Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dar Młodzieży w porcie w Gdyni przygotowuje się do rejsu dookoła świata [ZDJĘCIA]

Lechosław Dzierżak
Dar Młodzieży
Dar Młodzieży Andrzej Szkocki
Dar Młodzieży czeka kolejna wielka wyprawa. Żaglowiec w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wyruszy w rejs dookoła świata.

O Darze Młodzieży mówi się, że jest najpiękniejszym polskim żaglowcem, a zarazem wizytówką Gdyni. Właśnie skończył sezon i zawinął znów do Gdyni. Przejdzie teraz gruntowny serwis i rozpoczną się przygotowania do jego kolejnego rejsu dookoła świata.

W tym sezonie żeglugowym, trwającym od 4 lutego do dzisiaj odbył 11 podróży szkoleniowych. Pływał głównie po wodach Bałtyku z jednym dłuższym wyjściem do portów Francji i Hiszpanii. Odwiedził między innymi Antwerpie, Le Havre, Cadiz, Turk, Kłajpedę i Rostock.

"Dar Młodzieży" ma już 35 lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Łącznie w sezonie 2017 szkoliło się na jego pokładzie 1315 studentów oraz uczniów. Szkolili się na nim studenci Akademii Morskich z Gdyni i Szczecina (Gdynia -
768 studentów, Szczecin - 127 studentów), a także uczniowie szkół średnich - Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej Szczecin (110 uczniów), Zespół Szkół Morskich Świnoujście (22 uczniów), Zespół Szkół Morskich Gdańsk (50 uczniów). W tym roku na Darze szkoliła się również załoga żaglowca „El Mellah” Marynarki Wojennej Algierii (131 praktykantów) oraz uczniowie Szkoły Morskiej z Antwerpii (107 praktykantów).

Dar dla Algierczyków

- Sezon był nietypowy ze względu na realizację kontraktu, przewidującego kompleksowe wyszkolenie załogi, zbudowanego w Remontowa Shipbuilding, żaglowca dla Marynarki Wojennej Algierii. Przez dwa miesiące (maj, czerwiec) algierscy oficerowie i marynarze przechodzili szkolenie na Darze Młodzieży - mówi Aleksander Gosk z działu armatorskiego Akademii Morskiej w Gdyni. - Studenci Hogere Zeevaart School z Antwerpii od 10 już lat odbywają miesięczne praktyki morskie na Darze Młodzieży. W sumie prawie 1300 studentów i wychowawców uczestniczyło dotąd w rejsach szkoleniowych na fregacie. Praktyki na Darze Młodzieży, co podkreślają przedstawiciele kadry dydaktycznej belgijskiej uczelni, są dla nich ważnym elementem programu kształcenia zawodowego i szeroko pojętej edukacji morskiej.

Żaglowiec uczestniczył w zlotach żaglowców, organizowanych przez Sail Training International w Turku, Kłajpedzie i Szczecinie oraz tradycyjnym festiwalu morskim Hanse Sail w Rostocku.

W Gdyni, 4 lipca, uroczyście obchodzono 35 urodziny Daru Młodzieży.

- W ciągu 35 lat służby pod biało-czerwoną banderą „Dar Młodzieży” odbył 220 podróży, przepłynął prawie 580 tysięcy mil morskich, 750 razy zawijał do portów całego świata. Na pokładzie fregaty przeszkoliło się ponad 19 tys. uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. „Dar Młodzieży” to statek sukcesywnie modernizowany - prawdziwe pływające laboratorium edukacyjne - mówi Aleksander Gosk.

Rejs Niepodległości

Po sezonie pływania głównie po Bałtyku żaglowiec czeka kolejna wielka wyprawa. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości żaglowiec wyruszy na rejs dookoła świata. Trwają już przygotowania do podróży. Wypłynięcie planowane jest na maj przyszłego roku.

W styczniu Dar Młodzieży razem z Pogorią mają reprezentować Polskę podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Dla obu żaglowców portem macierzystym jest Gdynia.

Trasa rejsu dokoła świata ma przebiegać przez Lizbonę, Kanary, porty Afryki, Przylądek Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, porty Dalekiego Wchodu (m.in. Singapur, Szanghaj, Osaka), Pacyfik, porty zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej (m.in. Vancouver, San Francisco, Los Angeles), Panamę, Nowy York i z powrotem do Europy. Planuje się, że fregata ponownie do gdyńskiego portu wpłynie w marcu 2019 roku. Gdynianie nie będą więc mogli odwiedzać żaglowca przez okres około 10 miesięcy.

Zaplanowano 6 zmian załóg szkolnych - obok studentów Akademii Morskiej, w każdym etapie uczestniczyć będą grupy młodzieży - finalistów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

Dar Młodzieży w Gdyni

Wideo: Przemek Świderski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto