Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czternaście lat od katastrofy lotniczej na Pomorzu. Rozbił się wojskowy samolot Bryza. Wszyscy na jego pokładzie zginęli

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Tragicznego wypadku 31 marca 2009 roku nie przeżyło czterech członków załogi. Przyczyny katastrofy natychmiast zaczęła badać prokuratura i biegli. Ponad dwa tygodnie po tragedii odbył się pogrzeb ofiar. Brał w nim. udział m.in. minister obrony narodowej.
Tragicznego wypadku 31 marca 2009 roku nie przeżyło czterech członków załogi. Przyczyny katastrofy natychmiast zaczęła badać prokuratura i biegli. Ponad dwa tygodnie po tragedii odbył się pogrzeb ofiar. Brał w nim. udział m.in. minister obrony narodowej. Tomasz Bołt/wikipedia/archiwum Polska Press
Czternaście lat temu, 31 marca 2009 roku, wojskowy samolot Bryza rozbił się na lotnisku na granicy Gdyni i Kosakowa. Zginęły cztery osoby, znajdujące się na jego pokładzie. Ta tragedia wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Gdyni, ale odbiła się też szerokim echem w całej Polsce.

Katastrofa Bryzy. Nieudany manewr podczas lądowania

31 marca 2009 roku po południu, około godz. 16:35, z lotniska wojskowego na granicy Gdyni i Kosakowa dobiegły mrożące krew w żyłach wieści. Podczas ćwiczeń rozbił się samolot Bryza. Dla jego czteroosobowej załogi nie było niestety ratunku. Wszyscy na pokładzie zginęli na miejscu.

Na wieść o tej katastrofie pod bramę lotniska z Babich Dołów, najbliżej położonej dzielnicy Gdyni, przychodzić zaczęli mieszkańcy osiedla. Wyraźnie poruszeni tragedią zapalali znicze.

Katastrofa Bryzy. Co dokładnie było przyczyną wypadku?

Aby wyjaśnić tragiczne okoliczności katastrofy, w której zginęło czterech żołnierzy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, na miejsce wezwano prokuratora, żandarmerię wojskową i policję.

Przyczyny rozbicia się samolotu podczas lotu szkoleniowego wyjaśniali także później biegli z Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Jak ustalono, podczas podejścia do lądowania z jednym wyłączonym silnikiem załoga Bryzy popełniła błąd. Nie udało się go niestety skorygować na czas i maszyna, znajdująca się już wówczas blisko ziemi, uderzyła skrzydłem o drzewa.

Bryza po chwili rozbiła się. Eksperci, badający następnie przyczyny katastrofy, orzekli, że przyczyną tragedii były przede wszystkim niewłaściwie wysunięte klapy skrzydeł podczas lądowania.

Katastrofa Bryzy. Zginęło czterech żołnierzy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

Śmierć na miejscu poniosło czterech żołnierzy, przebywających w momencie zderzenia z ziemią na pokładzie wojskowego samolotu. W Bryzie tego tragicznego dnia szkoliła się załoga w składzie:

  • kpt. marynarki pilot Marek Sztabiński, urodzony 18 sierpnia 1973 roku (36 lat) – dowódca, szkolący-instruktor, nalot 1142 godzin,
  • kmdr ppor. pilot Roman Berski, urodzony 27 kwietnia 1961 roku (48 lat) – pilot kontrolujący, nalot 1505 godzin,
  • porucznik marynarki pilot Przemysław Dudzik, urodzony 5 maja 1982 roku (27 lat) – pilot szkolony, nalot 260 godzin,
  • chorąży sztabowy marynarki Ireneusz Rajewski, urodzony 31 marca 1966 roku (43 lata) – technik pokładowy, nalot 1854 godzin.

Katastrofa Bryzy. Podczas pogrzebu pilotów żegnał minister obrony narodowej

Ponad dwa tygodnie później lotników poległych podczas służby pożegnano z wojskowymi honorami na lotnisku. W uroczystościach pogrzebowych brał udział Bogdan Klich, ówczesny minister obrony narodowej.

Postanowieniem prezydenta Polski 10 kwietnia 2009 roku członkowie załogi Bryzy pośmiertnie odznaczeni zostali Morskim Krzyżem Zasługi.

STO LAT LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ RP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto