Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wykupić działkę, na której stoi blok, czy nie - pytają z gdańskiej Moreny. Grunt to... ziemia.

JAKUB WIELICKI
Czy przed wykupieniem lokalu trzeba sprawdzić, na jakim gruncie stoi budynek? Specjaliści radzą to zrobić - działka powinna stanowić własność spółdzielni. Później łatwo będzie uzyskać prawo odrębnej własności.

Czy przed wykupieniem lokalu trzeba sprawdzić, na jakim gruncie stoi budynek? Specjaliści radzą to zrobić - działka powinna stanowić własność spółdzielni. Później łatwo będzie uzyskać prawo odrębnej własności.

Niedawno Spółdzielnia Mieszkaniowa Morena rozesłała listy. Osoby, które chcą przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania w prawo do odrębnej własności lokalu wraz z udziałem we współwłasności gruntu, powinny jak najszybciej się zdeklarować - mówi pani Krystyna. - Ja taki wniosek złożyłam i znam zasady, ale są osoby, dla których te przepisy nie są jasne. Rozpoczęliście akcję, więc przy okazji tłumaczcie - krok po kroku - jak te wszystkie sprawy rozumieć - prosi Czytelniczka.

Wczoraj pojechaliśmy na Morenę, aby zapytać mieszkańców, jakie jest ich zdanie na ten temat. Choć większość ze spotkanych osób ma już uregulowane sprawy dotyczące wykupu działek, są osoby, które gruntów nie wykupiły i nie zamierzają tego robić.

- Mam mieszkanie spółdzielcze własnościowe i nie widzę potrzeby, abym musiał zająć się całą tą papierkową pracą - mówi Zygmunt Salewski. Poza tym za notariusza trzeba zapłacić 260 zł - to spora suma - mówi.

Jak tłumaczy Bogusław Heger, zastępca prezesa SM Morena, koszty wpisu do księgi wieczystej i wynagrodzenia dla notariusza określa ustawa.
- Nie widzimy przeszkód, aby każdy członek na własną rękę i ze swoim notariuszem załatwiał formalności. Ponadto wykup gruntów nie jest obowiązkowy, ale jedynie właściciel może w pełni dysponować swoją własnością lub zaciągnąć np. kredyt hipoteczny pod swoją działkę - dodaje.

Na Morenie istnieje możliwość przekształcenia własności już od września ubiegłego roku. Wtedy spółdzielnia zakończyła wykupywanie gruntów od miasta. Władze SM wykupiły działki za jedyne 5 proc. ich wartości rynkowej. Jednak aby cena się utrzymała, przynajmniej dwie rodziny z każdego bloku powinny wykupić grunt. Jeśli się tak nie stanie, spółdzielnia będzie musiała ponieść ogromne koszty, opłacając pełną wartość działek, na których stoją bloki.

**

Z posłem Łukaszem Zbonikowskim z PiS, rozmawia Jakub Wielicki

**

- Najpierw przypomnienie - jakie prawa daje członkom spółdzielni posiadanie mieszkania spółdzielczego lokatorskiego?

- Wpłaca się wkład budowlany, później w czynszu przez wiele lat spłaca się kredyt, za który był zbudowany blok, a lokator dalej nie jest właścicielem mieszkania. Na przykład, jeżeli straci się członkostwo w spółdzielni, trzeba w ciągu sześciu miesięcy oddać mieszkanie. Dodatkowo taki lokal nie podlega dziedziczeniu ani sprzedaży. Najlepszym rozwiązaniem jest przekształcenie lokalu we własnościowy z wydzielonym gruntem. Wtedy można robić z mieszkaniem co się chce - można mieszkać dalej w ramach spółdzielni, wyjść ze spółdzielni i na przykład utworzyć z sąsiadami wspólnotę. Ponadto dzieci bez problemu mogą odziedziczyć.

- Jeden z Czytelników wykupił na początku roku kawalerkę i mówi, że jeśli wejdzie w życie ustawa zezwalająca na wykup mieszkań za grosze, przestanie płacić czynsz aby odzyskać pieniądze. Co w takiej sytuacji powinien zrobić?

- To nie jest dobry pomysł. Wszyscy, którzy po 2001 roku wykupili swoje mieszkania, będą mogli odzyskać wpłacone kwoty nie płacąc funduszu remontowego. Warunkiem jest jednak, że walne zgromadzenie członków spółdzielni wyrazi zgodę na ten pomysł.

- Spółdzielnie proponują wykup gruntów na ostatnią chwilę. Czy opłaca się teraz to zrobić?

- Grunt należy wykupić, aby w przyszłości móc być pełnoprawnym właścicielem swojego mieszkania, nawet w ramach bloku należącego do spółdzielni. Tutaj nawet należy zachęcać spółdzielnie do wykupu ziemi od miasta - najczęściej mają one możliwość zrobić to z nawet 95-procentową bonifikatą. Jest to tak korzystne, że nawet spółdzielnie, które nie proponują wykupu pod mieszkania decydują się na taki ruch.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto