Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Donald Tusk "zbawicielem" Polski? Tak uważają członkowie ruchu TAK! Dla Polski. Wysłali list do Prezydenta RP

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Donald Tusk "zbawicielem" Polski? Tak uważają członkowie ruchu TAK! Dla Polski. Wysłali list do Prezydenta RP
Donald Tusk "zbawicielem" Polski? Tak uważają członkowie ruchu TAK! Dla Polski. Wysłali list do Prezydenta RP Przemysław Kozłowski / gdynia.pl
W poniedziałek, 6 listopada 2023 roku Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, w którym wskaże kandydata na Premiera RP. - Decyzja jest ostateczna, więc ścigającym się na apele do Prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia — ogłosił Marcin Mastelarek, szef gabinetu Prezydenta RP. Członkowie ruchu TAK! Dla Polski postanowili jednak wysłać list do Prezydenta RP.

Samorządowcy chcą Donalda Tuska na premiera

- My Starostowie, Marszałkowie, Radni, Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci, Członkowie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski w imię odpowiedzialności za naszych mieszkańców, w myśl art. 154 Konstytucji RP, zwracamy się do Pana Prezydenta, o pilne powierzenie misji tworzenia nowego rządu, Panu premierowi Donaldowi Tuskowi, reprezentującemu większość sejmową - czytamy w liście Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski skierowanym do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Członkowie TAK! Dla Polski powołują się na konstytucję:

- Na oficjalnej stronie internetowej Pana Prezydenta znajduje się następujące wyjaśnienie: „W myśl art. 154 Konstytucji, Prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów. Jest to zazwyczaj osoba wskazana przez większość parlamentarną.” - czytamy.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski z apelem do prezydenta

Autorzy listu m.in. Jacek Karnowski, Aleksandra Dulkiewicz, Wojciech Szczurek, Rafał Trzaskowski i wielu innych samorządowców przytaczają trudną sytuację międzynarodową i gospodarczą — wojna na Ukrainie, inflacja, brak środków z KPO. Uważają, że Donald Tusk rozwiąże te wszystkie problemu.

- Nasz kraj znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji międzynarodowej i gospodarczej: wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, brak środków z KPO. Dodatkowo bardzo trudna sytuacja finansowa naszych gmin, miast i powiatów. To wszystko skłania nas do zwrócenia się z apelem do Pana Prezydenta o pilne powierzenie misji tworzenia rządu trzem ugrupowaniom – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze, Nowej Lewicy – na które 15 października zagłosowała zdecydowana większość wyborców, naszych mieszkańców i które mają stabilną większość sejmową. Desygnowanie Donalda Tuska na stanowisko Prezesa Rady Ministrów daje przy aktualnym rozkładzie głosów w Sejmie RP gwarancję stworzenia rządu mającego stabilną większość. Stoimy na stanowisku, że proces ten nie powinien być elementem gry politycznej a reformy nie powinny czekać - piszą członkowie ruchu.

Spytaliśmy Przemysława Majewskiego, radnego miasta Gdańska czy jego zdaniem Donald Tusk jest w stanie rozwiązać wszystkie ww. problemy.

Samorządowcy krytycznie o Donaldzie Tusku

- Desygnowanie Donalda Tuska absolutnie nie rozwiąże problemów przedstawionych w liście samorządowców z "Tak dla Polski!", ba może to wręcz pogłębić te problemy, nie kto inny jak Koalicja Obywatelska proponuje 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, co jeszcze bardziej obniży wpływy samorządów z tytułu podatku PIT, więc tutaj przyznam szczerze, że nie wiem, czy samorządowcy zdają sobie z tego sprawę — mówi nam Przemysław Majewski, radny miasta Gdańska.

Przemysław Majewski zauważył również, że ruch TAK! Dla Polski wcale nie dba o interesy mieszkańców, według radnego ważniejsze są interesy prywatne samorządowców. Przykładem jest Jacek Karnowski, który został posłem na Sejm RP z list Koalicji Obywatelskiej.

- Natomiast to tylko pokazuje, że stowarzyszenie, które skupia tych samorządowców, jest tylko przybudówką Platformy Obywatelskiej i nie możemy mówić tu o dbaniu o dobro mieszkańców, tylko prywatne interesy samorządowców w tym m.in. Jacka Karnowskiego, który dostał się do sejmu, a wcześniej w ramach tego stowarzyszenia, bardzo głośno krzyczał, jak to rzekomo samorządy cierpią za rządów Prawa i Sprawiedliwości — mówi Majewski.

Spytaliśmy Przemysława Majewskiego czy wie, kto otrzyma misję stworzenia rządu. Dziś (6 listopada) o godz. 20:00 Andrzej Duda wygłosi orędzie, podczas którego wskaże kandydata na premiera Polski.

- Jest to wyłączna prerogatywa prezydenta, ja mam nadzieję, że PiS zdoła sformułować stabilną większość w Sejmie i znajdą się posłowie, którzy będą chcieli kontynuować tę dobrą zmianę. Więcej dowiemy się dziś podczas orędzia Prezydenta RP — zapewnia radny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Donald Tusk "zbawicielem" Polski? Tak uważają członkowie ruchu TAK! Dla Polski. Wysłali list do Prezydenta RP - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto