Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy maszt na Witominie? Mieszkańcy mówią zdecydowane: nie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Lechosław Dzierżak
Lechosław Dzierżak
Przed oknami mają już jeden maszt telefonii komórkowej, teraz w jego sąsiedztwie miałby stanąć drugi. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie i składają swój sprzeciw dla tej inwestycji

Pomiędzy blokami mieszkalnymi na Witominie, na dachu budynku technicznego OPEC przy ul. Granicznej, stoi maszt telefonii komórkowej, a tuż obok niego miałby powstać drugi.

- Nasze okna są oddalone od planowanej inwestycji o około 25 metrów. Byłaby to już druga antena na dachu tego budynku. Boimy się, że promieniowanie negatywnie wpłynie na nasze zdrowie - mówi Mirosław Górski, mieszkaniec bloku przy ul. Granicznej 4. - Postanowiliśmy działać i napisaliśmy petycję z wnioskiem, aby drugiego masztu tutaj nie stawiać. Podpisało się na niej 241 osób. Są to mieszkańcy, którzy znajdują się w zasięgu oddziaływania promieniowania tej stacji wynikającego z map przedłożonych przez inwestora - mówi.

Tuż obok planowanego masztu znajduje się również budynek Szkoły Podstawowej nr 12.
- Obawiamy się, że kolejna stacja bazowa telefonii komórkowej w tej lokalizacji spowoduje przekroczenie dopuszczalnych norm promieniowania - mówi Paweł Stolarczyk, radny miasta. - Nie wiemy też, na ile ta istniejąca wpływa na stan zdrowia mieszkańców czy uczniów przebywających w szkole. Chcemy, aby takie badania zostały przedstawione mieszkańcom - mówi.

Takie badania powinien przedłożyć inwestor, aby uzyskać zgodę na budowę.
- Inwestor ma decyzję o ustaleniu lokalizacji pożytku publicznego także dla drugiej stacji bazowej - mówi Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta Gdyni. - Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę drugiego masztu stacji bazowej telefonii komórkowej na dachu budynku przy ul. Granicznej 11 i toczy się w tej sprawie postępowanie administracyjne. Będzie musiał jeszcze wystąpić do Wydziału Środowiska ze zgłoszeniem instalacji, a do zgłoszenia dołączyć raport z badań emisji pola elektromagnetycznego wykonany przez akredytowane laboratorium. Póki co do naszego Wydziału Środowiska nie wpłynęło takie zgłoszenie - mówi.

Sama budowa masztu, oraz uruchomienie instalacji jest rozpatrywane oddzielnie.

- Uruchomienie instalacji jest uzależnione od wyników badań pól elektromagnetycznych. Gdy instalacja nie emituje pól elektromagnetycznych o wartościach przekraczających dopuszczalne normy w miejscach przeznaczonych dla pobytu ludzi, możliwe jest jej funkcjonowanie. Konieczne jest też spełnienie warunków zawartych w obowiązującym na danym terenie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeśli dany teren nie posiada planu - tłumaczy Grzegorczyk.

Dla terenu nie uchwalono miejscowego planu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto