MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie po ulicy?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Rowerzystów także obowiązują zasady pierwszeństwa, znaki drogowe i sygnały świetlne.
Rowerzystów także obowiązują zasady pierwszeństwa, znaki drogowe i sygnały świetlne. Aneta Zurek / Polska Press
Rowerem po jezdni można jeździć tylko wtedy, gdy wzdłuż drogi nie prowadzi droga dla rowerów lub pas dla rowerów I to jest raczej jasne. Wątpliwości budzi natomiast kwestia czy rowerzyści mogą jechać obok siebie po ulicy.

Spis treści

Artykuł 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym precyzuje:

Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się:

  • 1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
  • 2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  • 3) czepiania się pojazdów.

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie po ulicy?

Wyjątek zawarty w punkcie 3a precyzuje, że, dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Co do zasady zatem rowerzyści nie mogą jeździć obok siebie. Przepisy nie są precyzyjne i nie wskazują nie precyzują jednak co oznacza wspomniana wyjątkowa sytuacja. Jeśli za rowerzystami jadą samochody i jest prawdopodobieństwo, że zechcą wyprzedzać, rowerzyści powinni jechać jeden za drugim!

Mandaty dla rowerzystów

W przypadku jazdy rowerzystów obok siebie po jezdni, policjant może uznać, że dochodzi do naruszenia przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu i wystawić mandat w wysokości 50 zł.

Funkcjonariusz może powołać się także na inny zapis. Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru zagrożone jest mandatem w wysokości 200 zł.

Wyprzedzanie rowerzystów

Przy wyprzedzaniu rowerzysty kluczowe są dwa elementy: prędkość pojazdu i odległość od jadącego rowerem. Odległość nie może być mniejsza nić 1 metr, ale najlepiej, jeśli są to 2 lub 3 metry. Ten odstęp obowiązuje także wtedy, gdy rowerzysta nie jedzie blisko prawej krawędzi jezdni lub wyprzedzamy dwóch rowerzystów jadących obok siebie albo kolumnę rowerów. Może się zdarzyć, że rowerzysta fragmenty drogi będzie pokonywał jadąc środkiem pasa ze względu na przykład na ubytki w nawierzchni i to jadący za nim kierowca musi uważać oraz ocenić, czy może w danym momencie bezpiecznie wyprzedzać – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przy wyprzedzaniu kolumny rowerów manewr można rozpocząć tylko wtedy, gdy jest pewność, że jednorazowo można wyprzedzić całą kolumnę, bo samochód nie może w trakcie manewru wjeżdżać między rowerzystów tworzących tę kolumnę

Matura 2023 matematyka ARKUSZE CKE ROZWIĄZANIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie po ulicy? - Motofakty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto