Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na plażach w Trójmieście będą miejsca do siedzenia? Rura w Sopocie stała się hitem wśród plażowiczów! Miasta powinny o to zadbać?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Rura refulacyjna w Sopocie
Rura refulacyjna w Sopocie Karolina Misztal
Refulacja sopockiej przyniosła niespodziewany wniosek - ludziom na plaży brakuje miejsc do siedzenia. Rura, która oczyszczała piasek z dna morskiego, okazała się hitem wśród odwiedzających plażę i stała się popularnym miejscem do siedzenia. Urzędnicy przyznają, że nie spodziewali się takiego efektu. To jednak tylko chwilowe. Czy miasta planują zapewnić mieszkańcom i turystom inne formy siedzenia na plaży?

Ławki na plaży? Meble plażowe potrzebne poza sezonem

Widoczna w ostatnich tygodniach na sopockiej plaży rura refulacyjna była hitem wśród mieszkańców i turystów. Choć jest ona przeznaczona do oczyszczania piasku z dna morza (który to piasek jest następnie wykorzystywany do poszerzenia brzegu plaży), to plażowi spacerowicze chętnie używali jej do siedzenia. Widać było, że bywalcom sopockiej plaży potrzebne było miejsce, by móc spocząć na czymś innym niż piasek i oglądać morze z perspektywy siedzącej.

Ustawienie całorocznych mebli plażowych przeznaczonych do siedzenia jest raczej nierealne. W sezonie letnim nadmorskie lokale często wystawiają krzesła i leżaki na plażach, jednak są one przeznaczone dla ich klientów. Czy jednak miasta same planują wprowadzenie takich mebli plażowych?

- Zupełnie niezamierzenie pojawiła nam się w Sopocie atrakcja turystyczna - mówi o rurze refulacyjnej Anna Dyksińska z Urzędu Miejskiego w Sopocie. - Obserwujemy, jak chętnie spacerowicze korzystają z tej "nietypowej ławki". Przeanalizujemy różne możliwości, różne formy, np. miejskich mebli, które mogłyby spełniać funkcje miejsc do siedzenia. Gdyby takie rozwiązania miały się pojawić, to raczej poza sezonem. W wysokim sezonie mamy na plaży punkty gastronomiczne, ławki i ciąg spacerowy np. przy wejściu 23. Pamiętajmy także, że w sezonie na plaży można wypożyczyć kultowe plażowe kosze wyklinowane. Tymczasem apelujemy do korzystających z "nietypowej ławki" o zachowanie dystansu i pamiętanie, że mimo pięknych okoliczności przyrody, nadal sytuacja pandemiczna jest bardzo poważana - dodaje urzędniczka.

Jak słyszymy w Urzędzie Miejskim w Gdyni, miasto nie planuje na razie wprowadzenia na miejskiej plaży ławek.

- Ławki znajdują się przy kładkach na plaży oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie, np. na murkach okalających plażę Gdynia Śródmieście czy wzdłuż całego bulwaru im. Feliksa Nowowiejskiego. Znajduje się na nim 168 ławek - mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Przemysław Dalecki zwraca uwagę, że "plaża jest elementem ruchowym", a stawianie stałej infrastruktury nie jest proste przy bezpośrednim sąsiedztwie z wodą morską.

- To miejsce zalewowe, co widoczne było wyraźnie podczas sztormu w październiku ubiegłego roku. M.in. dlatego na plaży w Orłowie infrastruktura w postaci kładek i ławek jest przez nas rozkładana w sezonie letnim, od kwietnia do października. Ławki na stałe są rozmieszczone na Promenadzie Królowej Marysieńki i placu zabaw, to łącznie 28 sztuk. Znajdują się również na molo, które jest kluczowym miejscem spacerów - mówi Przemysław Dalecki.

W Gdańsku niedawno rozstrzygnięto konkurs na projekt ławek plażowych. Wygrał projekt mebla przypominającego złączone ze sobą kawałki pnia drzew.

- Projekty, jakie poznaliśmy w ramach zorganizowanego konkursu, traktujemy jako cenną inspirację do pracy nad wdrożeniem nowych mebli miejskich - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, jednostki, która zarządza miejskimi plażami. - Chcemy, by nowe ławeczki służyły wszystkim grupom osób korzystających z gdańskich plaż. Analizujemy różne rozwiązania, nie tylko te oparte o prace konkursowe, i szukamy formy, która będzie spełniała oczekiwania użytkowników, m.in. z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, użyteczności i trwałości. Należy również pamiętać, że ławeczki muszą posiadać wymagane atesty. W tej chwili trudno zadeklarować konkretne terminy, ale dążymy do tego, by kilka z nich w formie pilotażowej pojawiło się na naszych plażach jeszcze w tym sezonie letnim - dodaje.

Gdański Ośrodek Sportu Ogłosił też warunki dzierżawy nieruchomości gruntowych – terenu plaży z przeznaczeniem na wypożyczalnie m.in. sprzętu plażowego w okresie sezonów letnich 2021-2023.

- Oferty przyjmujemy do dnia 10 maja 2021 - mówi Grzegorz Pawelec.

Chodzi o następujące lokalizacje:

  • 1. Wypożyczalnia leżaków i sprzętu plażowego
    Do 100 m2 - Gdańsk Jelitkowo, ul. Jelitkowska, na prawo od wejścia nr 72
  • 2. Działalność sportowo-rekreacyjna i/lub wypożyczalnia leżaków sprzętu plażowego
    Od 100 do 300 m2 - Gdańsk Jelitkowo, ul. Jantarowa, na prawo od wejścia nr 69
  • 3. Wypożyczalnia leżaków i sprzętu plażowego
    Od 100 do 300 m2 - Gdańsk Jelitkowo, ul. Jantarowa, na lewo od wejścia nr 66
  • 4. Działalność sportowo-rekreacyjna i/lub wypożyczalnia leżaków i sprzętu plażowego
    Od 100 do 300 m2 - Gdańsk Brzeźno, Park Brzeźnieński, na lewo od wejścia nr 36
  • 5. Wypożyczalnia leżaków i sprzętu plażowego
    100 m2 - Gdańsk Stogi, ul. Nowotna na lewo od wejścia nr 26
  • 6. Działalność sportowo-rekreacyjna i/lub wypożyczalnia leżaków i sprzętu plażowego
    Od 100 do 200 m2 - Gdańsk Wyspa Sobieszewska, ul. Trałowa na lewo od wejścia nr 7
od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto