wcześniej z okolic gdyńskiego portu. Z trójmiejskich plaż odwoływane są już służby - policja i straż miejska, które pilnowały dostępu do morza.

- Pod wodę schodzi jeszcze nurek, aby sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do wybuchu - mówi Sebastian Drausal z Urzędu Miasta Gdyni, który całej sytuacji przyglądał się w centrum zarządzania kryzysowego i ochrony ludności gdyńskiego Ratusza. - Na wodzie uniósł się jednak gejzer, więc saperzy są niemal pewni, że detonacja się udała.

Jutro neutralizowany będzie kolejny ładunek. Od godz. 8.30 dostępu do trójmiejskich plaż ponownie strzegli będą mundurowi. Akcja rozpocznie się zaraz po tym, jak o godz. 8.15 do gdyńskiego portu wpłynie na całodzienny pobyt prom Stena Line.

Aktualizacja godz. 13.40
Nurkowie rozpoczęli opuszczanie na dno pierwszej z ważących ton min, które w najbliższych dniach zdetonować zamierzają na dnie Zatoki Gdańskiej. Po tym, gdy niewybuch typu GC z czasów II wojny światowej, osiągnie pułap 12 metrów głębokości, rozpocznie się uzbrajanie go w uzbrojone ładunki. Plaże w Śródmieściu są nadal zamknięte.

- Akcja potrwa jeszcze co najmniej godzinę - wyjaśnia Sebastian Drausal, z Urzędu Miasta Gdyni, który śledzi na bieżąco sytuację w wydziale zarządzania kryzysowego i ochrony ludności gdyńskiego Ratusza

Wcześniej pisaliśmy...
Jeden z ładunków ma bardzo dużą siłę rażenia, dlatego wprowadzono specjalne środki ostrożności. Do czasu ich przetransportowania na pełne morze i zdetonowania, obowiązuje w Trójmieście zakaz kąpieli i wchodzenia na plażę.

- Tylko w Gdyni linii brzegowej pilnuje około stu funkcjonariuszy policji i straży miejskiej - mówi Sebastian Drausal z biura prasowego gdyńskiego Ratusza. - W akcję zaangażowany jest nasz wydział zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Prosimy także właścicieli psów, aby spacerując w pobliżu plaży nie rzucali czworonogom żadnych przedmiotów na piasek do tzw. aportowania. Zauważyliśmy takie sytuacje na monitoringu, są one niebezpieczne.

Neutralizacją min zajęli się marynarze z 13 Dywizjonu Trałowców, należącego do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

- Nurkom udało się już dotrzeć do wszystkich czterech ładunków - mówi Sebastian Drausal. - Największy z nich podpinany będzie do balona i transportowany kilka kilometrów w głąb zatoki, gdzie w bezpiecznych warunkach zostanie zdetonowany. Graniczny termin ukończenia akcji to godz. 17. Jeśli jednak wszystko będzie nadal przebiegać sprawnie, być może już po godz. 13 z powrotem będzie można wchodzić na plażę.

Po podniesieniu ładunku, podwieszeniu na balonach wypornościowych, wciąż zanurzoną w wodzie minę na wyznaczone miejsce detonacji, około 3,2 km od brzegu, na wysokości ostrogi na bulwarze Nadmorskim, odholuje ORP Flaming. W rejonie tym krąży już wojskowy trałowiec ORP Wigry, z włączoną stacją radiolokacyjną. Ma on odstraszyć ryby, aby zabieg detonacji spowodował jak najmniejsze straty w przyrodzie. Dodatkowo, na dwie godziny przed neutralizacją miny, planowaną wstępnie w godz. 13.-15, wrzucane będą do wody mikroładunki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto